Skocz do zawartości

TKS 20mm


Rekomendowane odpowiedzi

Ten sam.Najbardziej obfotografowana tankietka wrzesnia ;o)
Wnioskuje z tego, ze nie stala ona w (za przeproszeniem) Koziej Wolce, ale raczej przy glownej drodze, na osi przemarszu wiekszej jednostki (moze byc, ze i drugiej Lekkiej).
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
Ma ktos dokladny szlak bojowy 2LD?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu też założyłem podobny wątek /patrz: TKS Z NKM 20 mm 2003-07-13 19:38:00/. Dlaczego? Bowiem miałem coraz więcej przesłanek, by sądzić,że duża część zdjęć tych czołgów została wykonana w jednym rejonie.

Obecnie sądzę, że są to pojazdy ze szwadronu rozpoznawczego WBPM dowodzonej przez kapitana Antoniego Czechowicza pozostawione na drodze Lipsko-Ciepielów w dniach 8 /1 TKS/, i 10 września /7?, 6? tankietek/ w czasie dwóch potyczek z bodajże 29 niemiecka DP broniącą tego rejonu.

W sprawie opisu nkm 20 mm polecam lekturę książkę Polskie konstrukcje broni strzeleckich" autorstwa Zbigniewa Gwoździa, i Piotra Zarzyckiego.

Tam /s.50/ wiarygodne dane na temat przebijalności pancerza pociskiem wystrzelonym z tej broni:
-przebicie płyty pancernej o grubości 20 mm ustawionej pod kątem 60* z odległości 400 metrów

Daje to przebijalność lepszą od konstrukcji zagranicznych, które pancerz porównywalnej wielkości przebijały z dystansu 250-300 metrów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie ;) Nie chciałbym za bardzo rozwadniać tego wątku, ale może przy okazji uporządkujmy znane, wojenne zdjęcia TKS 20mm. Pomijając te podczas przekraczania granicy, to porzuconych nie będzie chyba w sumie więcej niż 3-4?

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha,
Zdaje sie Jotes, ze ostatnie serie produkcyjne juz tego uchwytu nie mialy.
A jesli chodzi o przestrzeliny, to mozliwe.
Zarazem - jakos mi one podejzanie w jednej linii i do tego w pionie.Co mi sie nasowa, to, ze tankietka z Solthurnem miala w tym miejscu nitowany w/w uchwyt.Nie chce niczego sugerowac, bo nie wiem czy byl mocowany na dwa, czy cztery nity.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie