Skocz do zawartości

Polskie bunkry


Rekomendowane odpowiedzi

Linz - Krenau sam odczytałem, wiec to chyba to :)

Co do kaltalogi opikov" to takowy nie istnieje - prawie 10 tyś schronów to jedank za dużo na jedno opracowanie... ale istnieją bardzo dobre czeskie opracowanie dotyczące poszczególnych odcinków - jest tego mnóstwo różnych autorów/wydawców - choć chyba wszystkiego co do opika" jeszcze nie opisano (brak np. południowej Słowacji czy Rusi Zakarpackiej)

Bodziu, ten schron to tak na 90% Rzęgnowo - choć koniszka palca za to sobie uciąć nie dam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 226
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dowiedziałem sie własnie,że to naprawdę schron z Przemyśla.Stoi do dnia dzisiejszego obok hotelu ''Gromada''. Tutaj miałbym prosbę do kogoś z Przemyśla ,kto dysponuje cyfrówką.Czy mógłby zrobić jego zdjęcie i zamieścić na forum,albo przesłać mi na adres mailowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam.
Czy ta kopóła nie jest czsem polską kopółą obserwacyjną jaką stosowano m.in. na Twierdzy Poznań przez polaków w 39r!
Tutaj link http://cgi.ebay.de/Orig-Foto-Bunker-Shelter-51_W0QQitemZ6230260430QQcategoryZ15504QQrdZ1QQcmdZViewItem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, świetne zdjęcie i z łatwym do wyretuszowania napisem :-) Kopuła jednak nie jest polska, ale niemiecka, choć faktycznie, wykorzystana przez Polaków na szeroką dość skalę. Omawialiśmy ją tu:

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=203155

Zdjęcie jednak nie jest wykonane w Polsce - na sposób z otwieranymi drzwiami osadzono je raczej tylko w Poznaniu, ale kołnierz betonowano znacznie wyżej, prawie pod dolne krawędzie otworów obserwacyjnych. Poza tym po prawej stronie, za drzwiami widać chyba kawałek blachy falistej, w polskiej fortyfikacji w ogóle nie używanej. Rewelacyjne jest jednak to, że widać, jak wyglądało ustrojstwo do zamykania drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie