Skocz do zawartości

Budowo?


MariO66

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 209
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Widok od strony jeziota przez płyte boiska. w lewym dolnym rogu płaskorzeźby wykonane w wapieniu organodetrytycznym ( jeśli dobrze pamiętam nazwę :D ) Pomiędzy kominami widoczny budynek dzisiejszej stołówki, po bokach boiska olimpijki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic się pod tym względem nie zmieniło ;)

A skoro o Złocieńcu... to fotka z 1920 przedstawiająca zamek w Falkenburgu (dzisiaj Złocieniec).
Los tego zamku jest dość smutny, bo mimo iż jego historia sięga początków XIVw., mimo że pewien epizod z jego dziejów związany jest z historią Polski, mimo że przetrwał on wojnę w stanie niemal idealnym, to nigdy w Polsce nie został uznany za obiekt zabytkowy. Ci którzy widzieli zamek twierdza, że był on w stanie nadającym się do zasiedlenia. Otaczała go fosa z zachowanymi elementami murów obronnych i mostu zwodzonego, a wejścia broniły dwie zabytkowe armaty. Niestety, pozostawiony sam sobie i nie remontowany zamek coraz bardziej popadał w ruinę. Swoje dołożyli filmowcy, którzy kręcąc Kierunek Berlin" i Jarzębinę Czerwoną" potraktowali złocieniecki zamek kilkoma eksplozjami. Ostatecznie w 1976 ówczesne władze zrównały wszystko z ziemią. Po zamku pozostały jedynie zasypane średniowieczne piwnice.

Pewna popularna plotka głosi, że podziemia zamku w Falkenburgu połączone były tunelem z Ordensburgiem nad jeziorem Krosino... ale jak i w przypadku innych opowieści o podziemiach Ordensburga i w tej jest wiele przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa!Panowie,cieszę się,że pojawił się ten temat :) miałem przyjemność zwiedzenia" Budowa w okresie służby mojej w WP,kiedy to jako płetwonurek miłem okazję popływać w pobliskim jeziorze oczyszczając jednostkowe kąpielisko.Co do Jeleni" które kolega z wczweśniejszego postu szuka na foto,to mam go w całej okazałości na fotce,ale w domu,więc postaram się dotrzeć i podesłać .Napisz przypomnienie" do mnie na dr.faustus@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zamku w złocieńcu jezeli ktos chce to na skrajach pagurka na kturym stał zamek można nakopac troche ceramiki najfajniejsze sa resztki butelek po winach z datami np 1858 r.Noi mozna zwiedzic podziemia no a do niekturych trz sie troche dokopac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia kolegów z powyżej odnoszę wrażenie jakby dzisiaj można było tam biegać oficjalnie z foto !Super!Za mojej kadencji" sporo musiałem się naczaić zanim zrobiłem wtedy kilka zdjęć.Fakt,byliśmy tam ekipą z Zewnątrz",tj.z innej jednostki,do tego płetwale,więc nie darzyli nas szczególnym uznaniem.
A o miejscowości Cybowo vel.Cybów coś wiecie?miejscowość niedaleko Drawna,magazyny paliw dla WP...I o jednostce w Drwanie?Też jakaś poniemiecka z tajemnicami.kiedy tam byłem,też na nurkowaniu,krążyły legendy" o zalanych podziemnych halach/dojściu do nich,ale dalej nie wniknąłem w temat...Wróciliśmy do Lęborka,do macierzystej jednoistki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Obiekt ciągle ciekawy i tajemniczy, wzbudza zainteresowanie w środowisku i nie tylko. Nie wiem jak wcześniej ale w ciągu ostatnich kilku lat odwiedzany był oficjalnie przez grupy staruszków z Niemiec. Być może były to podróże sentymentalne do dawnych miejsc z dzieciństwa.
Pozdr. Andy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje dr.faustus!

Dla porządku dodam tylko, że jest to jeden z dwóch jeleni. Drugi podobny spoczywa na przeciwległym murku. Oba strzegą wejścia do budynku komendantury.

Moim zdaniem nie jest to oryginalny element wystroju Ordensburga.
Las na przeciwległym brzegu jeziora nosił nazwę Falkenburg Schloss Forst, co dość jednoznacznie wskazuje na jego dawnych właścicieli. Niemieckie mapy pokazują, że na skraju tego lasu, w pobliżu jeziora znajdowały się zabudowania leśniczówki (przypuszczam, że było to coś więcej niż leśniczówka – być może był to rodzaj pałacyku myśliwskiego) Teren ten dzisiaj jest również własnością wojska i nie przypominam sobie, żebym widział tam jakieś zabudowania. Prawdopodobnie leśniczówka została zniszczona.
Wydaje mi się, że jelenie to pozostałość owej leśniczówki a ustawione zostały w Ordensburgu już po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą.O przeniesieniu ich z innego miejsca świadczyć może ich podstawa pod sylwetką jelenia,nie pasująca do aktualnej podmurówki.Fakt,są dwa.zrobiłem tylko jednego,bo niestety ,nieszczęsny sztab... :) Ale ok.Grunt ,że mamy teraz na forum więcej materiału.
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Powojenna historia obiektu z wykazem jednostek, które w nim stacjonowały, w telegraficznym skrócie:
http://12dz.mil.pl/2bz/historio/historio.html

Warto zwrócić uwagę na mało znany relikt Ordensburga, który znajduje się w holu gmachu Komendantury – płaskorzeźba z jeźdźcami. Pierwszy jeździec trzymał totem z otoczoną wieńcem swastyką (jak widać już nie trzyma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jednostka!!! Pozdrowienia dla kompani wsparcia szczegolnie driverów 2005-2006r. Dla Krolika, Siekiery, Kunika, Wippicha, Rostka, Miśka, Jurka, Fliska, Domurata.. i reszty Bola i innych wsparciuchów oraz całą kadre... Pozesyła st.szer. Klimek!!! Driver nr.1" Wiosna 2005!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie