Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

aardvark

Forum members
 • Content Count

  89
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Egzekutor, masz może jakieś linki do zdjęć tych nabojów? Guglam już pół godziny i nigdzie fotek nie ma.
 2. Takie fanty wychodzą na Opolszczyźnie, w dziurze na skraju małego poligonu. Lata temu Wojsko Polskie zwoziło tam rozrywkowe pozostałości z II wojny i tak się zastanawiam, czy byliby na tyle lekkomyślni, żeby wrzucać tam uzbrojone pociski. Nieopodal do innego dołu zwożono też poniemiecką broń, którą następnie wysadzono w powietrze. Niestety dół został w późniejszych latach zasypany śmieciami i nie wiem, czy można tam coś znaleźć. Trzeba by było chyba cały ten dół rozkopać. A propos, czy pociski p-panc miały w ogóle w sobie materiał wybuchowy?
 3. Widzę, że hotlinking nie działa. Wkładam więc tutaj.
 4. Wykopałem, ale nie miałem \\śmiałości\\" doczyścić, więc tylko cyknąłem fotkę i poszedł z powrotem do dołu. Zresztą jest tam tego więcej, bo dowiedziałem się, ze zwożono tam po wojnie różne pozostałości z tejże. Kaliber ok. 75 mm, więc albo 75 albo 76,2 mm. W tylnej ściance jest wydrążony otwór.
 5. Niestety, nie mieliśmy miarki, następnym razem zmierzę. Co do drugiej podstawy wydaje mi się, że był tylko 1 wieniec, ale to też sprawdzę dokładnie. Jeżeli twoje wymiary byłyby prawdziwe, to z czego są te piierwsze cztery?
 6. I zbliżenie na śrubę i bolec. Śrub jest 8, bolce są tylko 2.
 7. Zdjęcie podstawy wewnątrz stanowiska, trochę niewyraźne niestety
 8. Stanowisko od strony wejścia"
 9. 4 powyższe podstawy tworzą romb, bardzo zbliżony do kwadratu, natomiast tutaj dołączam zdjęcie okopanego stanowiska o którym wspominałem.
 10. Podstawa nr 3 - trochę uszkodzona
 11. Jeszcze raz zbliżenie na podstawę nr 1
 12. Podczas dzisiejszej wycieczki wraz z kolegą odkryliśmy nieznane nam uprzednio stanowisko Flaka nieopodal Zakładów Azotowych KĘDZIERZYN SA ( w czasie wojny były tam zakłady produkujące benzynę syntetyczną IG Farben). Znaleźliśmy 4 podstawy z 8 śrubami każda tworzące romb zbliżony do kwadratu (odległości między podstawami to 40-50 m). W odległości ok 100 m znajduje się ponadto okopane stanowisko Flaka z podstawą pośrodku, również z 8 śrubami plus dodatkowo z 2 nienagwintowanymi bolcami po przeciwległych stronach podstawy. Od podstawy w kierunku wejścia" do okopu biegnie betonowe korytko. Czy ktoś się orientuje, czy te podstawy były pod działa, a jeżeli tak to jakiego kalibru? A może pod reflektory? Załączam zdjęcie podstawy nr 1
×
×
 • Create New...

Important Information