Skocz do zawartości

Flak - raz jeszcze


aardvark

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
DasK: - szacuneczek za rysunek-b. porządna robota :)
Bjar_1: dane liczbowe są nie pełne ale powolutku, powolutku...
nie wiem na ile Schneider był modyfikowany, podejrzewam ze nie dużo: zdjęto koła,przyrządy celownicze pewnie oryginalne zostawili, no zapomniałem: ucięli ogon!
Myślę ze działa były wzoru 1897-tak mówią dokumenty.

Jest jeszcze parę kwestii do wyjaśnienia np. inne rodzaje śrubunków (prawdopodobnie 20ki i 37ki) oraz nie kwadratowe a 5-kątne podstawy i dopiero na tym doniczka.
Generalnie idziemy do przodu - rzekłbym:
'Wypruwam z siebie Flaki' ;)

To co jeszcze zaprząta mi uwagę to schemat baterii dla takich dział, tzn wiem jak wygląda ale szukam dokumentu który to definiuje...
Kwestia dalmierza i stanowiska (schronu?) kierowania ogniem baterii...

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytuję RPS: /// Nie było festung Stalowa Wola". Było miasto i STAHLWERKE BRAUNSCHWEIG G.m.b.H WERK STALOWA WOLA produkująca uzbrojenie. Jako ważny obiekt wymagała ochrony przed nalotami ......... dzielnica niemiecka przy ówczesnej Goethestrasse (dzisiaj Narutowicza).///
********************************************
Mam zdjęcie tejże podstawy pod uzbrojenie plot , która stała jeszcze do lat 70-tych przy obecnej ulicy K.Wyszyńskiego - dawniej Obrońców Stalingradu. Od wspomnianych przez RPS bloków dzielnicy tzw. dyrektorskiej ( urzędniczej) było to około 200m. Jeśli uda mi się zmienić format na JPG - zamieszczę. Jest na niej widoczny blok nr 19. Którego w czasie IIWW nie było. Istniała cała sieć tych cokołów , które otaczały miasto i Hutę w sporej odległości od ich granic. Istotnie obrona plot była pomyślana jako obrona Zakładów Południowych ( tak się wtedy nazywała HSW) i OZETU ( zakładów energetycznych - Elektrowni. )
I tutaj mam wiele sprzecznych informacji. 20 lat wcześniej nieżyjący już obecnie pracownicy ówczesnych ZP mówili mi,że te stanowiska plot istniały jeszcze przed wybuchem wojny. I że były przygotowane pod podwójnie sprzężone 20mm karabiny (działka dzisiaj - nomenklaturowo) największego kalibru. (Dzisiaj mówimy - wielkokalibrowe). I znowu sprzeczne dane . Mówiono mi o:
-20 mm nkm wz.38 FK A
-13,2 mm najcięższy karabin maszynowy Hotchkiss wz. 30
-a nawet 20 mm Oerlikon
Już nie mówię o 40mm Boforsie.
Nikt z nich jednak nie mówił o armacie 75 mm Schneidera.
Podobno lotnisko Okęcie było także wyposażone w baterie 20 mmm nkm. Na takich samych betonowych stendach.
Co Niemcy montowali na nich także nie wiem.
Nie mogę dotrzeć do żadnej dokumentacji zdjęciowej czy planów obrony plot ZP z tego okresu. Że takie istnieją ( -ły) - jest pewne. Tylko gdzie i kto ma do nich dostęp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 3 months later...

A to fragment foto z 1942r. osiedla ieurzędniczego" na której zaznaczyłem lokalizację podstawy z mojej pierwszej fotografi. Mozets w tym miejscu wychowałem się (1963). Miasto i jego historię znam dobrze, pytałem tylko o szczegóły techniczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten koło trójki stoi jeszcze? Nieźle zachowane stanowiska były za hutą od strony Jelni. Podmurówki ze śrubami otoczone wałami ziemnymi. Ciężki flak raczej tam by się nie zmieścił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie