Skocz do zawartości

Poznański Czerwiec 1956


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam,

Za pasem okrągła rocznica Czerwca '56.
Proponuję w tym wątku powrzucać trochę informacji, które wskazywałyby na tło militarne.

Zacznę od podchwytliwego pytania: czy uczestnicy wydarzeń opanowali jakieś czołgi i jak je wykorzystali?".

Foty w wątku mile widziane - też coś dorzucę za chwilę"

bucka
  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Brat mojej matki byl kierowca czolgu i na szczescie nie zdazyl bo szybciej sie wszystko skonczylo- byl juz w drodze na poznan
Kolega z pracy po sporzyciu sie kiedys wygadal ze bral udzial w tlumieniu zamieszek w szczecinie i strzelal z raka (podobno ponad ludzmi)... :(
Napisano
Sądząc po ilości weteranów i represjonowanych to czołgów musiało paśc co najmiej tyle co pod Kurskiem
Co do strzelania z raka ponad glowami - to człowiek opowiadający takie bzdury powinien stanąc przed sądem za uzycie broni niezgodnie z przeznaczeniem a byc moze nawet za nieumyslne spowodowanie śmierci osoby postronnej bo seria puszczona ponad glowami jednych mogła trafic innych np dziecko na balkonie budynku lub w mieszkaniu w odleglosci 2 kilometrów - ale to tylko moje dywagacje - bo przecież wiadomo że to UB strzelało z premedytacja zabijajac niewinnych ludzi
Napisano
W którymś WPH były raporty 10 pułku KBW. Mowa tam jest o zdobyciu przez protestujących 3 czołgów.

A swoją drogą - praktycznie cała kadra dowódcza to byli p.o.p. (pełniący obowiązki Polaka). I w październiku wrócili do domu - do ZSRR.

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano

Wit..
No to jeszcze jeden T-34/85 . podpis: Czołg zbratany z tłumem.W głębi kawiarnia "Podhalanka na rogu ul. Dąbrowskiego i Mickiewicza" Obok bimba szesnastka,(chyba jeszcze poniemiecka).
Do wczorajszej foty z godz.23:22: wówczas pl.Mickiewicza nazywał się Konika Przewalskiego" :)

Napisano
Witam. W ubiegym roku nie jaki p.Lukasz Jastrząb obronil pracę doktorską pt.Poznański Czerwiac 1956-straty osobowe i ich analiza. Wedlóg tych badań z bronią w ręku zginela 1 osoba do dwuch są podejrzenia ale pewności nie ma a reszta ofiar zginela raczej przypadkowo a nie w trakcie zorganizowanych dzialań powstanczych.Łącznie welóg jego badań zginelo 57 osób.Dlamie ówczesne protesty byly suszne bo czasy popaprane i ludzie slusznie zbuntowali się ale żeby nazwać to powstaniem to przesada.Jestem ciekaw czy użyte czolgi mialy na stanie ostrą amunicje.Ale najbardziej mie wkurza to że obecna wladza razem z klerem robi sobie impreze propagandowo-wyborczą jak to dba o pamieć i okrogle rocznice zabitych obywateli tego kraju a o żyjących robotnikach którzy na nich tyrają już się tak nie przejmuje.Oczywiscie zabici ludzie ileś tam lat już o nic się nie upomną więc można glupa palić przed pomnikiem i nawet sobie postać a TV odpowiednio pokaże jak wybrańcy narodu są z prostym ludem. Sory a literkę Ł ale coś mi klawiatura nawala. Pozdrawiam.
Napisano
Pewien poznański historyk interesujący sie tematem powiedział mi kiedyś z przekąsem, że liczba kombatantów" z roku na rok wzrasta.
Coraz młodsi uczestnicy walk mają coraz więcej do powiedzenia o swoim bohaterskim udziale w tych wydarzeniach.

Ciekawe jest również jak zmieniała sie terminologi (nawet pomijając ta komunistyczną) - najpierw były wypadki, wydarzenia, doszliśmy w ostatnich latach do powstania".

Mam jedynie nadzieję, że wraz z zainteresowaniem tematem i możliwościa dotarcia do archiwaliów przez młodych badaczy uda sie rzucić obiektywne na ta część historii Poznania i Polski

bucka
Napisano
gen. L. Sławoj-Głódź w swojej radiowej wypowiedzi kilka dni temu wspominał o udziale wojsk radzieckich. Jak było naprawdę?
Jaką broń produkowały w 1956 roku zakłady cegielskiego, gdzie wszystko się zaczęło?

Ironrat
Napisano
1. Polskich żołnierzy za to, że nie chcieli iść na robotników mordowano w okolicach Ławicy
2. Już po obchodach i jak zwykle VIPy bawiły się na Starym Rynku i aby im nikt nie przeszkadzał roboli tam nie wpuszczano
Napisano
W związku z naszym udziałem w irackiej checy po prostu się boją. Dodatkowo byli jeszcze znamienici goście z zagranicy.
Najwazniejsze, że w TV wszystko ładnie wyszło.

Ironrat
Napisano
Rso - nie wypisuj bzdur. Nie wiem gdzie bronił pracę doktorską człowiek na którego się powołujesz, ale cytując choćby meldunki 10 p KBW z 29.6 pomiędzy godz. 8 a 12.00:

Grupa por. Fabiana zlikwidowała gniazdo ogniowe w sile 4 bandytów zdobywając 4 karabiny,
grupa kpt. Węcławiaka zlikwidowała w Ogrodzie Zoologicznym 3 uzbrojonych bandytów,
grupa ppor. Dłużyka zlikwidowała na wieży ratusza zlikwidowała trzech bandytow uzbrojonych w rkm"

Masz przynajmniej 10 ludzi zabitych...

W innymi miejscu: St. szer Migocki zauważył bandytę, który czołgał się w stronę czołgu z butelkami z benzyną - ogniem z pmu zlikwidował go. St. szer. Perczak Ogniem kbk zlikwidował dwóch bandytów strzelających z budynków z ul. Kochanowskiego. Zlikwidowany został róznież bandyta usuiłujący zawiesić chorągiew na szczycie dachu budynku biura przepustek WU ds. BP"

a to nie jest wszystko, nie chce mi się przepisywać.



Oczywiście straty były też po stronie wojska i MO. Według raportu: UBP - 2 osoby zabite 8 rannych, MO 7 rannych, KBW 1 zabity.

Protestujący w wyjątkowych sytuacjach otwierali ogień do żołnierzy... starali się zachęcać wojsko do przechodzenia na stronę protestu (tak było z plutonami broni pancernej na samym początku, oraz z jednym z czołgów).

W tłumieniu protestów uczestniczyło 10 000 żołnierzy.

Ja rozumiem, że co poniektórym chęć sprzeciwu wobec rzeczywistości zawrociła w głowie, ale troszkę uczciwosci chociaż.

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano
Z takich ciekawszych wątków - oczywiście nie ma w raportach o których mówię informacji na temat tego ile czołgów i wozów bojowych utracono.

Mowa tylko o tych utraconych na początku. Z 3 wysłanych czołgów jeden był wielokrotnie podpalany (i podobno gaszony), a dwa zostały przejęte przez protestujących. Nigdzie w raporcie nie ma mowy o tym co stało się z trzecim czołgiem, oraz jaki był ostateczny los czołgów zdobytych przez protestujących.

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano
Tok ogólnie, to wydarzenia 1956 oraz na Wybrzeżu 1970 są wciąż białą plamą. O tych drugich, mając rodzinę w Gdańsku, trochę ciekawych opowieści się nasłuchałem.

Ironrat
Napisano
Lokomotywa coś Ci się pomieszało?

Swoiście pojmowaną wolność?

Ja rozumiem, że czasem możesz mieć inne zdanie na temat roku 81 czy 70, ale w 56 mieliśmy w Polsce czysty stalinizm i zero wolności.

Pozdrawiam
Krzysiek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie