Skocz do zawartości

Rosyjskie służby specjalne zabiły Szamila Basajewa


Rekomendowane odpowiedzi

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew powiadomił o zlikwidowaniu w Inguszetii dowódcy czeczeńskich separatystów Szamila Basajewa i szeregu innych bojowników.
"To odwet na bandytach za pomordowane dzieci w Biesłanie i akcję w Budionnowsku - powiedział prezydent Władimir Putin po otrzymaniu informacji o zabiciu Basajewa.

Powiązana z czeczeńskimi bojownikami strona poinformowała o rosyjskim komunikacie, jednak ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła informacji. Piszą o operacji sił specjalnych, w której miał zginąć Basajew, informuje jedynie, że w wiosce Ekażewo doszło do eksplozji kamaza, w której zginęło 4 bojowników.

Budzący strach czeczeński przywódca był poszukiwany przez Rosjan od lat. Rosyjskie władze wiążą go z większością krwawych zamachów, zorganizowanych przez czeczeńskich terrorystów.

Miał on stać m.in. za atakiem na szkołę w Biesłanie, gdzie zginęło 320 osób, oraz zajęciu teatru w Moskwie, co zakończyło się śmiercią 129 zakładników i terrorystów.

Czeczeńcy zostali wciągnięci w walkę o wolność i niepodległość – mówił Basajew w 2004 roku. Według niego w ramach tej walki rosyjscy cywile są jak najbardziej uprawnionym celem ataków bojowników czeczeńskich. Stąd jego poparcie dla akcji zamachowców – samobójców.

Rosjanie zarzucali mu współpracę z al Kaidą Osamy bin Ladena, choć on sam zapewniał, że nigdy nie spotkał się z przywódcą Bazy."

http://wiadomosci.onet.pl/1353628,12,item.html

No ciekawe czy to uspokoi czy znowu na czerwono rozpali Kaukaz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Powinno pójść do Historia współczesna czyli zakręty historii po wojnie. Moje zdanie na ten temat jest podzielone. Rozumiem że czeba zwalczać terroryzm i potępiam zamach w Biesłanie, ale z drugiej strony Czeczeni to tez naród a liczba czeczenów, dzieci i kobiet zabitych przez Rosjan siega tysiecy. A tak dodam że większośc ofiar z Biesłany to wynik super przeprowadzonej akcji Rosyjskiego wojska. Basajew jako cel wybrał szkołe ponieważ wiedział że to skupi na nim wzrok całego świata i może przybliży problem Czeczenów. Moim zdaniem Czeczenów można porównać do Polaków podczas okupacji Hitlerowskiej. Ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jest fakt , że Basajew na prawo i lewo udzielał wywiadów dziennikarzom zagranicznym a rosyjskie służby specjalne jakoś długo , długo nie mogły go dosięgnąć . Być może zginął zdradzony przez kogoś ze swojego otoczenia podobnie jak Asłan Maschadow .
P.s.Żaden dziennikarz zwłaszcza z poza Rosji bez specjalnej zgody władz rosyjskich nie może wjechać na teren Czeczeni . Blokada informacyjna daje Rosjanom całkowitą bezkarność w mordowaniu ludności cywilnej pod pozorem zwalczania erroryzmu" w tamtym rejonie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz- nie porownuj bandytyzmu do walki Polakow z ruskimi i niemcami- Polacy nigdy za cel nie brali szpitali, szkol- jesli dzieci nazywasz [cenzura!] to poprostu jest mi cie zal


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 15:54 11-07-2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w grę wchodziła zdrada za pieniądze.
Ktoś dał cynk gdzie i kiedy. A posłać rakiety to już nie sztuka.
Podobnie wykończyli Dudajewa - ktoś dał cynk o telefonie satelitarnym, odczekali sprawdzili, namierzyli i bum rakietą. Maschadow też zdradzony i rozwalony z bliska.

Wojna partyzancka wojną, ale nie można porównywać ataków (skadinąd bardzo skutecznych)na konwoje wojska czy bezpieki z atakami jak w Biesłanie /szkoła/ czy Budionowsku /szpital/. Bo te ostatnie to już terroryzm.
Bo jak nazwać ukrywanie się za rannymi albo dzieciami.
Jeszcze jakby uprowadzili jakiegoś generała.
O Dubrovce nie wspominam. Atak mało celowy, samobójczy praktycznie,zero odwrotu, za logiką rosyjską wpieriod szturmem" wiadomo było co się stanie. Sympatia świata od razu była po stronie Rosjan.
Pewnie będzie następny komendant polowy i tyle.

Każdy ma swoje zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o porównanie!!myślcie!czy on walczy z dziećmi? nasza partyzantka nie byłą święta jak pacyfikowała ukraińskie wsie...!!poza tym to ruscy zachowali się jak faszyści i skazali dzieci na zagładę!!chodzi mi o traktowanie!czeczenów nie traktuje się jak żołnierzy tylko jak terrorystów, jak bydło które powinno iść na rzeź a nie wojnę(tak samo jak Niemcy partyzantów lub potem NKWD AK-owców czy partyzantów). a w Iraku to co niby jest?wojna o ropę a hasłami się karmi bezmózgich. Tam też nie ma żołnierzy tylko terroryści...!!a za kilka lat może komuś sie przywidzi że Polska wspiera terroryzm i pora nas zaatakować!i co??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krzycz chlopie - w wyniku jego dzialalnosci ginely dzieci- masz dzieciaka? Chyba nie. Nie porownoj go do dzialan naszej partyzantki ktorej celem nigdy nie byly dzieci !!! Kto walczy w iraku- irakijczycy? Oni chca miec w koncu swiety spokoj- bandziory sie zjezdzaja z calego swiata. Jestem za wolnoscia dla narodu czeczenskiego- nie lubie ruskich- zabili mojego dziadka- ale bandytow atakujacych niewinnych ludzi nienawidze bardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie słyszałem żeby AK z krwiożerczością mordowało młodzieży i nieletnich z Hitlerjugend.
Ataki na transporty wojskowe i konwoje oraz aparat bezpieczeństwa wewnętrznego jak najbardziej i jak najmocniej. Ale nie niemieckie dzieci.

Nie można porównywać działań partyzanckich z akcjami wiążącymi się z zabójstwami dzieci, atakami na cywilne instytucje. Świat od razu staje po stronie zaatakowanej i jej udziela wsparcia, a atakujący zrywają ze sobą wszelkie mosty i nie mają poparcia opinii światowej.

Ataki i niszczenie wojsk przeciwnika, bezpieki, powoduje odwrotną sytuację, ukazuje słabość okupanta i nonsensowność jego polityki okupacji i odwetu.

Partyzantka tak w imię słusznej sprawy dla nich, ale nie metodami ślepych ataków w przypadkowe społeczeństwo.
Te rzeczy trzeba rozdzielić.

A w walce z okupantem niemieckim i sowieckim też nie słyszałem żeby podziemie walczyło z kobietami, dziećmi cywilami narodowości okupanta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Amina, dlaczego na forum są tolerowane obraźliwe inwektywy w rodzaju cyt. \\sowieckie [cenzura!]\\"?
Forum ma być miejscem wymiany poglądów i opinii, a nie miejscem gdzie jacyś nawiedzeni dają upust swojej frustrcji.
P.S.
Byłem wielkim sympatykiem Czeczeńców i sercem popierałem ich walkę z Rosją do momentu gdy Basajew udzielił wywiadu jakiejś naszej dziennikarce telewizyjnej, w którym powiedział, cyt. z pamięci \\ eraz naszym celem jest Rosja, ale poczekajcie, jak zdobędziemy już Moskwę to przyjdziemy i do was nad Wisłę, bo islam musi zapanować na całym świecie\\". I jakoś mi się przestali podobać, bo na stare lata przejście na ortodoksyjny islam mi nie bardzo odpowiada, a i naszych rodzimych ortodoksów mamy aż nadto. A po ataku na szkołę w Biesłanie uważam ich po prostu za bandytów.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 15:55 11-07-2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas II wojny też ginęły dzieci i to nie tylko z rąk Niemców. takich rzeczy jest cała masa, gdzie partyzantka na wschodzie brała odwet! http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=43693#43807
Fakt w Biesłanie przesadzili i to bardzo!ale chyba bardziej Rosjanie bo to oni wystrzelali te dzieci!!!Kiedy wy to zrozumiecie! Z nimi nikt nie pertraktował tak samo jak z nami w wojnę czy to za niemca czy ruska! I zapewniam Was że więcej dzieci Czeczeńskich zginęło niż Rosyjskich w Biesłanie. Najpierw Czeczeni walczyli jak żołnierze(lecz zobaczcie jak się z nimi rozprawili-tysiace ofiar i to w większosci w ludnosci cywilnej), a dopiero potem jak już nie było innego wyjścia chcieli się światu przypomnieć!! Mi zawsze dziadek i jeszczee kilka starszych osób powtarzało że kacap zawsze będzie kacapem(jak ktoś nie wie chodzi o ruska). w 44 wcielony do II armii WP, szedł na Berlin. Opowiadał że w jednostce nikt pojedyńczo nie chodził bo ruskie tylko czekali żeby Ci bagnet w żebrach schować. Był w wojsku 3 lata, aż strach było słuchać tych opowieści
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mauser, twoje poglądy to twoja sprawa.
Każdy ma swój punkt widzenia tematyki i już.
Więc nie nawołuj kiedy zrozumiecie".

Tu się liczy sam fakt że weszli do szkoły.
Celów innych brakowało ? Czy chodziło o łatwość ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja popieram atak na szkołe?temat postu był chyba inny? dlaczego wszyscy widzą ten jeden atak a nie zastanowią się nad całą walką Czeczenów? Czy oni od razu atakowali szkoły i dzieci? Przecież napisałem że bezsilność wobec wroga skołoniła ich do takich działań!!a moze po ataku na Teatr myśleli ze jak wezmą za zakładników dzieci to ktoś się obudzi, ktoś z nimi porozmawia, wysłucha a nie zacznie walić do dzieci jak do tarcz!!a to ruscy zrobili!! kacap zawsze będzie kacapem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!
Ja bym postawił zasadnicze pytanie.!
O co walczył Szamil Basajew ?
O wolność i niezawisłość Czeczenji czy może kierowała nim i jego kompanom chęć zemsty za rodziny które zginely z rąk niewiernych. A to już jest Święta Wojna - Dzichad
Bojownicy czeczeńscy mieliby poparcie większości krajów zachodniej cywilizacji gdyby Czeczeni posługiwali się w walce religią Putin musiałby pewnie ulec presji i popuścić kaganiec. Ale skoro Basajew daje pretekst a raczej preteksty do tego by Kreml mogł ogłosić że staje sie sprzymierzeńcem w walce z terroryzmem i funtementalistami islamijskimi
Jeżeli na początku była to autentyczna walka o wolność i niezawisłość ( a w to wierze !) to teraz wydawać by się mogło że jest to walka o przyczółek w którym jedynym prawem byłoby prawo Koranu.
Tak wiec daleki byłbym od porównywania z historią polski, łączy nas tylko wspólny ciemiężyciel (odwieczny)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co miał świat Mauser otworzyć oczy po Dubrovce ?

Od razu poszło poparcie dla Rosji i przyzwolenie na akcje antyterrostyczne" w Czeczenii. Niestety taka jest prawda.

Jeżeli partyzanci chcą być tymi dobrymi" nie mogą posuwać się do takich form walki z cywilami wroga. I o to chodzi a nie o wspominane zdarzenia.

Wolność danego kraju i pozbycie się ciemiężycieli a wplatanie w to spraw religijnych i fundamentalizmu to też nieporozumienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mauser uwazaj z tym slowem kacap" ! To tez lamie regulamin forum

O co walczył Basajew ,ktos sie zapytal ,na poczaytku to moze i o wolnosc ,o Islam ,ale pod koniec o wlasne zycie i o nic wiecej ! Szkoda ,ze z rasowego partyzanta zszedl na terroryste i skonczył tak jak skonczył ...

pik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie