Skocz do zawartości

Przodek do armaty Schneider 75mm


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Tu:
http://members.chello.pl/p.smolinski/odkrywca/image5.jpg
oraz tu:
http://members.chello.pl/p.smolinski/odkrywca/image6.jpg
i tu:
http://members.chello.pl/p.smolinski/odkrywca/image7.jpg

sa zdjecia polskich armat Scheneider 75mm wraz z przodkiem przystosowanym to trakcji motorowej.

Czy to sa jedyne takie zdjecia ?
Czy moze gdzies ten przodek jest lepiej pokazany ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze byl to nowy typ przodka. A napoisalem przystosowany" troszke na wyrost. Gdzies wlasnie tak wyczytalem - moze lekko niezgodnie z gramatyka: przodek przystosowany do trakcji konnej" i przodek przystosowany do trakcji motorowej".

Te zdjecia posiadam - sa zamieszczone w literaturze :)
Szukalem jakichs innych.
Zreszta z informacjami o jakimkolwiek polskim sprzecie pomocniczym [naczepy,przyczepy, itp] jest bardzo krucho.

P.S.
JoncaA, czy mozesz mi wyjasnic roznice miedzy przodkiem gniazdowym a lodkowym?
Wydaje mi sie, ze wiem o co chodzi, ale chcialbym sie upewnic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jaszcz lodkowy armaty prawoslawnej w pozycji bojowej. Naboje w lodkach, te ostatnie w przegrodach jaszcza (czy tez przodka). Jaszcz na stanowisku jest podparty, ale skrzynia nabojowa w zasadzie nie zmienia polozenia wzgledem polozenia do marszu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak jaszcz gniazdowy armaty prawoslawnej w polozeniu bojowym. Naboje podróżuja pionowa, pociskiem do dolu, a na stanowisku trzeba jaszcz postawic" do pozycji poziomej nabojow, lub prawie poziomej - jak w przodku motorowym". Dyszel sterczy wtedy do gory lub, jak na zdjeciu przodkow motorowych" jest lamany i staje sie podpora skrzyni nabojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaszcz gniazdowy w pozycji bojowej byl niejako przewracany" ??
A w pozycji marszowej pociski w nim byly nie w poziomie a w pionie?

Ogumienie wyglada na identyczne z tym od armaty, i czy typ nie determinuje w jakis sposob wielkosci przodka/jaszcza ? W przypadku jaszcza gniazdowego mial by to rowniez konsekwencje w maskowaniu ...

Przepraszam, to sa moje dywagacje na temat jego wielkosci.
Sadze, ze jakis wstepny rysunek takiego jaszcza mozna bylby zrobic na podstawie tych informacji ..

P.S.
JoncaA, dziekuje za wyjasnienie roznic. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już przy przodkach różnego rodzaju jesteśmy. Z jakieś 2 lata temu pojawiło się na tym forum b. ładne zdjęcie tradycyjnego przodka do armaty 75mm porzuconego gdzieś na drodze w Polsce. Niestety nie udało mi się tego wątku odszukać (zresztą pewnie i tak był tylko ling do aukcji). Gdzieś mi się to zdjęcie zawieruszyło. Jeśli ktoś mógłby je tutaj wstawić, myślę, że to odpowiednie miejsce...

Pzdr i dziękuję,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieciwa napisal:
Czyli jaszcz gniazdowy w pozycji bojowej byl niejako "przewracany ??
A w pozycji marszowej pociski w nim byly nie w poziomie a w pionie?"

Dokladnie tak. W pozycji marszowej dostęp do jaszcza był od góry, a pociski w środku wisiały w pionie. Do pozycji bojowej jaszcz był obracany tyłem do dołu, tak że pociski znajdowały się w pionie.

Zdjęcie nie z tej wojny i nie z tej armii, ale pokazuje armatę i jaszcz na stanowisku bojowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotes - twoja fotka to prawie na pewno przodek a nie jaszcz - w przodku tez przewozono pewna ilosc amunicji na wszelki wypadek. Moze mnie ktos zestrzeli - w kazdym razie tak mi sie wydaje bo widac galeryjke na plecaki, porecz, tyl lawki, i podnoze. Przodek jest pochylony o 90 stopni do przodu bo zgubil dyszel i dlatego lawka sie odzylila pokazujac naboje.

Coe i Forteca - wasze jaszcze to typu Francuzkiego. Pewna ilosc takich w WP byla ale chyba przewazaly Wloskie ktore mial ciut inne wymiary i roznily sie pewnymi detalami konstrukcji.

Adamie ciekawy jaszcz - chyba dla prawoslawnej nietypowy - wyglada jak jaszcz do 75ki Schneidera zaraz po prewroceniu, zanim jescze zlozono ogon do pozycji liniowej. Chyba to na pewno ogon skladany ze wzgledu na konstrukcje umocowania kola holowniczego (jak takie cos nazywa sie po Polsku?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisowy jaszcz gniazdowy do 02/26 . Dyszel (regukaminowo - ogon jaszcza) mocowany zawiasowo i mozna go zlozyc po wyciagnieciu zatyczki. ale to fatyga, wiec na ogol tego nie robiono. Taki konski fason" - wszystko w galopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, właśnie: od pewnego czasu nurtuje mnie kilka pytań na ten temat:

1. według Broń strzelecka..." A. Konstankiewicza, rosyjski przodek armaty prawosławnej" mieścił 36 nabojów, jaszcz 44; włoski przodek 32 naboje, a jaszcz 64. Rosyjskie były używane w artylerii piechoty (pułkowej?), a włoskie w konnej. Czy w takim razie rosyjskie to te łódkowe, a włoskie gniazdowe? Skąd pierwotnie były u nas włoskie jaszcze i przodki?

2. wg tego samego źródła, włoski przodek jaszcza kolumny amunicyjnej miał 48 nabojów, a jaszcz kolumny amunicyjnej - 36 - to faktycznie mniej od przodka, czy błąd?

3. armata 75mm wz.97 miała przodek wz.97 z 24 nabojami i jaszcz wz.97 z 72 nabojami? Pytanie: ile wynosiła jednostka ognia armaty wz.97?.. Według wspomnień J. Pabicha Niezapomniane karty" było to 72 naboje, a z podzielenia liczb podanych w TBiU o armacie 75mm wychodzi nawet 71 na j.o. Tymczasem jak można policzyć, jeden działon powinien mieć 72+24+24 = 120 nabojów..

4. i pytanie drugie: ile nabojów na działo przewoziła kolumna amunicyjna dla armaty wz.97? Czy przodek i jaszcz kolumny amunicyhnej to były wz.1910? (przodek - 40, jaszcz - 100). Cytowany Pabich twierdził, że kolumna amunicyjna przewoziła po dwie j.o. na działon (ale on wcześniej pisał o 72-nabojowej j.o.). Nawet jeśli, to brakuje 4 naboi - a poza tym te 140 to niewiele? Czy oprócz tego, jeszcze jakaś dalsza amunicja była dostępna w pal?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
Wszystko pieknie, ladnie - jest to kopalnia informacji, tyle, ze nadal na interesujacy mnie temet jest niewiele :)

Mnie interesuje przodek do 75-tki przystosowany do ciagu motorowego.
Czy macie moze jeszcze jakies zdjecia tego przodka/jaszcza ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie