Jump to content

Wieże przeciwlotnicze


maxikasek

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Miały je także Wiedeń i Hamburg.
Docelowo wyposażone w 4 x Flak 12.8 cm Zwilling (dwulufowe), szybkostrzelne Vierlingi, a nawet radary (Wuerzburg-Riese i mały Wuerzburg-Dora). Wewnątrz schron plot.

W Google szukaj pod hasłem Flakturm".

Ciekawostka: Pod Gdynią, na skraju Dębogórza, ktoś w nowej dzielnicy domków buduje sobie chatę, która z daleka, zwłaszcza z tyłu i z boków bardzo przypomina Flakturma.
Link to comment
Share on other sites

Witam nie jestem z Wrocławia , ale takie wieże kojarzą mi sie z Wrocławiem . Gdzies w kierunku Wrocław-Fabryczna stoi cos podobnego okrągłego . Wrocławiacy - odezwijcie się. :)
Link to comment
Share on other sites

We wschodnim Belinie(nie pomnę dzielnicy) stała taka jeszcze kilka lat temu. Była wkomponowana w socrealistyczny wieżowiec z prefabtykatów jednak była od niego niższa znacznie, więc raczej nie miała 11 pięter chyba że 4-5 kondygnacji miała pod ziemią. Swoim ogromem robiła niesamowite wrażenie. Kilka lat temu Niemcy zaczęli rozbierać socrealistyczne blokowiska więc może i wieży już nie ma?
Pozdrawiam L.
Link to comment
Share on other sites

Luger, taka wieża to miała naprawdę wytrzymać wraz z ysiącletnią Rzeszą" ;)

Co do Wrocławia zaś - wieże owe były w kształcie zbliżonym do sześcianu, na pewno nie okrągłe. Poza tym były (są) niewyobrażalnie jebitne.
Link to comment
Share on other sites

Hej
Niestety rozczaruję JanaW, Wrocław nie posiada takich obiektów, a to co widziałeś to schrony przeciwlotnicze, a konkretnie chodzi o dwa, które przy dużej dozie dobrej woli mogą przypominać wzmiankowane wierze. Nie wiem, czy na obecnych terenach Polski znajdowały się takie obiekty, z tego co wiem to najbliższe znajdują się z Berlinie.

Pozdrawiam K(?)
Link to comment
Share on other sites

Flakturmow bylo duzo wiecej niz wymieniane tutaj obiekty berlinskie, hamburskie i wiedenskie.Mniej masywne od nich budowano w calym pasie Walu Atlantyckiego, we Francji, w pasie Walu Zachodniego.Bardzo ciekawe wieze" stanowily schrony straznicze i obrony ladowej zbudowane na kilku schronach okretow podwodnych (miedzy innymi w Brescie).
Na terenie Polski flakturmow nie bylo.
Pozdrowienia
Grendel
Link to comment
Share on other sites

Totalnie niezdrowa architektura! A Wiedeń z flakturmami w tle wygląda jak scenografia do gry komputerowej..

Uzupełniając multimedialnie , to można obejrzeć 2 filmy na temat berlińskich betonów (z serii Geheimnisvolle Orte): Hochbunker Berlin" i Tempelhof". (opis tego 1wszego - http://www.phoenix.de/geheimnisvolle_orte/8973.1.htm ).
No i jest świetna książka Michaela Foedrowitza Bunkerwelten" (z niej obrazek ze stylowym bunkrem z Lubeki... )

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek[?] Wcale mnie nie rozaczrowałeś. Takie obiekty we Wrocławiu nie miusza być przecież wieżami p-lot, chociaz dla mnie bradzo je przypomijają. Są masywne, mają wąskie wejścia , płaski dach. To tylko takie moje przypuszczenie. Czekam na fotki od kolegi , aby je załączyć. Jak masz inne widomości dot. tych obiektów to pisz na forum. Pozdrawiam JanW
Link to comment
Share on other sites

Bunkier z Wrocławia. Mi trochę przypomina wieże p-lot. Jak na bunkier to budowla jest za bardzo odsłonieta, dosyc duża i widoczna ze znacznej wysokości. W związku z tym jego zniszczenie jest ułatwione.

Link to comment
Share on other sites

JanW - Jak na bunkier to budowla jest za bardzo odsłonieta, dosyc duża i widoczna ze znacznej wysokości."

Bo to nie bunkier zbiornik na paliwo sypkie" tylko schron przeciwlotniczy wolnostojący - jakich setki wybudowano od Hamburga po Klagenfurt i od Akwizgranu po Królewiec. Nb. Flaktyrm też we wnętrzu mieści pomieszczenia schronowe.

Woytas - W Hagen bomba lotnicza przebiła ścianę boczną podobnego schronu, w wersji prostokąt" i eksplodowała we wnętrzu - skutków nie trzeba opisywać...
Link to comment
Share on other sites

Forteca a dlaczego w trakcie walk Rosjanie nie zniszczyli tych unkrów" we Wrocławiu - pisze bunkier bo to potoczna nazwa tych budowli. W okolicach placu Strzegomskiego toczyły się dość zacięte walki , z opisu wynika że rosjanie stali wokół unkra" i wyłapywali uciekających obrońców.
Link to comment
Share on other sites

Żelbetowe ściany, ze 2.5 metra grubości... Strop chyba jeszcze grubszy - nie zburzysz tego tak łatwo, oj nie :)

Dla pewnego porównania - przy próbach wyburzania po wojnie schronów dla U-bootów w Niemczech, zbankrutowało kilka firm rozbiórkowych, które - jak się okazało, lekkomyślnie - podjęły się tego zadania.
Link to comment
Share on other sites

Raz, jak podał Beaviso nie łatwo zburzyć (choć tu chyba ściany 1,10, miedzystropy 20 cm - standart 1943 roku, 2,5 metra to odporność na tonową bombę, raczej nie stosowany w cywilnych" schronach), dwa że nie nadawały się do obrony - brak jakichkolwiek otworów poza wentylacyjnymi
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information