Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jazlowiak

Podwinięte rekawy pre 1939

Rekomendowane odpowiedzi

wygląda na to, że zdjęcie, ktore mam, jest z tej samej okazji...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam.

JoncaA. Da się odczytać co tam jest napisane na tabliczce widocznej nad CKM.

stifz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jak na 1939 to trochę za mało guzików mają ci panowie jak na moje oko. W kurtce drelichowej siedmioguzikowej i jej wcześniejszej odmianie sześcioguzikowej guziki układają się znacznie gęsciej. Wygląda na to że ci żołnierze mają 5 guzikowe kurtki - cała obsługa ma takie.

Za to oficer idący z boku ma kurtkę siedmioguzikową - widać różnice gołym okiem. 5 guzikowych drelichów nie było przed 1939 rokiem w WP (pojawiły się około 1950 roku).

Zaryzykowałbym hipotezę, że to nie jest przedwojenna fotka. Może się mylę. Na wyczucie jednak jest w niej coś iewrześniowego" i tego wrażenia nie robią same rękawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Powyższe uwagi były do fotki JoncaA - tam najlepiej to widać.

W ogóle zastanawiam się czemu pierwszy gość z lewej (perspektywa nasza), czyli chyba karabinowy ckm przy każdej biedce nie ma karabinu a ma na pasie ładownice. Wydawało mi się że albo nosi pistolet albo normalnie jak reszta. Noszenie amunicji bez sprzętu do strzelania trochę dziwne ... ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Klimat jest rzeczywiście dziwny, ale przecież mają ckm wz. 30 i mausery. Używano ich po wojnie? W jakim zakresie?

Pozdrawiam
Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sierpień 1939 ? Zdjęcia są słabej jakości ... Nie wiem coś mi nie pasuje. Jeżeli faktycznie są dobre to jest to spora ciekaowstka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Po prostu coraz więcej ukazuje się ciekawostek, pokazujących, że WP było zróżnicowane, jeśli chodzi o umundurowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jazlowiak -swieta racja. Zadne wojsko nie jest homologiem - nawet nie wiem dlaczego to kogokolwiek dziwi:) Moze to tez chyba byc oddzial ON.

Za to, jakbym mial zgadywac na wyczucie tylko i nie wiedzial ze z sierpnia 1939, to bym powiedzial ze partyzantka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wspomnienia szkoły przeciwpanernej, Lublin...
a początku lipca wyjechaliśmy w okolice Zamościa, (Łopiennik Górny i Dolny)... W połowie sierpnia obudził nas alarm. Zarządzono wymarsz do Lublina..."
2006-11-27 19:07:00 zdjęcie sugeruje bardzo długą drogę (technika trzymania ręki na karabinie przewieszonym z przodu).
Lato 39 suche, gorące.
To by wyjaśniało podwinięte rękawy...
Takich długich przemarszów w 39 powinno być więcej...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gdzies kiedyś widziałem fotkę:
Polski piechur oparty o TKS, drelich, rogatywka polowa, podwinięte rękawy.
Podpis ... manewry 1937[lub 1938]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ciekawe zdjęcie do starego tematu - Szkoła Podchorążych Piechoty, Komorowo - jakieś zajęcia latem, maszerują z podwiniętymi rękawami i widać, że to nie żadna samowolka tylko ulga marszowa na rozkaz:

http://myvimu.com/exhibit/2759-podchorazy-na-cwiczeniach-zdjecie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie