Skocz do zawartości

Flak - raz jeszcze


aardvark

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

mat - w Poznaniu znalazłem 15 kwietników" na 5 pozycjach. Niestety jedynie jedna bateria jest kompletna czyli ma 6 stanowisk z podstawami. Na innych zachowało się od 1 do 3 kwietników". Czemu ? Widać to na zdjęciach, wchłonęło je miasto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stg1971 - skoro znasz doskonale lasek na Siedlcu to powinieneś wiedzieć, że jest tam łącznie 12 podstaw. 6 to kwietniki", a kolejne 6 pod 8,8 cm. Jak to wygląda widać na rysunku. Czarne kropki to stare kwietnikowe" stanowiska, W ceglano-ziemnych obwałowaniach są stanowiska dla armat 8,8 cm. W środku baterii 8,8 cm znajduje się zapasowy punkt kierowania ogniem. Główny, z radarem, był w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obok jednego ze stanowisk z 88 jest potężny lej,widać że rosjanie starali się zniszczyć baterię,jedna okopana bateria została wysadzona przez jakiegoś miłośnika fortyfikacji w latach 80 ubiegłego wieku,obecnie teren porządne przeszukany przez kilku naszych użytkowników z tego forum i mnie też,śmigam tu już od ponad 25 lat.generalnie znajduje tu się śmietnik,fanty z festung breslau.jedna podstawa znikneła kilka lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kółku podstawa po 88 wysadzona wschodnia strona i lej po bombardowaniu,na wschodniej części baraki dla obsługi.pozostały tylko podstawy fundamentów,cholera jasna przecież ja mieszkam w tym rejonie,około 5 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze szukałeś ? Wiosną jeszcze była na swoim miejscu, na dowód zdjęcie. Za betonkiem widać podmurówkę baraku. No chyba, że ktoś ją przysypał po mojej wizycie bo raczej nie została wykopana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RPS - odpowiadajac na Twoje wątpliwości cyt.: W Stalowej Woli jedno ze stanowisk było w odległości 20m (dwudziestu metrów) od bloku mieszkalnego. Czy szyby w oknach mogą "wytrzymać kaliber większy niż 20mm ?"
Na warszawskim Mokotowie jest takie miejsce, a i znam relację świadka, który nordyckie strzelanie z większego kalibru" w tejże okolicy wraz z kamienicą przetrzymał. Szyby wytrzymały w każdym razie. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Alkali .Interesuje mnie jeszcze lokalizacja tych baterii w Poznaniu.Podejrzewam że to mogą być Rataje, Starołęka itp.Czy możesz zdradzić gdzie mam szukać tych stanowisk.Chętnie bym się temu przyjżał na żywo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WERTTREW już starożytni mawiali iema reguły bez wyjątku". Moje wątpliwości to tylko skutek sąsiedztwa poligonu który w czasach świetności HSW trząsł szybami. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po słowach krytyki (niekonstruktywnej) chcę na koniec podać tylko kilka faktów. Nie było festung Stalowa Wola". Było miasto i STAHLWERKE BRAUNSCHWEIG G.m.b.H WERK STALOWA WOLA produkująca uzbrojenie. Jako ważny obiekt wymagała ochrony przed nalotami ze wschodu. Tak się składa że od tej strony było miasto więc siłą rzeczy baterię ustawiono przy jednej z dzielnic, a była to dzielnica niemiecka przy ówczesnej Goethestrasse (dzisiaj Narutowicza). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie