Skocz do zawartości

Mord pod Cieplowem - IX '39


Leuthen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W lesie pod Dąbrową nie zginął major Józef Cesarz. Major Cesarz zginął w czasie ostrzału kolumny jenieckiej, 8 września 1939 roku w okolicy wsi Cukrówka. Z tej masakry ocalał jeden z polskich żołnierzy, który ukrywał się we wsi Cukrówka. Dotarłem do jednego z żyjących świadków, u którego owy żołnierz się ukrywał."

Czy wspomniana Cukrówka to ta wieś leżąca w okolicach Chlewisk/Szydłowca ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Opis wydarzenia znaleźć można stronie - http://www.historyfan.pl/pages/mord-pod-ciepielowem.php
Opracowanie na temat walk pod Ciepielowem w dniu 8 września 1939 roku, na podstawie dokumentów i relacji - http://www.historyfan.pl/pages/boj-pod-ciepielowem---opracowanie.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przeczytale te opracowania i stwierdzam ,ze jest troche naciagane.Dotyczy stony nr 33 i zdjec nr 2i3 .Sa to te same zdjecia ,ale zrobioe z innej odleglosci od slupa,zdjecie drugie w dalszej odleglosci i pokazujace wieksza ilosc ofiar.I oznaczenia numeryczne ofiar na tych dwoch zdjeciach sa niezgodne,oznaczaja zupelnie inne zwloki.Dwojka ze zdjecia nr 3 na zdjeciu nr2 to zwloki trzecie w strone slupa od wysokosci Niemca po prawej stronie z karabinem.Dlatego twierdzenie ,ze te zdjecia pokazuja dobijanie rannych , a co za tym idzie zmiana pozycji ulozenia cial jest nieprawdziwa.Druga sprawa to karabin w reku a nie na ramieniu.Zolnierze Niemieccy to motocykilisci i jak zsiadali z motocykli wyposazonych w wozki boczne , a karabin mieli w wozku to naturalne , ze wzieli karabin do reki , a nie na ramie i poszli ogladac.I jeszcze jedno ,aby nie bic piany i sie boksowac, a moj post moze wywolac taka reakcje, a ja jej nie chce wywolywac-opracowanie jest bardzo ciekawe i cenne ,ale zawiera male bledy i trzeba je wspolnie porawic.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego Igor999 proponuje Ci jednak się uważnie przyjrzeć zdjęciom oznaczonym jako Nr 3 i 2. To ta sama grupa jeńców.
Tylko kąt zrobienia zdjęć jest inny.
Opracowanie zrobiłem w 2010 roku. Przez ostatnie 3 lata wiele spraw się wyjaśniło, pojawiły się inne dokumenty.
Przykładowo :
w walkach nie brał udziału tylko III batalion/15IR, ale również II batalion/15IR
Las był ostrzeliwany przez 29AR. Można sobie wyobrazić co się działo w lesie.
Pojawił się dokument o tym że szwadron rozpoznawczy rtm. Podreza brał udział w walkach przed zaporą.
Na pewno powstanie uzupełnienie do tego opracowania.
I z cała pewnością można już powiedzieć nie było rozstrzelania 300 jeńców .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zgadzam sie ze to czesciowo ta sama grupa ,tylko na zdjeciu nr 3 mniejsza ilosc zwlok-zdjecie zrobione blizej slupa,dlatego zwloki oznaczone cyframi 1 2 3 ze zdjecia 2 nie sa tymi samymi zwlokami oznaczonymi tymi samymi cyframi na zdjeciu nr 3,bo jak wytlumaczyc brak przerwy w nasypie na zdjeciu nr 3,a taka przerwa w ktorej stoi Niemiec jest na zdjeciu nr 2.Druga rzecz to zwloki nr 2 ze zdjecia nr3 to 7 zwloki na zdjeciu nr2 charakterystyczne ulozenie prawgo ramienia i tulowia w ksztalcie litery V ,oczywiscie mowimy o zdjeciach ze stron 33 powyzszych opracowan.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje kolego Igor999. Odnośnik miejsca jest na nasypie - coś czarnego " Zdjęcie Nr 3 jest zrobione bliżej słupa, czyli zwłoki widoczne na zdjęciu Nr 2 są poza kadrem na zdjęciu Nr3.
Jednak to wszystko nie zmienia całości obrazu wydarzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to tylko maly szczegol,,ale czasem pomaga ,sam to wiem na swoim przykladzie kiedy gapilem sie na zdjecia 7TP z Okecia i nie wiedzialem gdzie to jest i dopiero kolega z forum otworzyl mi oczy :-).Podzielam Twoje zdanie co do liczby rozstrzelanych ,tez mnie interesuje ten temat i z checia poznam nowe materialy ,ktore uda Ci sie zdobyc.Trzymam kciuki.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archiwum dokumentów w sprawie wydarzeń pod Ciepielowem w dniu 8 września 1939 roku.
Część dokumentów została odnaleziona w latach 2010 - 2013
link - http://www.historyfan.pl/pages/mord-pod-ciepielowem---archiwum.php

Archiwum będzie uzupełniane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie