Skocz do zawartości

Polskie pociagi pancerne


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

To zdjęcie z Kartuz było swoją drogą rewelacyjne, kiedy się pokazało - ale odpowiada ono opisowi zbudowanego w sierpniu 1939 improwizowanego pociągu Lądowej Obrony Wybrzeża (pierwszego). A Smok" był trzeci.. ;-)

Adamie - czy masz może kopię w lepszej jakości?

Sadyk - i skąd jest ten 229? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 387
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
mam lepsze, ale musze je znalezc. Na rugim torze stoi polski tendrzak (moze , ale nie musi byc to OKl27), blizej nas , pod brzozkami wagon towarowy, a najblizej weglarka z czyms co moglo by byc Vickersem kupionym dla opWilk-Rys_Zbik, i nigdy na tych okretach nie ustawionym. Mozna sie dopatrzyc czegos na ksztalt tarczy oslonowej - ale musiala by byc dorobiona, bo oryginalne dzialka nic takiego nie mialy. A Lalak wzial zdjecie ode mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

supozycja, ze mogly byc uzyte armaty Hotchkissa - raczej nie. Wygladaly jak na skanie i co z amunicja. Kilka poszlo na Baltyk" jako salutacyjne, reszta prawdopodobnie trafila do flotylii pinskiej, a jesli tak, to pewnie z amunicja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem sobie przez dzisiaj wszystko to, co mam do PP- a nie mialem czsu przeczytac kiedy byla na to pora, lub przeczytalem kiedys i zapomnialem. Bez bicia przyznaje, ze nie bede sie juz upieral, ze to Smok, ale i tak mam do przemyslenia sporo jak chodzi o te trzy interesujace nas pociagi.W wielu miejscach w opublikowanych tekstach jest cos nie tak - ot chocby informacja o dzialkach 37 mm (a niby co to za dzialka mialyby byc?). Prosze o T" - bo troche zgluplem i mam sie nad czym zastanawiac i poszperac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągi panc.raczej nie są moim tematem , co nieznaczy że nie ciekawym ( zawsze to historia).Moze jeszcze Danuta" pociąg panc. z prawdziwego zdarzenia(oczywiście poruwnanie dotyczy Smoka Kaszubskiego").Miała dwa wag.artyleryjskie, każdy wyposażony w armaty kal. 75mm i 100 mm ustawione na obrotowych wieżach, 9 ciężkich kem, jeden w obrotowej wieżyczce,opancerzenie dwukrotnie grubsze niż S.K. Niestety nie mam foto.Acha podobno w skansenie kolejowym w Gdyni stoi lok. OKI-27 o nr. 27, starzy kolejarze opowiadają że to ta sama co ciagneła Smoka Kaszubskiego"
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, to zdjęcie z Kartuz odpowiada pierwszemu pociągowi, który - za Szubańskim - miał 2 armaty morskie 75mm na 2 lorach" wyłożonych workami z piaskiem.

Smok" miał wg wszystkich relacji odkryte wagony z dorobionymi dachami pancernymi. Uzbrojenie różni się w publikacjach: cytowany Szubański napisał, że działko 37mm z wraku ORP Mazur i 47mm z ORP Bałtyk. Wiktor Niedzicki (artykuł w Młodym Techniku) - że działko 47mm z Bałtyka i dwa działka 37mm (w tym jedno z Mazura), tak samo Bogdan Zalewski w Pociągi pancerne 1939-1943". Za to Pertek napisał, że działko 47mm z Bałtyka i dwa działka 40mm, w tym jedno z Mazura.

Jaki z tego morał?... że żaden z autorów piszących o broni pancernej nawet się nie raczył zainteresować, jakie działko w rzeczywistości miał ORP Mazur, powtarzając zamiast tego głupoty... ;-)

Tak więc myślę, że działko 47mm z Bałtyka i Vickers 40mm z Mazura są ustalone. Pytanie, czy miał trzecie działko, i jakie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzawszy się drugiemu wagonowi z Kartuz wydaje mi się, że elementy podstawy - ten poziomy cylinder" po lewej stronie i opora ramienna (?) wyglądają tak samo, jak w pierwszym dziale - dokładnie pod takim samym kątem. Lepiej to jest widoczne w druku w MiF. Nie widać, czy tam jest lufa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawostka: Pertek pisze o Smoku" (chyba za relacją Hubickiego), że Hubicki miał wystrzelić do samolotu z działka przeciwlotniczego... Pytanie: czy 40mm Vickersa była zamontowana z większym kątem podniesienia (pisze się, że całe uzbrojenie strzelało przez poziomą szczelinę między ścianą a dachem) , czy samolot leciał nisko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale - i tak byc musi z tymi dzialkami, jakes sobie wymyslil. Wszystko, co mozna bylo zdjac ew. z Baltyka" to jedno z 6-ciu jego dzialek salutacyjnych - a to byly 47 mm dzialka Hotchkissa. Z Mazura", od czasu przebudowy w 35 roku, mozna bylo zdjac ew. armaty 75 mm i dzialko przeciwlotnicze 40 mm Vickers wz.28 (mialo celownik do strzelania plot i wlasciwy kat podniesienia (85 st.), wiec skuteczny ogien do samolotu byl mozliwy - czy przez szczeline pod dachem to tez watpie, cos tu nie tak). Ale pytan jest wiecej - co to za lory z workami z piaskiem - skoro sami widzimy, ze weglarka i ew. troche desek.Trzecie dzialko - z Mazura tylko jedno 40 mm, to niewatpliwe, ale byly wszak jeszcze Vickersy z op. Ale pamietaj o samochodach opancerzonych ze stoczni w Gdyni - co prawda Janek Tarczynski napisal swego czasu ze jeden z samochodow mial Vickersa zdjetego z Mazura - ale litosciwie uznajmy, ze moze Vickersa, ale nie z Mazura. Pisal tez, a ja po prawdzie tego nie zakwestionowalem, trudno, o ew. dzialkach 37mm ustawionych na zdobycznych polgasienicowych ciagnikach opancerzonych w SMW. A moze byly na nich resztki z Baltyka, bo 40 mm Vickersa do dyspozycji nie bylo wiecej niz trzy (kupiono 7 szt. - a 4 zainstalowano na Burzy i Wichrze).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadyk - musimy poczekac na guru Michala i guru Grendela, ja nie mam pojecia. I nawet niezbyt sie wstydze. Ale tak sie jakos porobilo, ze znajdujemy polskie wagony, o ktorych istnieniu nikt nie mial pojecia, na ebaju. Bo tak to bylo, ze nasi dziadkowie cos tam przy PP jednak grzebali. Byl wagon z armata 75 mm, ktory sw.p.Magnuski nazwal drezyna (nie jestem przekonany) -zwaz, ze tez kanciasty, Byla drezyna spalinowo-elektryczna, dodam, ze dosc kanciasta, ale nie ma jej zdjec - a tylko rys. i dane i informacja o udanych probach - ciekaw jestem, co jeszcze sie znajdzie. Pewnie teraz juz nie w archiwach, te sa niezle przetrzepane i nie ma ich znowu tak duzo, ale po ludziach".
A te twoje dwa zdjecia nalezalo jednak dac na 96 DPI,w formacie nie odstepowac od maksymalnego, a do bocianowych 100 kilo dojsc kompresja - bo guzik widac i powiekszanie nic nie daje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, przyznam, że nie mam pojecia - oprócz tego, co widać, że to jakiś prototyp wagonu motorowego z wieżyczką Ursus. Kształt kadłuba faktycznie wskazuje na duże pokrewieństwo projektowe z większym wagonem elektro-spalinowym" z armatą 75mm (znanym też jako wz.28", ale to raczej nie jest prawidłowe oznaczenie).

Jeszcze wracając do pociągu pancernego LOW nr.1 (czy raczej de facto baterii artylerii kolejowej) - tymi lorami" bym się za bardzo nie przejmował; większość ludzi przeciętnie obeznanych z kolejnictwem mogło lorą nazwać dowolny otwarty wagon (pytanie: po co im były te skrzynie z desek z przodu i na końcu wagonu, zdaje się czymś wypełnione?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalku, z wiezyczka ursus to na pierwszym zdjeciu, a wcale nie jestem przekonany , ze na obu zdjeciach jest ten sam wagon. Niechby Sadyk dal lepsze zdjecie - bo calkiem nie wiem, czy wierzyc w to co chcialbym widziec lub widze. Na tym drugim zdjeciu sklonny bylbym sie dopatrzyc nawet wiezy z armatka Boforsa (co wcale nie jest takim glupim pomyslem, zapewniam).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
Ze jest to ow wagon elktro-spalinowy" to mozna co najwyzej domniemywac i dedukowac metoda dopasowywania obiektu do czegos o czym wiemy z opisow.A ja jednak domniemywac nie lubie(choc pewnie masz Michale racje).
Adam - jesli masz te wzmiankowane przez Ciebie rysunki, to ja poprosze;o) Ale tego guru" to Ci nie daruje...
Michal - te skrzynie" wypelnione piaskiem procz lapacza odlamkow mialy tez pelnic role dociazacza" osi, jak sadze.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak będę w domu (najwcześniej sobota) to wrzucę rysunki niestety trochę liche morskiej 75 takiej jak w wagonach z Kartuz. Wg tej literatury którą mam to tam były dwie 75 ale...
Co do zamieszania z uzbrojeniem Smoka Kaszubskiego to Magnuski wymienia jeszcze 45 mm i 47mm z Bałtyka,jeżeli chodzi o ilość armat wydaje mi się, że w tego typu wagonach trzeciej armaty nie było gdzie zainstalować. Co do zdjęcia modelu to jest super, szkoda że nie widać przodu wagonów artyleryjskich. Wątek jest super żałuję że, obecnie mam dostęp do sieci prawie żaden.
Pozdrawiam
Waldek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do JoncaA. Witam. Narazie chyba nic lepszego z tego zdjecia nie wydusze. Za miesiac bede mial lepsze, to podrzuce. Jest to ten sam wagon co na zdjeciu z 4.I. tylko od drugiej strony. Bylo jeszcze jedno zdjecie do kolekcji, ktorego poszukuje.
Pozdrawiam
Sadyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go dopiero teraz zauważyłem, myśłalem, że pytasz o te wagony Danuty" (co do których zresztą kwestia nazwy pociągu nie jest taka oczywista, jak się wydaje).

Tam z prawej widać fragment jednowieżowego wagonu artyleryjskiego - o ile można wyczuć po takim kawałku, podobny, albo nawet taki sam używał Poznańczyk" w latach 20. (zdjęcie w artykule w MiB). Jak widać, musiał przetrwać do wczesnych lat 30...

Co do elektrowozu pancernego - na pewno musiało chodzić o lokomotywę spalinowo-elektryczną (bo przecież nie elektryczną z pantografami).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie