Skocz do zawartości

Polskie bunkry


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 226
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Witam. Napis obwieszcza, że jest to polski bunkier na granicy z Teschew(?). Co to z miejsce nie mam pojęcia. Może chodzi o Mławę, bo widać że bunkier jest nowy, chyba nawet jeszcze beton jest niedoschnięty. Poza tym brak maskowania a na Śląsku chyba było ono namalowane na większości bunkrów, bo o ile pamiętam wybudowali je trochę wcześniej niż w sierpniu 1939 roku. Czytałem gdzieś, że na pozycji mławskiej stosowano gałęzie jako rodzaj tymczasowego maskowania.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tczew mógłby być, w końcu nie wiadomo nic o autorze zdjęcia, a tym bardziej o jego edukacji geograficznej :) Co do tego że jest to schron z okolic Mławy to nie jestem na 100% pewien, ale w książce Mława 1939" widziałem taki schron. Nie mam jej przy sobie, jest w domu, bo podałbym dokładną jego specyfikację. Może ktoś podałby jaki to typ schronu, na pewno bojowy bo widać strzelnicę tradytorową. Podrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozwolę sobie odgrzebać ten wątek z powodu mojej niedawnej wyprawy szlakiem polskich i sowieckich schronów w okolicach Nowogrodu. Myślę że udało mi się trafić w obiekty pojawiające się na archiwalnych zdjęciach, choć mogę się mylić. Najmniej pewny jestem schronu ze środkowych zdjęć, niestety jest mocno zniszczony. Ale on najbardziej pasował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle dobre,ile to się tak po niemiecku fachowo nazywa :D (myślałem, że spadnę z krzesła na jednej konferencji jak usłyszałem...). Nb. po rosyjsku i austriacku nazywa się toto rozwiazanie nie wiedzieć czemu amburem"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
A przy okazji tego ostatniego zdjęcia, mam pytanie dotyczące zapór przeciwczołgowych. Nie znam się na polskich fortyfikacjach, więc pytam się, czy w Polsce w 1939 stosowano zapory jak na tym zdjęciu. Spotkałem się z zaporami drewnianymi, ale nie kojarzę zdjęć na których by były zapory metalowe. Może ktoś mi podpowie, czy takie były, gdzie można o tym poczytać, a może ktoś ma zdjęcia?
Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapory jak na zdjęciu - jeże stalowe - zdobyto na Zaolziu w liczbie 734 sztuk (oprócz tego 4911 jeży żelbetowych i 178 kozłów hiszpańskich stalowych).

Polacy na pewno byli nimi zainteresowani - w polskim Denkschriftcie" na fot. 223 pokazany jest bliżej nie określony plac ćwiczeń, na którym zgromadzono różne przeszkody p-panc, zapewne w celu ich przetestowania i - być może - wtórnego wykorzystania. Ale czy gdziekolwiek je wykorzystano - nie kojarzę. Główną zaporą p-panc były chyba jednak drewniane bąki albo po prostu odpowiednio powbijane pale.

O czeskich jeżach i nie tylko poczytać zaś sobie można, zdjęcia pooglądać i technologię użycia prześledzić w czeskim Denkschriftcie". Poświęcony jest im tam cały rozdział 21.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie