Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Witam. Przeglądając fotki związane z K.O.P zauważyłem że prawie wszystkie strażnice mają charakterystyczną wieże i tu moje pytanie, bo większe budynki miały wieże dobudowaną, przylegającą do budynku mieszkalnego, natomiast mniejsze zbudowaną na dachu. Zastanawiam się czy to określała jakaś instrukcja i czy to był jakiś ogólno wojskowy projekt takich budynków.
Drugie moje pytanie bo tego nigdzie nie mogę znaleźć a natrafiłem na takie zdjęcie co to jest „Wiecha graniczna” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aloszak, otóż ( z tego, co się oreintuję ) sprawy architektury budynków KOP-u były unormowane odgórnie i jednolite.Mój przyjaciel z ekipy posiada nawet taką broszurę gdzie są projekty (fachowe) budynków KOP.Spróbuję go namówić do dyskusji na ten temat :).Swoją drogą to bardzo ciekawa pozycja, można zbudować np.strażnicę KOP bez kupowania projektu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki miszka za odpowiedź. Tak też myślałem przeglądając fotki o KOP-ie, gdyż to nie mógł być przypadek, że te budynki są takie podobne do siebie. Swoją drogą ciekaw jestem bardzo jak te strażnice były wyposażone, czy ludzie tam żyjący i pełniący służbe mieli jakieś wygody, czy też zyli w spartańskich warunkach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem proporzec ten pełni funkcję bandery. Zwróć uwagę, że drzewce (czyli, jeśli mam rację, flagsztok:-)) jest pod tym samym kątem, co pawęż (łódź dochodzi rufą do brzegu), więc jest chyba do niej zamocowane.
Oczywiście mogę się mylić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aloszak (230 / 3) 2009-10-20 23:02:50

Nie interesowałem się nigdy KOP, ale swego czasu w naszym znanym i lubianym portalu aukcyjnym był do wyjęcia reprint regulaminów ( czy bardziej instrukcji budowlanych ) odnośnie stawiania strażnic. Sprzedawca miał parę tego typu pozycji- taki wojskowo-budowlany misz/masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie