Skocz do zawartości

Mord pod Cieplowem - IX '39


Leuthen

Rekomendowane odpowiedzi

Wstrząsające, że też te skur..syny były na tyle pewne bezkarności i bezczelne, że upamiętniły swoje zbrodnie, jakby to było safari. Warto by było zlokalizować pochówki tych biedaków w terenie, póki jeszcze ludzie pamiętają, żeby chociaż je upamiętnić krzyżami. Kopie tych zdjęć powinny być eksponowane w każdej jednostce wojskowej - ku przestrodze.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do CK Dezerter
Jeśli masz kopie albumu z którego fotke przedstawiłeś prześlij mi na meila
TOŻ TO DOWÓD ZBRODNI TRZEBA POWIADOMIĆ IPN TE ŚMIERDZĄCE BYDLAKI MUSZĄ ZA TO ZAPŁACIĆ
trzeba napisać do USA może nabywca zechce udostępnić kopie
k..rwa trzeba coś zrobić
akcej GHR 74pp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię ale cała okupacja 1939 - 1945 to dzień po dniu większe i mniejsze zbrodnie dokonywane na bezbronnych Polakach przez Niemców. Na co dzień zapominamy o tym, pamięć się zaciera choć powinna trwać.
A o te sprawie z mogiłą niemieckich żołnierzy to nie odpuszczaj jej, może też ich ktoś rozstrzelał po walce...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo(z opowiadań naocznych świadków), zwłoki pomordowanych polskich żołnierzy z Dąbrowy pod Ciepielowem w znacznej większości spoczywają na cmentarzu Piaski" w Solcu nad Wisłą. Zwłoki pomordowanych, na kocach przenoszono na furmanki i przewożono na w/w cmentarz. Jest tam wspólna mogiła dla tych żołnierzy, a co roku, w pierwszą niedzielę września, na tym cmentarzu, przy tej mogile odprawiana jest Msza Św. w ich intencji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna kwestia, którą mój znajomy chciałby poruszyć: Ja widziałem trzy zdjęcia przesłane przez tego "świadka, który ich przesłał pięć. Ale w jego relacji, co można sprawdzić u Datnera, on pisze, że zdążył zrobić tylko dwa! Mnie ta sprawa śmierdzi. Ja nie twierdzę, że tego nie dokonano, jednakże w świetle tego co Niemcy robili w późniejszych latach na wschodzie i południu Europy, taki wyrzut sumienia po dziewięciu latach jest dla mnie mało prawdopodobny. Ja przeczytałem dużo materiałow niemieckich i w nich przyznawania się do zbrodni wojennych nie ma. Czy koś widział ten list - relację na własne oczy, miał go w ręce ?"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na początku chcę wyjaśnić że fotki jakie zamierzałem pokazać pochodzą z książki o której pisałem wcześniej.
Niestety mój skaner miał inne plany i przestał działać.
Może kilka słów wyjaśnienia dla osób mających wątpliwości czy ta zbrodnia miała miejsce otoż nie jest moim celem ściganie przez IPN sprawców bo to już dawno zostało zrobione a jedynie to aby ta fotka która się pojawiła trafiła do IPN jest bowiem dowodem popełnionej zbrodni.
To że mord pod Ciepielowem był we wrześniu 1939 a nie wczoraj to niby co powinniśmy już zapomnieć i być poprawni politycznie poszukiwać mogił najeźdźców i grzecznie przekazywać to pewnej szacownej fundacji która dla nas robi niewiele.
Petrus_ i ja słyszałem taką wersje jednak mam pewne wątpliwości otóż zbrodnia miała miejsce 8.09 a wtedy Solec był jeszcze mocno trzymany przez dywizjon rozpoznawczy WBPM oraz III/93pp tak wiec jak można było wozić zwłoki na obszar kontrolowany przez WP.
Jest też inna sprawa otóż w zbiorowej mogile na soleckim cmentarzu jest pochowanych 300 żolnierzy WP to zbyt wielu jak na obrońców soleckiego mostu.
Huku tak jak pisałem zgodnie z relacą Jana Zuby sołtysa z Anusina cyt.Należy jeszcze uwzględnić oświadczenie sołtysa o tym że wszystkie rzeczy osobiste d-cy zgrupowania: od legitymacji począwszy, a na zegarku i potrfelu skończywszy , razem z mapnikiem, oddał w gminie w Lipsku i nie wie, co się z tym dalej działo? Nieoficjalnie słyszał, iż wszystkie dokumentyi rzeczy osobiste poległych (rozstrzelanych) od razu Niemcy zabrali po egzekucji, złożone w Lipsku lub innych miejscach skonfiskowało gestapo wkrótce po zakończeniu działań wojennych"
Dodatkowo wszyscy jeńcy i ich rodziny miały pod groźbą śmierci zakaz rozmawiania o zbrodni do końca wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze parę słów w sprawie ekshumacji poległych i pomordowanych polskich żołnierzy dnia 8 września 1939 roku w lesie Struga - między Anusinem a Dąbrową. Otóż rejon ten do 1954 roku należał do gminy Dziurków z siedzibą w Solcu. W 1947 roku podjęto decyzję o ekshumacji poległych i pomordowanych żołnierzy polskich na cmantarze gminne. Takim cmentarzem dla gminy Dziurków był cmentarz w Solcu. Ekshumacją kierował pełniący wówczas obowiązki wójta Antoni Kowaleczko. Ciała poległych i pomordowanych ( w ilości ponoć 374 żołnierzy), przywozili furmankami mieszkańcy gminy, wyznaczeni przez wójta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Może nie dotyczy Ciepielowa, ale jest to kolejny przykład ycerskości" armii niemieckiej. Mord żołnierzy Wojska Polskiego po bitwie pod Poszyną / Puszcza Niepołomicka / 9 września 1939 r - po stoczeniu walki z przeważającymi siłami wroga przez 3 batalion 5 pułku strzelcow podhalańskich został on rozproszony a większość żołnierzy jeśli nie poległa w boju to odniosła rany. Rannych żołnierzy polskich hitlerowcy, rozwścieczeni poniesionymi stratami, dobijali z broni palnej lub zakłuwali bagnetami. Po bitwie naliczono 56 ciał żołnierzy WP.
Więcej na stronie;www.bocheńskie.republika.pl/podhalańczycy
Uważne przeczytanie strony szczegolnie polecam tym kolegom rozmiłowanym w armii niemieckiej. Pozdrawiam - Zakuta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w bitwie przeważyło natarcie niemieckich czołgów.
Wystarczyło ich więcej wyprodukować i dać naszym chłopakom, a może do tego by nie doszło (mówię tylko w tym aspekcie bo trudno gdybać co było jakby... we wrześniu 1939).
Serce się kraja jak widzę te zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności
walker69 w bitwie nie przwewazyło natarcie czołgów, które w gęstym lesie było niemożliwe.
Według mnie za klęske resztek 74pp odpowiada kompletny brak łączności.
Mjr. Pelc był przekonany że działa na tyłach zgrupowania gen. Skwarczyńskiego jego zbiorczy batalion posiadał tylko podstawowe wyposarzenie strzeleckie oraz kilka CKM.
{a według niektórych relacji 1 TKS i jeden bofors ppanc}
Dzielny major postanowił zablokować swoimi wątłymi siłmi drogę Lipsko - Zwoleń licząc że na odgłos walki przybędą tu oddziały odwodowej armii Prusy.
Gdyby naczelne dowodztwo znające ogólną sytuacje militarną miało łączność z mjr. Pelcem zapewne nakazało by Mu natychmiastowe wycofanie na Solec i wzmocnienie obrony mostu.
Major Pelc bohater wojny 1920r. kwaler WM postanowił spełnić swój obowiązek żołnierski do końca i zapewnić innym bezpieczne wycofanie za Wisłe.
Poległ 08. 09. 1939 cześć jego pamięci.
Bóg Honor Ojczyzna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Gdyby naczelne dowodztwo znające ogólną sytuacje militarną miało łączność z mjr. Pelcem zapewne nakazało by Mu natychmiastowe wycofanie na Solec i wzmocnienie obrony mostu." - o jakim moście w Solcu tu mowa . Na mapach z 1938r ( mapy WIG ) żadnego mostu nie ma w Solcu .Są za to dwa promy . Czyżby przed samą wojną most został wybudowany ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Most został wybudowany tuż przed wojną i oddany do użytku w sierpniu 1939r.Został wysadzony we wrześniu 39.
Obecnie jest budowany w tym miejscu nowy most(byłem tam latem ubiegłego roku).Miejscowi mówią że jak wybudują będzie wojna.
Poszukaj w necie Lipsko ,jest zdjęcie mostu wysadzonego w 1939r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest zdjęcie i mapa miejsca gdzie był most w 1939r, do chwili obecnej zachowała się palisada ostrogi-toszkę piaskiem przykryte ale jest(około 50metrów od nasypu w stonę Wisły po prawo patrząc od strony Solca), obecnie są drogi dojazdowe pod wojskowy most kratownicowy(to te esy floresy charakterysatyczne elipsy na lewo od rzeki), którego konstrukcja znajduje się w miejscowości Dziurków w lesie.
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=solec+nad+wis%C5%82%C4%85&sll=52.025459,19.204102&sspn=5.950516,14.040527&ie=UTF8&hq=&hnear=Solec+nad+Wis%C5%82%C4%85,+Lipski,+Mazowieckie&ll=51.125613,21.791682&spn=0.005926,0.013711&t=h&z=16
Jeśli ktoś dysponuje zdjęciem tego drewnianego mostu, niech wklei na forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tytaj miejsce składowania obecnego mostu wojskowego do użyciana wypadek wojny
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=solec+nad+wis%C5%82%C4%85&ie=UTF8&hq=&hnear=Solec+nad+Wis%C5%82%C4%85,+Lipski,+Mazowieckie&ll=51.134851,21.693363&spn=0.005924,0.013711&t=h&z=16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprostuje informacje o moście w Solcu. Most został zbudowany w maju 1939 roku. Miał konstrukcje drewnianą. Został spalony przez wycofujące się polskie oddziały prawdopodobnie 12-13 września 1939 roku. Most znajdował się na południe od Solca. Do chwili obecnej zachował się tylko betonowy przyczółek mostu. Do miejsca gdzie znajdował się most można łatwo dojechać, jadąc prosto z kierunku Lipska ku Wiśle.Nie skręcając w lewo do Solca. Na dzień dzisiejszy nie są prowadzone żadne prace przy budowie nowego mostu W Solcu. Wkrótce postaram się zamieścić mapę gdzie był stary most na Wiśle w 1939 roku. Posiadam wszelkie informacje na temat mordu pod Ciepielowem. Email atrix55@gmail.com
Pozdrawiam - Atrix ( Lipsko)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie