Skocz do zawartości

Polski sprzęt !


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja sie nie znam tak na samachodach policji panstwowej, moze mnie ktos wiec powiedziec, co to za wóz, ile ich bylo, i czy po mobilizacji podlegaly tak jak pegeoty 1918 wojsku ?

jak by ktos tez mógl byc tak mily i dac dane techniczne tego pojazdu ?

Jedyna rzecz która do tej pory udalo mi sie zrozumiec, to ze podwozie jest zwykle Ursusa A, nie myle sie chyba ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
No, już bodziu napisał, że to Bolinder ;)))
A właściwie Bolinder-Munktell typ 25.
I raczej nie był z rekwizycji tylko wojskowy.
W 1938 zakupiono kilka sztuk dla wojska celem motoryzacji artylerii ciężkiej - co widać na fotce - jest więcej fotek, z różnych ujęć tego zespołu jezdnego.
Pomysł w sumie niezły, bo nie trzeba było zmieniać zawieszenia dział ze względu na osiągane prędkości a i tak było szybciej niż z napędem na sieczkę.
Niestety , jak to u nas, zrealizowano by to pewnie dopiero pod koniec lat czterdziestych. :(((
Oprócz 5-ciu Bolinderów zakupiono także 4 podobne Hanomagi PS 38.
Próby prowadzono w 5 pac-u w Krakowie.
Jak widać na zdjęciu, brały także udział we wrześniowych zmaganiach.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że w 1938r. korona szwedzka to ok 1,34zł, te ciągniki były drogie.
http://www.volvo.com/constructionequipment/corporate/en-gb/AboutUs/history/products/tractors/Tractors+Munktell/Tractors+Munktell+Introduction.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyhal – ceny wyrobów przemysłowych w Szwecji nie zmieniały się zbyt mocno. Np. w 1937r. w porównaniu z rokiem 1924, były o 10% niższe. Te traktory nie były produkowane w jakichś oszałamiających ilościach, wątpię, by ich cena mocno wahała się w poszczególnych latach. Uważam, że motoryzacja artylerii za pomocą tego rodzaju ciągników nie była zbyt dobrym pomysłem. Korzyść taktyczna była minimalna – artyleria nadal poruszała się ze średnią prędkością kilku kilometrów na godzinę. W czasie pokoju wojsko nie powinno motoryzować artylerii w ten sposób, miało by to sens w trakcie mobilizacji, przy wykorzystaniu zmobilizowanych cywilnych traktorów. W czasie pokoju wojsko powinno jedynie opracować metody użycia tych pojazdów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako iz temat sie rozwija, pozwolilem sobie na zalozenie osobnego watku dot ciagnikow kolowych i traktorow z mobilizacji:

http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=652711#845631

gdzie tez warto by dyskusje kontynuowac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie