Skocz do zawartości

najlepsze ksiazki o Wrześniu - ranking


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

no nie ładnie fakt ;) ... niestety nie czytałem jej - tytuł kojarzył mi się z czymś ciekawym czyli wlasnie juz coś o tej ksiażce dobrego słyszałem - a dopiero po Twoim streszczeniu wiem o co chodzi i będe na nią polował :) I własnie o to chodzi w tym poście ... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas Na straconej pozycji Wojtowicza to jest tygrys z 1973 poswiecony walkom 18 DP we Wrzesniu. Jest tam miedzy innymi opis masakry jencow wojennych na terenie koszar 71 pp w Zambrowie o czym ostatnio byla dyskusja na Forum Bardzo podobny tytul ma praca A Saleckiego Na straconych pozycjach wydana w 1989 r. Sa to wspomnienia zolnierza 24 pp. Jakbys jeszcze mial jakies pytanie odnosnie ksiazek z listy Brodaamora to daj znac. Znam ok 99% wymienionych tam pozycji.
Wracajac jeszcze do listy to trzeba stwierdzic ze slabo jest na niej reprezentowana literatura emigracyjna. Ukazalo sie m. in. sporo monografii pulkow kawalerii ze tylko wymienie przykladowo prace poswiecone 1 p szwol, 1, 7, 8, 10, 12, 14, 19 p ul. czy tez opracowania monograficzne takie jak Kawaleriia samodzielna RP w wojnie 1939 r. badz tez praca Zebrowskiego Polska bron pancerna 1918-1947

Warto tez wspomniec takie czasopisma jak Bellona czy Przeglad Kawalerii i Broni Pancernej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie starałem się sporządzić bibliografii września. W wykazie są książki z mojego księgozbioru. Zainteresowanych bibliografią września odsyłam do wydanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową dwutomowej pozycji Kampania wrześniowa 1939. Bibliografia"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei proponuje Przygody Kanoniera Dolasa" Kazimierza Slawinskiego, fajna ksiazka, choc ma bardzo malo wspolnego (glownie nazwisko bohatera) z filmem nakreconym na jej podstawie, czyli z Jak rozpetalem druga wojne swiatowa".

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam
Ouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, fantastyczny spis. Wydrukowałem sobie, będę teraz odznaczał to co mam i czego nie mam !? A może wrzucę do Excela ? Pomyślę....

Dorzucę jeszcze Jerzego Majkę 10 Brygada Pancerno-Motorowa" albo jakoś tak (piszę z pamięci) oraz tego autora Garnizon Rzeszowski". Ponadto Jana Przemszy-Zielińskiego Jeden z tysiąca zagłębiaków" - też z pamięci.
I wiele, wiele innych........

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Władysław Adamczyk, Przeciw nawale - rok 1939"

Pamiętnik dowódcy 201. pp rez. - to powinno wystarczyć:) Działania bojowe opisywane dzień po dniu. Kobiór, Proszowice, Kazimierza Wielka, Stopnica, Osiek, Ulów... Wydane przez Pax w 1970 roku - ja swoją kupiłem na Allegro. 300+ stron, mapki rejonów działań. Na końcu spis odznaczonych oraz przybliżone zestawienie liczby poległych i rannych żołnierzy pułku w poszczególnych bojach. Wspaniałe źródło informacji na temat tego, w jakich warunkach musiały walczyć i wycofywać się oddziały Armii Kraków.

Jeszcze nie skończyłem czytać, ale jak dla mnie rewelacja. Opis boju o Osiek rozłożył mnie całkowicie - znam okolicę i bardzo łatwo było mi sobie wyobrazić jak to musiało wyglądać...

Moim zdaniem absolutny mus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...
kolejna pozycja juz nie najnowsza, ktora mam zamiar nabyc:

1) Maksimiec - Armia Lublin we wrześniu 1939 roku.

Pierwsza ksiazka ktora probuje ogarnąc całosc walk wszystkich oddziałów WP ktore po klesce w poczatkowym okresie kampanii zaczeły wycofywac sie za Bug i Wisłe.

__________________________________________________________
Odnosnie postu uzytkownika Lufa". Podaje jedna z pozycji ksiazke Tadeusza Witowieckiego - Od Kozienic do Tobruku.

Wg mnie ksiazka utrzymana jest w klimacie powiesci, mimo ze wyglada" na klasyczne wspomnienia zołnierza. Otóż nie. Dlaczego? Dlatego ze autor odtwarza z wielką dokladnoscia szczególy swojej zolnierskiej wedrówki np. napotkanych ludzi, opisy potyczek z Niemcami i in. a czesto nie podaje nazw miejscowosci, nazwisk i nazw jednostek z którymi sie styka a czesto nawet dat. Kuriozalny jest fakt, iz podczas przypadkowego dołaczenia do batalionu (odpierajacego atak Niemców) pod wodza polskiego oficera w stopniu majora, nie podaje jego nazwiska i pułku z ktorego ten batalion pochodził. Trudno mi uwierzyc ze go to nie interesowalo. Mnie ta ksiazka zaciekawiła bo miałbyc tam opis walki rozbitkow WP z pododdziałami DPanc Kempf w moich rodzinnych stronach. Opis jest ale autor nie podajac nazwy miejscowosci ani daty dziennej powoduje ze nie jestem w stanie tego zweryfikowac w terenie. I taka jest cala ksiazka.
Dlatego tez wiedze tam zawartą nalezy przyjąc z dużą dozą dystansu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Maksimiec - Armia Lublin we wrzesniu 1939. NERITON. Naklad tylko 500 egz !!!

Ksiazka objetosciowo wieksza od pozycji Saji. Zaimponowała mi niezwykle bogata bibliografia. Bardzo dokladne opisy walk, sytuacji w poszczegolnych dniach tj.od 4 do 20 wrzesnia, ocena polozenia, uwarunkowania terenowe do obrony, wspolpraca z armiami Krakow i Prusy, obrona przepraw na Wisle. Autor porównuje rozne wersje wydarzen przytaczanych przez roznych autorów w ksiazkach, relacjach itd. I sam próbuje dociec ktora wersja jest najbardziej prawdopodobna. Na koncu ksiazki spis tej poteznej bibliografii oraz Ordre de Bataille Armii Lublin ( zapewne nie kompletne ale i tak budzi wrazenie). Kilkadziesiat zdjec dowodcow, zdjecia z walk, czolgi itp.., Szkice sytuacyjne wposzczegolnych dniach.
Niestety... jako ze szczegolnie interes. sie walkami DPanc Kempf w 1939 dopatrzylem sie grubego błedu. Patrz tekst na zdjeciu. 12 wrzesnia DPanc Kempf NIE doszła do Wisły. Nawet sami Niemcy tego nie potwierdzaja. 12 wrzesnia od wieczora dywizja byla w takich opalach ze o prawym brzegu Wisly nawet nie mogla sobie pomarzyc. Co za pech. Akurat w tym przypadku autor NIE podaje zrodla ale Ludwik Glowacki kiedys w swojej pozycji podawał ta nieprawde i zapewne autor stad to wie". 13 wrzesnia straz przednia DPanc Kempf miala nawiazac kontakt z 1 DPanc, ktora stala pod Gora Kalwaria
Gdyby 12 (czy nawet 13 ) wrzesnia DP Kempf dotarla do Wisly wtedy GO kawalerii gen. Andersa mocno poturbowana pod Minskiem Maz. nie zdolalaby sie przebic w okolicach Laskarzewa na poludnie. A jak wiemy ten odcinek terenu przebyła praktycznie bez stycznosci z wrogiem. A oprocz niej przeszlo tamtedy wielu innych rozbitków WP.

Ogolnie oceniam ksiazke jako bardzo dobra publikacja o armii Lublin" z jednym malym minusikem.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie