Skocz do zawartości

Niemiecki sanitariusz.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 151
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na razie nie myślałem o konkretnym pododdziale tylko o zbieraniu szpeju ;)

Może z czasem stanę się członkiem jakiejś konkretnej GRH to się zastanowię. :)

A na początek co planuję

Bluza M43
Spodnie M40
Obszycia Sani + opaska + na front zachodni kamizelka
Koszula M43
Buty - niestety na razie mam podkute BW
Pas WH
Czapka M43
Hełm M42 w kamuflażu splitter
Dwie ładownice medyczne
Plecak M31 z krzyżem (są takie zdjęcia - to nie fantazja)
Walther P38 w kaburze
Dwie manierki (zwykła + sanitarna)
Chlebak M31
Puszka na maskę (jedna lub dwie - wtedy jedna jako dodatkowy zasobnik pomalowana na biało z krzyżem)
Celta splitter
Kurtka M42 lub płaszcz M42

Dodatkowo myślę jeszcze o
Kangurce splitter
Noszach
Skrzynkach o MG malowanych na biało z krzyżem
Torbie medycznej - albo skórzanej, albo ersatz'owej z torby na ciuchy z naszytym krzyżem (też widziałem zdjęcia)

Nie wiem czy coś pominąłem, no ale to taki ogólny zarys.


A może jakaś GRH przyjmie sanitariusza na ten okres po nowym roku będę zwarty i gotowy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawości proponuję wpisać w google Eskulap na wojnie, ciekawe artykuliki mojego kolegi, może ci sie coś przyda.
Dodatkowo propozycja wpadniecia tutaj
http://die-freiwilligen.pl/mundur-i-ekwipunek-1/wyposazenie/sprzet-sanitarny
i obejrzeć przejrzeć to:
http://panzerlehr.forumoteka.pl/temat,250,personel-medyczny-wehrmachtu,strona,0.html?postdays=0&postorder=asc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym wolał posiadać komplet M40, albo spodnie M43 i bluzę M40. Hełm w kamo splitter nie występował a pokrowiec w splitterze to już insza inność. kurtka M42 chodzi ci o komplet zimowy? Płaszcz M42 jest fajny ale w M40 (najbardziej popularnym)można wiecej imprez zimowo jesiennych obskoczyć.
Kangurkę bym odpuścił.Koszulę tez warto by było miec i wcześniejszą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
NIEMIECKA SŁUŻBA SANITARNA

1. Organizacja służby sanitarnej.
a) służba sanitarna w poszczególnych jednostkach
Kompanie:
każdy pluton dysponował jednym przeszkolonym sanitariuszem. W kompanii dodatkowo był jeden sanitariusz i podoficer sanitarny, ta dwójka znajdowała się podczas walki wraz z lekarzem batalionowym w punkcie opatrunkowym (PO1). W wojskach zmotoryzowanych była często zmotoryzowana grupa sanitarna składająca się z podoficera i 1 lub 2 sanitariuszy z batalionu.
Batalion:
każdy batalion posiadał grupę sanitarną z lekarzem wojskowym, 2 podoficerami i kilkoma szeregowcami. Ta grupa przygotowywała podczas walk punkt opatrunkowy, transportem rannych z linii frontu na tego punktu zajmowali się sanitariusze z kompanii przy pomocy noszowych (wg. mnie Hiwisów). Gdy sytuacja na to pozwalała- gdy następowały przerwy w walkach, lekarz wojskowy przygotowywał lokalną izbę chorych, której zadanie polegało na izolowaniu chorych. Do jego obowiązków należało także uważanie na epidemie i profilaktyka anty chorobowa (np. przeciwko malarii), pilnowanie higieny, przede wszystkim uważanie na wodę gdy pochodziła z improwizowanych miejsc.
Pułk:
każdy pułk dysponował lekarzem pułkowym jako fachowym przełożonym służby sanitarnej w pułku. Tylko w razie palącej potrzeby zajmował się bezpośrednio rannymi, jego głównym zadaniem było organizowanie ewakuacji rannych. Mógł używać jako tragarzy muzyków pułkowych.
b)odziały sanitarne
Dywizja:
Każda dywizja dysponowała na początku wojny 2 kompaniami sanitarnymi. Potem 1 obcięto, ale ta pozostała uległa znacznemu wzmocnieniu. Każda kompania mogła zorganizować główny punkt opatrunkowy (GPO) z 1 lub 2 grupami operacyjnymi i możliwością pielęgnacji pacjentów. Pierwszy pluton w kompanii zajmował się transportem rannych z PO1 do GPO.
Potem do kompani dołączono aptekę i punkt dentystyczny.
Prócz tego miała dywizja do 1942 r. szpital polowy (zmot.) z możliwością umieszczenia w nim 200 pacjentów. Potem szpital ten połączono za szpitalami armijnymi i grup armii. Szpital polowy miał możliwość izolacji chorych. Prócz tego miał instalacje do oczyszczania wody i punkt odwszawiania.
Do transportu rannych miała dywizja 2 kolumny sanitarek z ok. 30-35 pojazdami, od 1943 połączonymi w kompanie sanitarek (ambulansów). Te samochody mogły transportować rannych z PO1 do GPO a potem z GPO dalej. Często w pobliżu PO1 przygotowywano parkingi dla nich. Szefem służby sanitarnych w dywizji był lekarz dywizyjny.
Korpus:
Korpus armijny nie miał organizacyjnie własnej służby medycznej. Jedynie w sztabie korpusu znajdował się lekarz korpuśny. Korpus obsługiwały służby sanitarne armii
Armia/ Grupa Armii:
Armia dysponowała przede wszystkim:
- 2 batalionami sanitarek, każdy 2 do 4 kompanii
- 1 batalionem szpitala polowego z 4 szpitalami wojennymi (zmot.). Szpital wojenny odpowiadał mniej więcej szpitalowi polowemu miał tylko większą „pojemność”. Dwa te szpitale były przeznaczone dla lekko rannych.
- armijny batalion sanitarny z 2 kompaniami sanitarnymi (zmot.), 6 szpitalami polowymi (zmot.), 6 plutonami sanitarek i jednym parkiem sanitarnym (magazyn na artykuły medyczne)
Służby sanitarne armii zajmowały się także sprawami związanymi z epidemiami, bakteriologią i higieną. Ich szefem był lekarz armijny wspierany przez lekarzy doradzających (o specjalizacjach takich jak np.: psychiatria, bakteriologia) oraz przez oficerów o specjalizacjach takich jak: odkażanie wody czy transport rannych.
Grupa Armii:
nie posiadała własnych służb medycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na radzie dobrych fotek ;)

Ale i tak jesteśmy dopiero w połowie drogi, wku.... denerwują mnie buty BW więc czekam teraz na info. odnośnie trzewików, brakuje jeszcze szelek, celtym jednej ładownicy - ale jednak jakoś już to wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie