Skocz do zawartości

Niemiecki sanitariusz.


Rekomendowane odpowiedzi

Blisko, ale niekoniecznie. Wczesne bandazownice produkowane glownie w Wiesbaden (sygnowanie na klapce od tylu, (Sohnigen-Wiesbaden), koloru ciemnobrazowego z zalamaniem z Z PRZODU klapki szytym a nie tloczonym i niekiedy z nitowanymi paskami zamkniecia tez nie mialy D-ringow a byly wojskowe.
Pozniejsza, popularniejsza na naszym rynku wersja miala D-ringi, a wlasciwie to []-ringi. Uzywal jej tak WH i SS /kolor najczesciej naturalny brazowy choc uzywano czarnych/ jak i DRK /kolor czarny; przewaznie sygnatura DRK-Lager i podanie miejscowosci/.
Bandazownice wieksze, bez d-ringow, najczesciej koloru rudo-brazowego, moze troche miedzianego" to ladownice Luftschutzu. Wlasciwie mozna w nie zmiescic standardowa bandazownice WH, taki maja rozmiar. Rozpoznac je mozna takze po tuszowych czesto juz malo wyraznych stemplach wewnatrz na mizdrze: RLM (Reichsluftfahrtministerium) i jakis numer, albo stemplach Luftschutz-genehmigt.

Inne ladownice bez d-ringow rozniace sie ksztaltem od powyzszych [nieco wiksze, ale nie tak jak te LS, a patrzac od gory troche bardziej kanciaste wieczka], zwykle czarne, to ladownice DRK, organizacji Malteser-Kreuz /Krzyz maltanski/, produkcji powojennej. Na klapce czesto maja 2 okolo 1 cm przeszycia, do znajdujacych sie wewnatrz szlufek pewnie na jakies nozyczki termometr czy Nagelreiniger do czyszczenia paznokci.

Pozdrawiam
Hainrich
GRH Pionier39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 151
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
a ja szukam wszystkiego ,co tyczy niemieckich sanitariuszek i pracy czerwonego krzyża w czasie wojny,wyposażenia szpitali polowych,umundurowania sanitariuszek,zakresu ich obowiązków(np. czy pracowały na polach bitew czy tylko w szpitalach polowych)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Witam mam pytanie odnośnie tego tematu, czy ktoś z szanownych tutaj zgromadzonych jest mi w stanie powiedzieć/pokazać jak wyglądała ta kamizekla sanitariusza? Jaki miała kształt, sposób jej noszenia itp z góry mówię iż chcę taką uszyć i nie mogę nigdzie znaleźć jej fachowej nazwy ani związanych z nią informacji.

Dziekuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kamizelki wykonywane byly glownie, jezeli nie wylacznie, wlasnym sumptem - stad nie ma jakiegos jedynego poprawnego" wzoru.
Kamizelka taka to dwa kwadratowe kawalki bialego materialu - jeden na plecy, drugi na piers, oczywiscie trzeba je pozakanczac tak, by sie nie strzepily. Rozmiar taki, by dolne brzegi siegaly mniej wiecej do gornej krawedzi pasa. Laczysz te dwa kwadraty w gornych rogach tasiemka (biala, bawelniana, taka jak jest do dostania w wiekszosci pasmanterii, szerokosc jakies 5 cm) - dlugosc taka, by Ci sie to dobrze nosilo. Do dolnych rogow po obu stronach przyszywasz wezsze wstazeczki (tez z pasmanterii), ktorymi potem wiazesz dolny rog przedniego kwadratu z dolnym rogiem tylnego... Ot, cala filozofia.
Krzyz ma byc zlozony niejako z pieciu kwadratow, naszywany z czerwonego sukna. Zdaje sie, ze widzialem tez krzyz namalowany czerwona farba na takiej kamizelce.

Przepis wedlug schematu R.Volstadta na jednym z pudelek z modelami sanitariuszy firmy Dragon (Fallen Comrade, Aachen 1944)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna mozna, ale jak bedziesz opatrywal rannego i sie odwrocisz, Amerykanie wpakuja Ci serie w plecy ;)

Z gory przypominam, ze na froncie wschodnim obie strony zwykle polowaly na sanitariuszy, stad czesto nie noszono nawet opaski, a co dopiero takich kamizelek. Wszystkie zdjecia jakie znam, sa z Wloch albo z frontu zachodniego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czy odtwarzając postać sanitariusza WH trzeba nosić w polu wszystkie graty spoza specjalizacji (chlebak, manierkę, menażkę, celtę, maskę p.gaz., saperkę)? Może to zalezy od okresu, który się odtważa? Na zdjęciach raczej tego nie widać i mam wątpliwości, czy ładowali się z tym wszystkim w ogień walki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie czy sanitariusz nosił ze sobą w polu wszystkie graty spoza specjalizacji tzn. chlebak, manierkę, menazkę, saperkę, celtę? Może tylko niektóre? Pewnie to też zależy od okresu wojny. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypatrz sie niektorym zamieszczonym tu zdjeciom - widac na nich, ze nosza lopatki i bagnety. W chlebakach czesto przenoszono dodatkowe opatrunki /poleca to m.in. Sanitats-Fibel/. Manierki M31 pewnie tez ze soba nosili, zwlaszcza ze we wspomnieniach sanitariuszy i lekarzy mozna napotkac motyw, ze gdy bylo wiecej rannych woda w manierkach sanitarnych szybko sie konczyla i sanitariusze na punktach opatrunkowych poili rannych ze swoich manierek i z manierek branych lzej rannym (utrata krwi powoduje duze pragnienie).
Sanitariusz w koncu to tez zolnierz, ktory musial byc jak inni czesto samowystarczalny i byl wyposazany w podstawowy ekwipunek jak reszta. Oczywiscie wszystko zalezy od sytuacji i zadania, bo chyba jasne ze jezeli ktos mial wyjsc z okopu i sciagnac rannego spod ostrzalu ckm to w miare mozliwosci zostawial przeszkadzajace bambetle w okopie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dwa teksty ze wspomnieniami żołnierzy jednostek sanitarnych WH, ostatnio przeze mnie przetłumaczone (uwaga: pochodzą z wojennych publikacji):
1. Problematyka transportu rannych w kompanii sanitarnej podczas kampanii w Polsce w 1939 r. - http://www.pionier39.pl/soldat_kompsanit1939.html

2. Wspomnienia podoficera sanitarnego z oddziału sanitarnego przy 35 pułku pancernym 4 dywizji pancernej - Francja 1940 r. - http://www.pionier39.pl/soldat_oddzialsanit1940.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Trzeba odkurzyć temat ;)

http://www.pionier39.pl/soldat_tvpargony.html - wspomnienia Oberarzta z punktu opatrunkowego w Argonach, 1940 r.

http://www.pionier39.pl/soldat_truppenarztpzrgt6.html - wspomnienia Truppenarzta z 6 pułku pancernego 3 Dywizji Pancernej, Francja 1940 r.

http://www.pionier39.pl/soldat_sankra_unterwegs.html - wspomnienia kierowcy sanitarki; ZSRR 1941 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam, mam do was prośbę, chciałbym abyście mi napisali co musi mieć niemiecki medyk, i gdzie można to dostać - bo na portalach aukcyjnych nie wszystko i nie zawsze.

Chodzi mi o sanitariusza z II połowy wojny, w grupie do której należę nie ma jeszcze sanitariusza po stronie niemieckiej, a jego postać wydaje mi się czymś innym" niż postać zwykłego strzelca. Więc proszę o spis podstawowych (na początek) i dodatkowych (na potem gdzieś z boku)przedmiotów wyposażenia - jeszcze nic nie mam więc proszę o podanie mi wszystkiego od skarpetek po czapkę.

Z góry dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malunek puszki i hełmu - inwencja własna lub zawodowca (nie zawsze były malowane ) . Kamizelkę z krzyżem i opaskę można uszyć samemu. Ostatnio na starociach w Poznaniu były 2 bandażownice jedna za 150 druga za 250 zł .Dochodzą bandaże,nożyczki itp itp itp . Temat rzeka .....można poszukac medycznego sierściucha".... Dla matematyczności okrągłe okularki jeżeli ktoś lubi lub nosi:):):) Na
Panzer Lehr masz wyjaśnione co i jak DOKŁADNIE . Poza tym wątki był poruszane już na forum . POZDRO

P.S
To oczywiście tak w skrócie jeżeli chodzi o gadżety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 3 years later...
Temat troszkę pod umarła - właśnie zabieram się za ten wątek armii niemieckiej i nurtuje mnie jedna rzecz... A mianowicie naszywka eskulap" na rękaw - czy wszyscy je mieli?

Wersja z którą się spotkałem mówi, że od podoficera, ale to kłóci się ze zdjęciami (bo często mają ją szeregowi), inna sprawa jest taka, że czasami nawet podoficerowie jej nie mają.

A znowu oficerowie i czasami starsi podoficerowie mają już eskulapa" z obwódką.


Czy ktoś mi to wyjaśni?

A tak ściślej odnośnie mojej sylwetki - zakładam tworzenie sanitariusza na 43-45, jak się uda po nowym roku wstawię fotki mojej podstawowej sylwetki, do tworzenia jej zbieram się już od dłuższego czasu i w końcu może się uda ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie