Skocz do zawartości

Walkiria - czyli Tom Cruise jako Claus von Stauffenberg


Kaczor82

Rekomendowane odpowiedzi

W sieci pojawił się zwiastun filmu Valkirie (Walkiria) o zamachu na Hitlera. Tomek Cruise gra Clausa von Stauffenberga.

http://pl.youtube.com/watch?v=Rjn1L_b0Sno

Historię zamachu znamy wzyscy. Oczywiście nie zabraknie odrobiny patosu :) Na szczęście oszczędzono nam sztucznego niemieckiego akcentu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Taaaaaaaaaaaaaaaa. Jak tak dalej pójdzie to niedługo w świadomości ludzi zostanie, że Niemcy zostali pokonani przez Schindlera i Stauffenberga. Qrcze po tamtej stronie Łaby, poza nami i ruskimi nikt nie dowie się o wyczynach Klosa i czterech pancernych (nie wspominając Szarika). Ech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teutonic - jeśli ludzie oglądający film Gladiator" wierzą, że cesarz Kommodus zginął z ręki Maximusa, a wcześniej tenże Kommodus zamordował Marka Aureliusza, no to znaczy, że są:
a) naiwni
b) łatwowierni
c) nie znają historii
d) głupi
[test wielokrotnego wyboru - więcej niż jedna odpowiedź może być poprawna]

Kreowanie wizji własnych dziejów poprzez filmy historyczne" to nic nowego - stare jak dzieje kinematografii.

Ostatnio oglądałem film Rok 1612" (połowa widzów to byli historycy ;-) ). W mediach się bulwersują, że fałszowanie historii, że nacjonalizm rosyjski etc. Ja się po prostu bawiłem jak na dobrej komedii :-) Traktowałem ten obraz nie jako wierne odzwierciedlenie okresu Wielkiej Smuty, a jako film przygodowy z elementami fantasy. Wszystko zależy od podejścia...

Kto się interesuje opozycją w III Rzeszy i zna biografię Stauffenberga, wie jakie miał poglądy, jakie plany mieli spiskowcy i co chcieli robić po śmierci Hitlera. Kto chce postrzegać Stauffenberga jako męczennika, będzie to robił nawet jeśli nie obejrzy filmu z Tomem Cruisem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - o Westerplatte to już jeden polski film fabularny jest (reżyseria Stanisław Różewicz) i nie powiedziałbym, żeby opluwano w nim obrońców ;-)

Oczywiście zgadzam się co do ogólnej linii" kinematografii polskiej. Rozumiem, że na Nie kłam, kochanie" waliły miliony (ja sam oglądałem dwa razy :-) ), bo i Piotr Adamczyk, i urodziwa Marta Żmuda-Trzebiatowska, i ładnie pokazany Kraków, ale osoby zainteresowane obejrzeniem porządnego kina batalistycznego - o wrześniu '39, o PSZ na Zachodzie, o LWP (bez peanów pochwalnych na rzecz Generała, co się kulom nie kłaniał", czy owarzyszy broni w szynelach") czy o dowolnym innym wydarzeniu z militarnej przeszłości naszego kraju, to spora, z pewnością kilkumilionowa grupa Polaków --> więc na tym da się zarobić!

Odnośnie niemieckiej wersji wydarzeń z 20 lipca 1944 r. - bodajże Niemcy puszczali ten film na 60. rocznicę zamachu w swej telewizji (ARD?). Zdjęcia kręcono m.in. we Wrocławiu (na Strachowicach z Ju-52). Oglądałem chyba drugą część (zamach właściwy :-) ). Fabularna rekonstrukcja, wg mnie bardzo dobrze zrobiona, bez hagiografii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Hmmm... to chyba kwestia samego Cruise'a, ale jakoś wogóle mnie nie ciągnie na ten film... Nie mogę sobie wyobrazić tego jego cynicznego uśmiechu albo głupkowatego wyrazu zaskoczonej twarzy rodem z Mission Imposible (tego samego jak we wszystkich jego filmach) w tego typu roli.
Pewnie więc poczekam do wersji płytowej, gdzie będę miał kontrole nad pilotem do odtwarzacza ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film widziałem w kinie. Obsada aktorska jest prawie taka jak w Upadku" i mimo, że Niski Tom gra główną rolę, reszta aktorów gra tak dobrze, że Tom się niezbyt wyróżnia. Widoczny jest ograniczony budżet, większość scen kręcona w pomieszczeniach (no bo knują), a i jeśli chodzi o sprzęt to wydaje mi się, że w wielu różnych scenach jezdżą te same pojazdy. Ale aby marudzenia nie było to już mówię jakie są główne plusy filmu: gra aktorów, tempo i scenariusz. Film trzyma w napięciu do końca, a na końcu w kinie zalega cisza.
Jakby główną ideą tego filmu jest ukazanie spisku jako ostatniej szansy Niemców na zawarcie sojuszu z Aliantami i zakończenie wojny, wydaję mi się, że jest tutaj lekkie wybielanie spiskowców....tak mi się wydaje. Film warty wyjścia do kina, półtorej godziny dobrego kina, nie arcydzieło ale dobry. pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem właśnie Valkirię , bez problemu można ściągnąć z sieci, wersja kręcona w kinie z hiszpańskimi napisami ale nie najgorsza jakość.
O dziwo, Tom Cruise wbrew temu czego się spodziewałem po jego aktorstwie całkiem dobrze sobie poradził z postacią Stauffenberga.
Zaznaczam to bo nie przepadam za nim.
Oczywiście film w duchu hollywodzkim i tu nie można się spodziewać niczego nadzwyczajnego.
Czy iść na to do kina ? Myślę że lepsze wrażenie zrobi w kinie niż na kompie.
Dla mnie o wiele wiarygodniejszy byłby gdyby zdecydowano się na język niemiecki bo angielski w tym przypadku brzmi nieco komicznie , zamiast in Ordnung...OK
Decyzja oczywiście należy do każdego z Was...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Brak niemieckiego akcentu lub wręcz niemieckich dialogów był wałkowany np. na imdb.com milion razy. To film nastawiony przede wszystkim na rynek amerykański, gdzie ludzie nie chodzą na filmy z napisami ;) Z drugiej strony gdy twórcy silą się na akcent wychodzi przeważnie Allo Allo". W filmnie zgrabnie zaznaczono że wszyscy mówią po niemiecku - Cruise mówi parę zdań po niemiecku by po chwili przejść na angielszczyznę. Na film pójdę do kina, w końcu premiera już za tydzień ;)

PS. Głupotą dla mnie jest ocenianie aktorskich umiejętności Cruisa przez pryzmat jego scjentologicznych wybryków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja widzialem w kinie... fajna sprawa. przy okazji musi byc nie zly bo z zonka bylem i nie marudzila po dziesieciu minutach, ze nudy... a to juz cos...:)
co do jezyka... jak mowie bylem na filmie w kinie, przed dwoma dniami... po zachodniej stronie granicy premiera byla troche wczesniej.
mowiac krotko warto.
zdrow panzerfahrer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie