Skocz do zawartości

Budowo?


MariO66

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 209
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zacznijmy od tego, że ani Bodowo, ani Budowa tylko BUDÓW!
Nazwa pochodzi od nazwy niemieckiego folwarku GUT BUDDOW.

Jakiś kilometr od Gut Buddow w 1936 nad jeziorem Krosino Niemcy rozpoczęli budowę tzw Ordensburg'u - ośrodka szkoleniowego mającego kształcić kadry kierownicze III Rzeszy. Taką mniej więcej funkcję pełnił ten obiekt przed i w czasie wojny. Krótko na początku 1945 był on kwaterą główną Himlera. W marcu 1945 został zajęty przez Rosjan. Od końca lat 50-tych do dzisiaj teren ten zajmuje WP.

Ośrodek ten przetrwał wojnę praktycznie nienaruszony, chociaż Niemcy nie zdołali wybudować wszystkiego, co zamierzali. Nie był on bombardowany, ani praktycznie nie było tam żadnych walk.
W marcu 1944 duży pożar uszkodził część budynków. Część budowli, które widoczne są na zdjęciach zrobionych na początku 1945 nie istniała już w momencie objęcia tego obiektu przez WP - musiały, więc zostać zniszczone już po wojnie, nie bardzo wiadomo jednak, przez kogo i w jakich okolicznościach. Gdzieś na przełomie lat 50/60- tych kolejny duży pożar zniszczył Wielką Halę Wykładową i ok 2/3 budynku Komendantury. Oczywiście WP dostawiło też trochę swoich budowli unicestwiając przy tym wybudowane przez Niemców obiekty sportowe.

To tak w skrócie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wons,

A masz fotki jeleni?
To jest dość zastanawiający element, bowiem nie za bardzo pasuje on do narodowo-socjalistycznej architektury. Na zdjęciach w książce Sawinskiego ich nie widać. Więc skąd i kiedy się te posągi wzięły w Ordensburg'u?

Główne budynki kompleksu są dość dobrze znane i udokumentowane. Stosunkowo niewiele jest informacji o budynkach położonych bezpośrednio nad jeziorem - większość z nich została zburzona. Kiedy? Przez kogo? Dlaczego?
Niewiele wiadomo też o pracach po drugiej stronie jeziora. W zasadzie Niemcy nie zrealizowali planowanych tam obiektów... Jednocześnie jednak WP umieściło tam swoje magazyny. Wniosek: jakieś prace, chociażby przygotowanie terenu (wykarczowanie lasu) musiały być przez Niemców rozpoczęte. Jakie to były prace? W jakim stopniu je zrealizowano?
Inny mało znany obiekt to cztery olimpijki" zbudowane nad Drawą naprzeciwko folwarku Buddow. W jakim celu je tam zbudowano? Dlaczego w takim oddaleniu od głównego kompleksu?

Sam folwark Buddow też stanowi pewną zagadkę. Większość jego zabudowań została zniszczona. Kiedy? Przez kogo? Dlaczego? Były to przecież budynki typowo rolnicze...
Z folwarku znikną również cmentarz oraz jak mi się wydaje (choć dzisiaj nie jestem pewien) pomnik wojny 1914-18 roku.
Mam takie odczucie, że folwark poniósł większe straty niż Ordensburg.
Masz może jakieś fotki (nawet współczesne) zabudowań folwarku Gut Buddow?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko kilka fotek z jednostki :D

Na fotce podgrzewana płyta boiska - widoczny jakby amsiteatr ( na 1 planie na murawie) i szeregowe baraki - koszarowce :D

jeleni nie mogłem fotknąć, bo wtedy nie miałem cyfrówki, a poza tym - sztabu tak sobie nie pozwolili mi fotografować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to boisko, ale Feierplatz, czyli plac uroczystości... plac świętowania (nie wiem jak to dobrze przetłumaczyć). Znajduje się tam amfiteatr jak na zdjęciu. Zdjęcie co prawda niemieckie, ale takim samym pamiętam go z początków lat 70-tych. Na zdjęciu z 1999 zamieszczonym książce Sawinskiego obiekt ten jest widoczny.

Czy dobrze rozumiem, że obecnie amfiteatr ten jest zasypany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, za amfiteatrem jest długo, długo nic... a potem na trochę niższym poziomie boisko :)

Każdemu, kto interesuje się tym obiektem polecam książkę Rolfa Sawinskiego - co prawda tylko po niemiecku :( co prawda niedostępna w Polsce, ale też nie ma problmu żeby ją zakupić w internecie. Właściwie jest to album pełen zdjęć, planów, schematów... Nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale mimo to warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Książę Windsoru składający wizytę w Ordensburg'u 13 października 1937.
W tle widać bramę Ordensburg'a, która spłonęła podczas pożaru w marcu 1944 i nie została już odbudowana.

To wszystko to mały fragment tego co zawiera książka Sawinskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyśmy się dobrze rozumieli...

Obiekty, które zaznaczyłem na czerwono nigdy nie powstały.
W rejonie zaznaczonym na zielono rozpoczęto przebudowę: trochę zburzono, trochę dostawiono (wieże).
Brama Ordensburg'a znajdowała się tam gdzie niebieski punkt - dzisiaj jest to niemal centrum jednostki. Dzisiejsza wartownia to nic innego jak pozostałość tej bramy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok z wieży na wchód. Po prawej Kameradschaftshause, zwane dzisiaj Olimpijkami"; daleko w głębi, między drzewami Familienwohnhause, zwany dzisiaj Willą Ewy Braun"; po lewej, nad jeziorem Gastehaus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok na wieżę ciśnień spod kolumnady hali sportowej. Wieża ciśnień została rozebrana zimą 1940-41. hala sportowa przetrwała wojnę, jednak gdy obiekt został przejęty przez WP już nie istniała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok na Ehrenhof. Po prawej Große Horsaal (po pożarze w latach 50/60 (?) wygląda dzisiaj jak wielki hangar. Na wprost Ehrenhalle. Na lewo, niewidoczna na zdjęciu znajdowała się hala sportowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie