Skocz do zawartości

Polskie pociagi pancerne


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 387
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Sadyk - ad gen Thomme
o takim epizodzie nic nie wiem, ale tez nie ma powodu, by powatpiewac w wiarygodnosc generala - moze dostal taka informacje w ramach, ot chocby, jakiejs prowokacyjnej zagrywki Niemcow lub jeszcze czegos innego. W kazdym razie - gdyby mialo miejsce jakies bezpowrotne zniszczenie pociagu, to pewnie w tabelce z German Armored Trains in wwII" Sawodnego (Schiffer1989) jakis by slad byl. A tymczasem - sam widzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadyk to twoje zdjecie http://www.odkrywca-online.com/picsforum8/nieznany_copy.jpg to moim zdaniem jest parowóz Ti3-2 z pociagu I Marszałek" poniewarz wedle Magnuskiego ten parowóz zamiast kalsycznej wiezyczki dowódcy miał zapozyczona wiezyczke z ursusa wz.29 ;-)

prosił bym ekspertów o jakies potwierdzenie mojej tezy ;-)

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,
Akurat nie tak dawno przypominalem sobie wspomnienia generala Thomme, z zupelnie innego powodu i mialem pod reka.Przeczytawszy pytanie na forum siegnalem ponownie, bo nie moglem sobie takiego zdarzenia przypomniec...
Jedyny Pz ktory powazniej ucierpial we wrzesniu 1939, to Pz 3, a jedyny, ktoremu sie powiodla jakas akcja bojowa, to Pz 6 w Grajewie...Ale o tym wszyscy wiedza.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JoncaA i Grendel - dzieki za uwagi. Wiedza moja pochodzila z nieopublikowanej szerokiej wersji pamietnikow generala, gdzie o pociagu pancernym jest caly podrozdzial (osiem stron). Ale widac w momencie pisania nie wszystko dobrze pamietal i wzial kolumne za pociag. Przesadza sprawe literatura niemiecka jak zauwazyliscie.
Przy okazji. Czy zdjecie obok nie jest wspominanym przez sp. Magnuskiego francuskim ciezkim pociagiem pancernym, ktory nastepnie sluzyl na polskim wybrzezu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mi.Der. Caly czas korci mnie zdjecie z pancerzenia parowozu. Doszedlem juz, ze przedstawione zdjecie nie przedstawia napewno lokomotywy -mojego ulubionego - pociagu pancernego Gromoboj". Takze inaczej pancerzone byly lokomotywy w pociagu: Saper, Rozwadowczyk i Wawel. Szukam dalej, jak do czegos dojde dam znac.
ps. Pamietam o 229. Jak dokopie sie do czegos konkretnego to oczywiscie dam glos".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego zdjęcia powyżej - według mnie, tak (materiel de 194 mle 70/93). Trudno jednak mówić o pociągu pancernym - raczej baterii artylerii kolejowej.

Gromobój" i Rozwadowczyk" miały loki 229 z odiskiernikiem na kominie, więc przynajmniej jest ten punkt zaczepienia. A czy Saper" też używał 229?

Wspomniałeś Wawel" - czy wiesz coś więcej o tym pociągu? Podobno miała to być chwilowo przemianowana Danuta" (? - czy coś innego?), ale w publikacjach odnośnie pochodzenia pociągów wielkopolskich jest wyjątkowy bałagan...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie taki pociag/bateria kolejowa słuzyła w naszym wojsku.
Ciekawe gdzie ja zdobyto:Darlowo czy Swinoujscie?
znam tylko jedno zdjecie z okresu użycia jej przez Polaków-zdaje sie ze w 'Morzach Statkach i Okrętach'

A swoja drogą skoro o pociągach pancernych mowa to:

1
Co wiecie Koledzy o baterii dział kolejowych mającej byc użytej do ostrzału Helu w 1939.
Zdaje sie ze nazwa tej bateri to 'Gneisnau'?

2
Jaka bateria/działa-typ ostrzeliwały Warszawę(Pragę) podczas Powstania Warszwskiego?

Pzdr.
@ndrew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mi.Der. Z tym iskrownikiem róznie bywalo. Na zdjeciu KBK 3(Gromoboj") na pierwszym probnym strzelaniu i jego parowoz. Jezeli chodzi o Sapera" to oczywiscie z mojej strony blad. Chodzilo mi o Smoka". Saper" mial maszyne lekka S.47" (z meldunku Sluszkiewicza) - tak na zdjeciach.
Francuz" - zgadzam sie, ze to bateria artylerii kolejowej. Nazwe - ciezki pociag pancerny" - podalem za Magnuskim. Trzeba popracowac jeszcze nad nazewnictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm faktycznie nie doczytałem do konca ;-) ale co do wątpliwości co tam mogło być zamontowane to gdzie ulicha miał by tam wejść bofors??? Hien ??/ chyba ze wieża nie była jedynym nośnikiem uzbrojenia ???/ czy można połączyć jakoś fakt zamontowani na lokomotywie od marszałka wieży od ursua z ta wieżą na tym prototypie ??? prototypie wiecie co było z ty we wrześniu ???
czy była na forum zamieszczane fotki tego wagonu pancernego znalezionego w poznaniu ???
pozdrawiam ;-)

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm faktycznie nie doczytałem do konca ;-) ale co do wątpliwości co tam mogło być zamontowane to gdzie ulicha miał by tam wejść bofors??? Hien ??/ chyba ze wieża nie była jedynym nośnikiem uzbrojenia ???/ czy można połączyć jakoś fakt zamontowani na lokomotywie od marszałka wieży od ursua z ta wieżą na tym prototypie ??? prototypie wiecie co było z ty we wrześniu ???
czy była na forum zamieszczane fotki tego wagonu pancernego znalezionego w poznaniu ???
pozdrawiam ;-)

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Schreka: Bofors tam nie miał wejść. Jak wiadomo, wieżyczka typu Ursus teoretycznie mieściła krótkie 37mm Puteaux i 2 km-y ...ale coś nie bardzo mi się chce wierzyć (dopóki mnie ktoś nie przekona lub zobaczę zdjecie), żeby one były faktycznie montowane w pociągach. Z drugiej strony: jaki sens miałaby taka wieżyczka bez chociaż 1 kmu?
Natomiast faktycznie pisało się coś o co lokomotywie elektrycznej z wieżą 7TP - ostatnio Ostrówka w Pociągach pancernych WP". Pisze on, że zbudowano go w 1932 i projekt wprowadzał możliwość zamontowania wieży od 7TP - co jest albo skrótem myślowym, albo w ogóle błędem, bo w 1932 jeszcze się nikomu nie śniła wieża Boforsa. Pytasz czy można połączyć jakoś fakt zamontowania na lokomotywie od marszałka wieży od ursusa z ta wieżą na tym prototypie" - tak, można: oba miały takie same wieże ;-)) (nie wiem, czy można w inny sposób). Nie wiadomo co się stało z tym prototypem we wrześniu - bojowo raczej nie był użyty, o ile w ogóle był sprawny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze +- w 38 roku byl jakis prototyp drezyny pancernej w probach - to wiadomo juz najmarniej od 20 lat. Zawsze mnie ciekawilo, czy w owych probach drezyna byla juz opancerzona i uzbrojona, bo jedyny znany mi dokument a temat" (fragment na skanie pare postow wyzej) w rubryce pancerz ma slowo proponowany" dopisane, jak sie przyjrzec, na innej maszynie do pisania. To samo w pozycji Uzbrojenie - slowo proponowane" i tekst 1 ckm wz.30 lub dzialko 37 mm." sa dopisane. Jednoczesnie rysunek w tym dokumencie jest wyraznie rysunkiem koncepcyjnym, czy, jak kto woli, szkicem informacyjnym a nie fragmentem dokumentacji technicznej. Teraz , dzieki Sadykowi, wiemy juz ze drezyna byla poszyta blachami, choc pewnie juz sie nie dowiemy czy pancernymi, czy zelaznymi, i ze zalozono wiezyczke ursuśną", jak rowniez, ze drezyna prototypowa nie byla identyczna z rysunkiem z owego dokumentu (co umacnia teze, ze mamy do czynienia ze szkicem koncepcyjnym). A na zakonczenie dodam, ze ow rysunek koncepcyjny przedstawia drezyne z wieza Boforsa. No i oczywiscie nie moze pochodzic, zadna miara, z 1932 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadyk, nie znajde dosc czasu zeby pokopac", a trzeba mi pilnie wyjasnic jak sie ma 3 krakowska bateria kolejowa do Gromoboja"? Na zdjeciu wagon z 3 krakowskiej baterii kolejowej (bo ze to ten wagon i w tym samym miejscu, to watpliwosci nie mam).Drugie, niemal identyczne zdjecie, jest u Malmassariego.Twoje byloby trzecim zrobionym w tym samym czasie i godzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie