Skocz do zawartości

Budowo?


MariO66

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe zdjęcie Ordensburga w jego wczesnym okresie. Nie ma jeszcze kominów", nie ma jescze budynku Komendantury, nie ma jeszcze poczwórnych Olompijek", nie ma jeszcze Domu Ewy Braun"... nie ma jescze wielu obiektów sportowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 209
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

W parku na przeciwko szkoły był przed wojną cmentarz. Dzisiaj po tym cmentarzu nie ma śladu, chociaż... park jest dzisiaj zapuszczony i gęsto zarośnięty, ale jest w nim takie miejsce, w którym nigdy nic nie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam Państwa, mieszkam przy jednostce, co do cmentarza to znajduje się on trochę dalej tam gdzie teraz wystają rozkopane kamienie i płyty betonowe, co do osób pochowanych tam mam w swoich materiałach gdzieś to zapisane, jak znajdę to od razu podam. Jeżeli chodzi o boisko z podgrzewaną murawą to do lat 50 żył jeszcze człowiek, który wiedział jak system podgrzewania funkcjonuje, jednak nic nie powiedział, a dokumentacji po przejęciu jednostki od Rosjan nie było. Pozdrowienia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Fajnie!! Czekam na jakies informacje od pana!!Moze jakies zdjecia jeszcze pan posiada!! Fajna jednostka bylem w niej i jest dla mnie wielka zagadka i tajemnicą!! Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a5240774e426f4e1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d8bd2d8eb6f03fc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e57544420944147.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4fa03f8b0da9daa.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam bedac dzieckiem mieszkałem w Budowie.Ojciec mój był oficerem LWP .Chodzilem z nim po całej jednostce było to 41 lat temu .Pamietam rzezby z marmuru , olimpijki i wiele innych rzeczy i faktow.Wiem gdzie zakopane sa pomniki hitlerowskie zniszczone przez wojsko .zakopanych jest wiele ciekawych rzeczy pozostalosc po niemcach .Po wojnie jako dzieci czesto wykopywalismy niemieckie kurtki maskujace ,kalesony itd.Sa tam zburzone magazyny mundurowe.Posiadam kilka kawalkow specjalnego tworzywa bedacego na stadionie jest to prawdopodobnie pierwszy w swiecie Tartan .Po 60 latach jest jak nowy!!.Do tej pory jest elastyczny i barwny.Jestem w posiadaniu orginalnych planow calego obiektu ,jest to oczywiscie ksero.Mam bardzo duzo zdjec z tego obiektu niestety maja one charakter takze rodzinny i z tych powodow nie zamiescilem ich .Teren jest wojskowy do tej pory, ,szczerze odradzam jakiekolwiek wycieczki,wojsko dosc sprawnie reaguje.Bardzo wazna uwaga !! lazac po oklicy nalezy bardzo uwazac na mase niewypalow nie zawsze z wojny ,jest bardzo duzo wspolczesnych.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bedac dzieckiem mieszkałem w Budowie.Ojciec mój był oficerem LWP .Chodzilem z nim po całej jednostce było to 41 lat temu .Pamietam rzezby z marmuru , olimpijki i wiele innych rzeczy i faktow.Wiem gdzie zakopane sa pomniki hitlerowskie zniszczone przez wojsko .zakopanych jest wiele ciekawych rzeczy pozostalosc po niemcach .Po wojnie jako dzieci czesto wykopywalismy niemieckie kurtki maskujace ,kalesony itd.Sa tam zburzone magazyny mundurowe.Posiadam kilka kawalkow specjalnego tworzywa bedacego na stadionie jest to prawdopodobnie pierwszy w swiecie Tartan .Po 60 latach jest jak nowy!!.Do tej pory jest elastyczny i barwny.Jestem w posiadaniu orginalnych planow calego obiektu ,jest to oczywiscie ksero.Mam bardzo duzo zdjec z tego obiektu niestety maja one charakter takze rodzinny i z tych powodow nie zamiescilem ich .Teren jest wojskowy do tej pory, ,szczerze odradzam jakiekolwiek wycieczki,wojsko dosc sprawnie reaguje.Bardzo wazna uwaga !! lazac po oklicy nalezy bardzo uwazac na mase niewypalow nie zawsze z wojny ,jest bardzo duzo wspolczesnych.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 65-67 mieszkalem z rodzicami w willi komendanta budowy osrodka .Znajduje sie ona nad jeziorem Krosino.Jakis czas przebywala tam Ewa Braun.Mieszkalismy w calym lewym skrzydle,pamietam jak w piwnicy staly niemieckie sloiki wecka. W pokoju na gorze odkrylismy z bratem przejscie z pokoju do lazienki przez ,plecy szafy ktora byla w scianie. W przejsciu w scianie byl maly slepy pokoik w ktorym walaly sie niemieckie gazety i 2 pistolety . swieczki i jakies teczki z dokumentami.Ojciec nasz nie uwierzyl w nasze opowiadanie.Nie mial czasu na bajki ,moze jest tam ten schowek do dzis?.Pamietam wielkie piwnice pelne papierow niemieckich, zostaly one zamurowane w 68 roku przez wojsko a pozniej zasypane ziemia ,kiedy bylem w jednostce ok 10 lat wstecz ,rosnie na nich trawa.Pamietam tez olbrzymia swastyke z glapa zrobiona z krysztalkow szkla , na cienkich czerwonych drutach bylo to olbrzymie i lezalo w lesie za magazynem w ziemi.Po pozarze amfiteatru -sali widowiskowej bardzo duzo niemieckich dokumentow z piwnic spalono w kotlowni ,czesc z nich ocalala.Poszukuje starych znajomych z tego okresu ktorzy mieszkali na osiedlu w Budowie moze ktos sie odezwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa....

„Po wojnie jako dzieci często wykopywaliśmy niemieckie kurtki maskujące,kalesony itd.”
No jakby nie patrzeć to lata 65-67 to faktycznie po wojnie, ale jakoś w te wykopywane kurtki i kalesony nie wierze.

Mieszkałem w Budowie na przełomie 60/70 i to ponad 10 lat, ale o „wielkiej kryształowej gapie leżącej w lesie za magazynem” słyszę po raz pierwszy.
Jakoś z moimi wspomnieniami nie są zbieżne również te opowiadania i licznych niewypałach w okolicy. Ani moi rodzice, ani w szkole nigdy nie ostrzegano nas przed niewypałami. Nie pamiętam też żadnego incydentu z niewypałem w roli głównej.

Ostatniego lata, przejazdem odwiedziłem Budowo. Jakoś nie zauważyłem „sprawnej reakcji” żandarmów, gdy naprzeciwko ich gazika zaparkował samochód na warszawskich numerach, z wielką antena CB na dachu, a wysiadający z niego facet trzymał w łapie aparat z teleobiektywem.
Oficer na bramie również nie reagował „sprawnie”. Nawet całkiem uprzejmie odpowiedział na kilka moich pytań.
Wartownik, którego napotkałem obchodząc jednostkę oddalił się na mój widok – pewnie mu w czymś przeszkodziłem.:)

Zapewne kolega Silver potrafi wymienić np. nazwiska jakichś nauczycieli pracujących w tamtym okresie w szkole w Budowie, bo jak przypuszczam do szkoły chodził. Wiec penie mieliśmy tych samych belfrów, a może nawet znaliśmy się oboiście.;)

A tak na marginesie: Ewy Braun nigdy w Budowie nie było. Sam się zastanawiam skąd się wzięła nazwa wilii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege watpiacego Coe nazwiska nauczycieli to małżeństwo Łuczak ,Bieleń, chyba starczy .Mieszkałem w pierwszym bloku od przystanku na drugim pietrze w tej samej klatce co Gil i Schabowie .To ze nie slyszales i nie widziales o rzeczach ktore pisze swiadczy o tym ze siedziales przy maminym cycu ,bez urazy.:).Moj ojciec byl tam zastepca dowodcy jednostki z jeleniami" .Celowo nie podaje Nr.jednostki .Dowodca byl .Płk.Kozlowski .To tyle na temat wyjasnien .Mysle ze bylbys zainteresowany spotkaniem bo napewno znamy sie .Mam na imie Krzysztof. Z powazaniem Silver.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Silver o co Ci chodzi z ta guma? bylem tam w wojsku staralem sie duzo zwiedzic, ale nie bylo mi to dane . pozatym ciesze sie ze przezylem jakas przygode wlasnie tam 180 dni poligonu w tym 80 zima.ZDROW majorowi Dziendzieli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow .Falkkenburg pozdrowienia dla Kitajca.Guma albo nie guma moze raczej tartan ,to czesc kortu ze stadionu ktory wykroilem chyba w latach 60.Skladu nie znam ale jest bardzo ciekawa ,jak widac na zdjeciu jest elastyczna ma kolor i bardzo sprezysta .Zadnych sladow starzenia mimo ze lezala w ziemi tyle lat.Jako ciekawostke podam fakt ktory przypomnialem sobie niedawno .W lesie w okolicy Budowa w strone poligonu ,jest cmentarz wysokich ranga oficerow wermachtu.Na rozdrozu drogi do tej pory w jagodzionach lezy obelisk z napisem synom tysiacletniej rzeszy.Jest bardzo duzo mogil ,niestety spladrowanych .Byly one w takim stanie juz dawno.Prawdopodobnie jest to pozostalosc po szpitalu ktory znajdowal sie w srodku lasu .Druga taka ciekawostka jest fakt o ktorym mowilo sie w latach w ktorych tam mieszkalem .Niemcy prawdopodobnie po cichu w tajemnicy przygotowywali produkcje miniaturowych okretow podwodnych dla samobojcow.Slady pozostalosci budowli sa w lesie po drugiej stronie Drawy.Niestety plany obiektu tego nie potwierdzaja.Na planach jest obiekt bardzo duzy po drugiej stronie jeziora ,wyglada na potezny amfiteatr.To tyle wspomnien. Co do kontaktu czekam na propozycje .Pozdrowienia i duzo ciekawych wypraw. Nieraz wazniejsze jest być,niz mieć ,ja zawsze o tym pamietam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów
Bardzo interesująca dyskusja. Mój skromny udział w temacie polega na oddaniu kilku strzałów (pojedyńczych) na strzelnicy w w.w obiekcie z kbk. AK w ramach ćwiczeń oficerów rezerwy.Miejsce od razu zrobiło na mnie wrażenie a opowieści o jego przeszłości ze strony kadry brzmiały typowo.Ponieważ jestem w cywilu chirurgiem z dużym stażem i pasjonatem podobnych tematów to proszę uwzględnić mnie w ewentualnych planowanych penetracjach obiektu. Mieszkam w Szzcecinie.Koenigtiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Złocieniec; Falkenburg i. Pom. Ein stiller Winkel am Klestinsee, wyd. Gustav Gross, Falkenburg, 1936; bdb, cz-b, w obiegu.;

35 zł

1123. Złocieniec; Totalansicht vor dem Schlossbrand, wyd. T. Jacobshon, Falkenburg, *1910; db, cz-b, w obiegu.;

75 zł

1124. Złocieniec; Falkenburg i. P. Langer See, wyd. Fr. Kath, Falkenburg, 1916; db, kolor, w obiegu.;

43 zł

1125. Złocieniec; Falkenburg i. Pom. Kriegerdenkmal, wyd. Georg Blumenstein, Falkenburg, 1927; bdb, cz-b, w obiegu.;

75 zł

1126. Złocieniec-Budowo; Ordensburg Krössensee, wyd. Eugen Manig, *1935; bdb, cz-b.;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie