Skocz do zawartości

Polskie pociagi pancerne


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

Powszechnie znane zdjecie, wykorzystane najmniej kilkanascie razy, niekiedy jako ktoras tam reprodukcja z wczesniejszej reprodukcji. Jeszcze jeden przyklad masakrowania calkiem niezlych zdjec. Tu 96DPI i 10-punktowa kompresja jpg - a zdjecie zeskanowalem wam z egzemplarza albumu Quiriniego - dziadka" wszystkich pozniejszych reprodukcji. No i chyba nie zagadka jaki to PP? Jest gdzie sprawdzic i to z latwoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 387
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Szanowni!
Serdeczne dzieki za zdjecia wszystkim kontrybutorom!Wybaczcie, ze sie nie odzywalem przez ten caly czas - zmogly mnie Swieta...Jakies paskudne chorobsko sie przyplatalo, a pozniej trzeba bylo nadrabiac zaleglosci w pracy.
Poki co - wszystkim wielbicielom polskiej broni pancernej, zas pociagow pancernych (i tankietek rzecz jasna)w szczegolnosci chce zyczyc wszystkiego naj...pancerniejszego w Nowym, 2005 Roku!Zeby nam e-bay laskawym byl:)
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos tak watek skrecil, ze stal sie konkursem zagadek", ale tym razem jest to zagadka i dla mnie. Na zdjeciu mamy jakas wielkopolska lokomotywe, opancerzona w zakladach Zieleniewskiego (Krakow III), z napisem a Niemen", Lokomotywa po mojemu to chyba pruska G7-2, ale glowy nie dam, bo to nie moja dzialka. Zdjecie bylo niewatpliwie publikowane (jego drugi egzemplarz,ktory mam, sporo gorszy,pochodzi z makulatury likwidowanego archiwum -i jest to reprodukcja rastrowana). Lokomotywy nie ma na Michalowej witrynie, ale mozliwe , ze jakies inne publikacje byly, a ja je przegapilem. Prosze zatem o maksimum danych - co, gdzie i kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie z Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego i moze tam jest jakis opis. Z tego co wiem Zieleniewski zrobil liste opancerzonych przez siebie lokomotyw. Trzeba by bylo do niej zajrzec i dopasowac zdjecie. Jezeli jest to oczywiscie Zieleniewski. Z tego co pamietam to u Z. zaslaniano kola calkowicie, a tutaj... Wydaje mi sie, ze najbardziej intrygujacy jest tutaj napis a Niemen" /?/. Na swojej odbitce probowalem juz roznych sposobow odczytania tego napisu...
Ale niech zywi nie traca nadziei.
pozdrawiam
Sadyk
ps. prosze o spojrzenie na moj list z 2.01.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... mi to trochę bardziej przypomina rosyjską O. Nie ma jednak ostrych dowodów wykluczających G7^2 (która miała też dość niski kocioł i wystające na boki cylindry) - ale na zdjęciach G7^2 m.in. http://www.worldrailfans.org/Articles/Europe/GermanSteamImages/Prussian/55-1086.jpg ma ona przeciwwagi na kołach w formie cięciwy, a nie wycinka koła (jakie mają O i lokomotywa na zdjęciu). Budka wygląda mi bardziej na O, jeśli jest taka krótka (ewentualnie G7 z wyciętymi w innym miejscu drzwiami). Z drugiej strony, O chyba powina mieć bardziej rozbudowaną do góry osłonę cylindra, co być może ją eliminuje... Czy wielkopolska" to jej pochodzenie, czy pochodzenie pociągu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.wielkopolska" sie nie przejmujmy, chlaplo mi sie. Rzucilem tylko okiem na zolnierza: niemiecki helm, bagnet z temblakiem i treflowe naramienniki - tymczasem wojsko wielkopolskie nie nosilo takich naramiennikow, helm moze byc poaustriacki itd..
2.Pancerne oslony kol - moga byc jeszcze nie załozone. Zwazmy, ze jest je do czego zamocowac (listwa" na calej dlugosci burty), a parowoz nie jest skonczony - brak jakichkolwiek numerow. Za G7-2 przemawia zwlaszcza (jak dla mnie) porzadek i wielkosc pancernych oslon komina, zbieralnika itd. Zarazem zgoda i na O (mam za malo dla przyzwoitej identyfikacji), ale jesli O to moze te, ktore byly budowane na wzor chyba G8 dla kolei warszawsko-wiedenskiej. Tez mam klopot z ksztaltem kontrwagi na kolach - ale to moze byc istotna wskazowka, bo takich zbyt wiele chyba nie bylo (scislej - nie widzialem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tym, chcialem zachowac to zdjecie dla innej okazji, ale trudno, nieklamliwy podpis pod zdjeciem (jak nam sie uda) tez cos jest wart. Wiec jeszcze skan obok:
Jest jeszcze trzecie zdjecie - identyczne, ale z innymi oficerami. I wiem juz skad moje przeswiadczenie o wielkopolskosci parowozu. Na tym trzecim zdjeciu jeden z oficerow ma ewidentnie czapke wilkopolska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdjęcie parowozu, o którym pisze MiDer to zdecydowanie pruski G7.2. Po pierwsze świadczy o tym widoczny duży cylinder niskiego ciśnienia, poza tym układ kołpaków na kotle, wewnętrzne stawidło oraz wreszcie rozstaw poszczególnych osi.

A jeśli chodzi o odciążki - proszę zerknąć na to zdjęcie: http://www.holdys.pl/tomi/galerie/09.05.2003/jaworzyna32.jpg

Jest to parowóz serii Tp2, czyli G7.2.

Pozdrawiam,
Tomi
http://www.holdys.pl/tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym drugim zdjęciu wygląda bardziej na G7^2. Warto zwrócić też uwagę na kształt pokrętła zamykającego dymnicę (=klapa z przodu :-) na zdjęciu, do którego link dałem powyżej i tutaj: http://www.u-bahn-berlin.de/lok/bilder/55_669.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie laczy sie to bezposrednio z omawiana lokomotywa, ale chcialbym przypomniec moje pytanie.

W pamietnikach gen.Thommee'go znajduje sie informacja, ze w Kampanii Wrzesniowej '39, zniszczono niemiecki pociag pancerny w okolicach Puszczy Kampinowskiej. Nastepnie Niemcy prowadzili sledztwo przeciwko oficerom i zolnierzom 84 pp, ktorzy podobno wymordowali jego zaloge.
Czy taki fakt mial miejsce, a jezeli tak, to o ktory niemiecki pociag chodzilo?

Sadyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy braku znaków szczególnych mogę tylko zgadywać sposród 11(?) lokomotyw serii 229: 229.49 ze Śmiałego" lub lok z Gromoboja" lub Paderewskiego"? (bo nie ma odiskiernika Rihoseka) ...ewentualnie jakaś nieznana mi lub każda inna po demontażu ww. ustrojstwa.

Notabene, byłbym wdzięczny za wszelkie informacje odnośnie konkretnych 229-ek i ich przydziałów...

Co do Puszczy Kampinowskiej -przynajmniej Szubański nie wspomina o takim zdarzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Do tych opisów i zdjęć dodam jeszcze Gdyński poc.panc. Smok Kaszubski".Niestety niezachowało się żadno foto tego paciągu.Istnieje model w Muzeum Miasta Gdynia wykonał go pamiętający żołnierz.Dodam dla znawców że pociąg był wykonany na bazie lokomotywy OKL-27(niemam ziekonego pojęcia jak wygladała ta ciufcia)
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bociana1: ee tam, a myślałem, że skoro piszesz, to chcesz wstawić zdjęcie Smoka"... :-) Poza tym, lokomotywa nazywała się OKl27 (subtelna różnica) - a wyglądała tak http://www.skansen.koti.pl/pl/parowe/OKl27/ . Ta informacja o modelu jest ciekawa.

Do Adama: chyba to nie będzie Smok", o ile to to, o którym myślę, ale wrzuć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poki-co wrzucam OKl27 z Piwowonskiego.
Michale,o ile to to, o czym obaj myslimy, to moze byc to tylko Smok - w zyciu nie widzialem, zeby w sluzbie niemieckiej w 39 roku byla 75 mm francuska armata Schneidera na okretowej podstawie. Zdjecie bylo zreszta publikowane w Polsce, tyle , ze z podpisem iemiecki pociag pancerny"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie