Jump to content

Poznański Czerwiec 1956


Recommended Posts

Witam,

Za pasem okrągła rocznica Czerwca '56.
Proponuję w tym wątku powrzucać trochę informacji, które wskazywałyby na tło militarne.

Zacznę od podchwytliwego pytania: czy uczestnicy wydarzeń opanowali jakieś czołgi i jak je wykorzystali?".

Foty w wątku mile widziane - też coś dorzucę za chwilę"

bucka
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Brat mojej matki byl kierowca czolgu i na szczescie nie zdazyl bo szybciej sie wszystko skonczylo- byl juz w drodze na poznan
Kolega z pracy po sporzyciu sie kiedys wygadal ze bral udzial w tlumieniu zamieszek w szczecinie i strzelal z raka (podobno ponad ludzmi)... :(
Link to comment
Share on other sites

Sądząc po ilości weteranów i represjonowanych to czołgów musiało paśc co najmiej tyle co pod Kurskiem
Co do strzelania z raka ponad glowami - to człowiek opowiadający takie bzdury powinien stanąc przed sądem za uzycie broni niezgodnie z przeznaczeniem a byc moze nawet za nieumyslne spowodowanie śmierci osoby postronnej bo seria puszczona ponad glowami jednych mogła trafic innych np dziecko na balkonie budynku lub w mieszkaniu w odleglosci 2 kilometrów - ale to tylko moje dywagacje - bo przecież wiadomo że to UB strzelało z premedytacja zabijajac niewinnych ludzi
Link to comment
Share on other sites

W którymś WPH były raporty 10 pułku KBW. Mowa tam jest o zdobyciu przez protestujących 3 czołgów.

A swoją drogą - praktycznie cała kadra dowódcza to byli p.o.p. (pełniący obowiązki Polaka). I w październiku wrócili do domu - do ZSRR.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Wit..
No to jeszcze jeden T-34/85 . podpis: Czołg zbratany z tłumem.W głębi kawiarnia "Podhalanka na rogu ul. Dąbrowskiego i Mickiewicza" Obok bimba szesnastka,(chyba jeszcze poniemiecka).
Do wczorajszej foty z godz.23:22: wówczas pl.Mickiewicza nazywał się Konika Przewalskiego" :)

Link to comment
Share on other sites

Witam. W ubiegym roku nie jaki p.Lukasz Jastrząb obronil pracę doktorską pt.Poznański Czerwiac 1956-straty osobowe i ich analiza. Wedlóg tych badań z bronią w ręku zginela 1 osoba do dwuch są podejrzenia ale pewności nie ma a reszta ofiar zginela raczej przypadkowo a nie w trakcie zorganizowanych dzialań powstanczych.Łącznie welóg jego badań zginelo 57 osób.Dlamie ówczesne protesty byly suszne bo czasy popaprane i ludzie slusznie zbuntowali się ale żeby nazwać to powstaniem to przesada.Jestem ciekaw czy użyte czolgi mialy na stanie ostrą amunicje.Ale najbardziej mie wkurza to że obecna wladza razem z klerem robi sobie impreze propagandowo-wyborczą jak to dba o pamieć i okrogle rocznice zabitych obywateli tego kraju a o żyjących robotnikach którzy na nich tyrają już się tak nie przejmuje.Oczywiscie zabici ludzie ileś tam lat już o nic się nie upomną więc można glupa palić przed pomnikiem i nawet sobie postać a TV odpowiednio pokaże jak wybrańcy narodu są z prostym ludem. Sory a literkę Ł ale coś mi klawiatura nawala. Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Pewien poznański historyk interesujący sie tematem powiedział mi kiedyś z przekąsem, że liczba kombatantów" z roku na rok wzrasta.
Coraz młodsi uczestnicy walk mają coraz więcej do powiedzenia o swoim bohaterskim udziale w tych wydarzeniach.

Ciekawe jest również jak zmieniała sie terminologi (nawet pomijając ta komunistyczną) - najpierw były wypadki, wydarzenia, doszliśmy w ostatnich latach do powstania".

Mam jedynie nadzieję, że wraz z zainteresowaniem tematem i możliwościa dotarcia do archiwaliów przez młodych badaczy uda sie rzucić obiektywne na ta część historii Poznania i Polski

bucka
Link to comment
Share on other sites

gen. L. Sławoj-Głódź w swojej radiowej wypowiedzi kilka dni temu wspominał o udziale wojsk radzieckich. Jak było naprawdę?
Jaką broń produkowały w 1956 roku zakłady cegielskiego, gdzie wszystko się zaczęło?

Ironrat
Link to comment
Share on other sites

1. Polskich żołnierzy za to, że nie chcieli iść na robotników mordowano w okolicach Ławicy
2. Już po obchodach i jak zwykle VIPy bawiły się na Starym Rynku i aby im nikt nie przeszkadzał roboli tam nie wpuszczano
Link to comment
Share on other sites

Rso - nie wypisuj bzdur. Nie wiem gdzie bronił pracę doktorską człowiek na którego się powołujesz, ale cytując choćby meldunki 10 p KBW z 29.6 pomiędzy godz. 8 a 12.00:

Grupa por. Fabiana zlikwidowała gniazdo ogniowe w sile 4 bandytów zdobywając 4 karabiny,
grupa kpt. Węcławiaka zlikwidowała w Ogrodzie Zoologicznym 3 uzbrojonych bandytów,
grupa ppor. Dłużyka zlikwidowała na wieży ratusza zlikwidowała trzech bandytow uzbrojonych w rkm"

Masz przynajmniej 10 ludzi zabitych...

W innymi miejscu: St. szer Migocki zauważył bandytę, który czołgał się w stronę czołgu z butelkami z benzyną - ogniem z pmu zlikwidował go. St. szer. Perczak Ogniem kbk zlikwidował dwóch bandytów strzelających z budynków z ul. Kochanowskiego. Zlikwidowany został róznież bandyta usuiłujący zawiesić chorągiew na szczycie dachu budynku biura przepustek WU ds. BP"

a to nie jest wszystko, nie chce mi się przepisywać.Oczywiście straty były też po stronie wojska i MO. Według raportu: UBP - 2 osoby zabite 8 rannych, MO 7 rannych, KBW 1 zabity.

Protestujący w wyjątkowych sytuacjach otwierali ogień do żołnierzy... starali się zachęcać wojsko do przechodzenia na stronę protestu (tak było z plutonami broni pancernej na samym początku, oraz z jednym z czołgów).

W tłumieniu protestów uczestniczyło 10 000 żołnierzy.

Ja rozumiem, że co poniektórym chęć sprzeciwu wobec rzeczywistości zawrociła w głowie, ale troszkę uczciwosci chociaż.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Z takich ciekawszych wątków - oczywiście nie ma w raportach o których mówię informacji na temat tego ile czołgów i wozów bojowych utracono.

Mowa tylko o tych utraconych na początku. Z 3 wysłanych czołgów jeden był wielokrotnie podpalany (i podobno gaszony), a dwa zostały przejęte przez protestujących. Nigdzie w raporcie nie ma mowy o tym co stało się z trzecim czołgiem, oraz jaki był ostateczny los czołgów zdobytych przez protestujących.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Lokomotywa coś Ci się pomieszało?

Swoiście pojmowaną wolność?

Ja rozumiem, że czasem możesz mieć inne zdanie na temat roku 81 czy 70, ale w 56 mieliśmy w Polsce czysty stalinizm i zero wolności.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information