Skocz do zawartości

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego troszkę inaczej


satron1200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zbliża się kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego . Chciałbym zaproponować zamiast , kolejnej burzliwej dyskusji na temat sensowności Powstania , walk , itd... link do strony Urzędu Miasta Warszawy , na której już od paru lat można obejrzeć zdjęcia lotnicze Warszawy : Fotoplan 1935 , Ortofotomapa 1945 . Warto przejrzeć obydwie mapy , żeby zobaczyć co przdarzyło się naprawdę miastu . http://mapa.warszawa.um.gov.pl/ . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest link do mapy:
http://militera.lib.ru/science/radzievsky_ai/s11.gif
pokazującej ruchy sowieckiej 2. Armii Pancernej i jej pozycje do 31 lipca 1944. Gdyby ta mapa była znana 63 lata temu, być może losy W-wy potoczyłyby się inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niby nic w tym dziwnego, poza drobnym faktem że nigdy wcześniej nie widziałem na ulicach Łodzi tak wielu bannerów, plakatów, ulotek przypominającym o tym wydarzeniu. Ponoć to pierwsza próba rozszerzenia obchodów na całą Polskę. Wygląda to bardzo interesująco. Ciekawe czy o 17-ej pierwszego sierpnia łodzianie zatrzymają się na minutę refleksji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem w Łodzi w tym samym czasie nie likwidowano Getta Łódzkiego ??


Faktycznie w tym roku 1 VIII o 17:00 mają zawyć syreny w większości miast Polski - jak podała przed chwilą TVN24.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Powstańcy , w czasie trwania walki zastanawiali się jak będzie się nazywało to wydarzenie . Często określali je jako Powstanie Sierpniowe" , kto wie może byłaby to szczęśliwsza nazwa . Mam nadzieje że Ten zwyczaj rozszerzy się na całą Polskę . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Powstanie Wielkopolskie 1806,1846, (wybuchło w lutym),1848 (w kwietniu), Powstanie Krakowskie w tym samym czasie, II w historii Powstanie Wielkopolskie - jedyne zwycięskie w grudniu 1918 r, I Powstanie Śląskie w sierpniu 1919, II Powstanie Śląskie w sierpniu 1920 r, III Powstanie Śląskie rozpoczęte w maju 1921.

Tak więc z historycznego punktu widzenia sierpień to trzy zrywy powstańcze - I Śląskie, II Śląskie i oczywiście Powstanie Warszawskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w tym roku obchody 63 - ej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są przygotowywane w całym kraju .
Będą w tym wątku z pewnością sygnały od kol.z innych miast.
Nie ma chyba już sensu rozważać co by było - gdyby ?

Jednym ze sposobu uczenia pamięci ofiar jest wywieszenie flagi .
ZRÓBMY TO DLA NICH !!! A może dla samych siebie .

Ci Polacy co nie mają niech wreszcie nabędą - Bo to wstyd !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Sceptycy - przeczytajcie jeszcze raz tytuł wątku !!!
Dla mnie jest w końcu inaczej, od 60 - ej rocznicy wybuchu P W .
Wcześniej praktycznie żenada i wstyd !!! Pamiętcie może te tajne obchody na cmentarzach warszawskich .

Świat praktycznie znał tylko Powstanie w Gettcie Warszawskim .Jest w końcu muzeum ,są godne obchody okazuje się że nam Polakom jest najtrudniej się do tego wszystkiego - DOPASOWAĆ !!!
Ja z synem jadę do Warszawy na rekonstrukcję CZERNIAKÓW 1944.
Czytałem na innym wątku ,że ma być za bardzo krwawo,brutalnie.
Tak niestety było !!! Dobrze wiecie jakie oddziały brały udział w tłumieniu a póżniej pacyfikacji .Więc macie odpowiedż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tm/39 przecież ja nie dyskutuję czy powstanie było potrzebne czy nie. Po prostu przygnębia mnie świętowanie rocznicy potwornej hetakomby i to wszystko. A jak Ty masz zamiar przyglądać się (z synem) rekonstrukcji masakry to Twoje prawo. Ja się nie wybieram.
Balans a to dobre i w dodatku niestety prawdziwe :(((
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia linków , które wcześniej podałem . Nie kłóćmy się , podziękujmy wszystkim którzy walczyli i zgineli , Tym którzy przeżyli Powstanie . Niestety co roku mniej kombatantów dożywa kolejnej rocznicy .... Dziękuję Wszystkim , którzy walczyli wtedy , za to Miasto i Kraj . Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomsee
Pamiętaj, że to między innymi dzięki Powstańcom masz w tej chwili prawo wyboru !!!
Możesz zostać w domu , lub uczestniczyć w obchodach . Możemy w końcu wybierać.Mamy prawo !!!
Z drugiej strony jestem ciekawy jaki obraz P W chciałbyś przekazać następnym pokoleniom (czego chcesz im oszczędzić - PRAWDY ) .
Napisz też jak TY jako Polak spędzisz ten rocznicowy okres ,ja się odkryłem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo wyboru to ja mam dlatego ponieważ imperium sowieckie zbankrutowało i rozpadło. A temu faktowi żadne powstanie polskie nie pomogło. A prawda o powstaniu nie jest tak jednoznaczna i prosta, jak to się w hurra patriotycznych obchodach ku czci" przedstawia. Ale to nie miejsce aby o tym dyskutować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mapa bardzo interesująca myślę ,że głównie dla mieszkańców stolicy ,gdyby przypadkiem kol . pomsee i acer byli z Warszawy ?
Mogli by sprawdzić co zostało z np. ich ulicy , pomogło by im to zrozumieć sens obecnych obchodów, a tak na marginesie zastanawiające jest pojawianie się kol.razem na wątkach o stanowisku już nie wspomnę !!! Szczerze zazdroszczę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie