-
Zawartość
3 381 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
62
Zawartość dodana przez Landszaft
-
A tu masz mundury Rosjan i czaka z lat 1840 i drugie to polski sierżant artylerii z 1830 następny polski oficer formacji powstańczej 1830 i ostatni to Polski oficer lancier 1830
-
-
stosowana w Pzkpfw II oraz wszystkich samochodach pancernych wyposażonych w 2 cm działko
-
https://wydarzenia.interia.pl/raport-ukraina-rosja/news-uciekaja-cale-jednostki-rosnacy-problem-ukrainskiej-armii,nId,7866028 Jeśli w armii Rosyjskiej " przyjmijmy" też jest taki stopień dezercji jak w Ukraińskiej , to wcale się nie dziwie że Rosjanie swoich trzymają za mordę i karają bardzo brutalnie ale mają efekty. Jakiś rygor w armii musi być ten artykuł pokazuje ogrom a raczej hekatombę dezercji w Ukrainie . U nas jest podobno 100 tys armia zawodowa = to tak jakby u nas dwa razy uciekła cała armia z pola bitwy. Ta wojna w takim przypadku w tym kraju nie ma szansy na wygranie.
-
Karpik spoko ułuda ułudą ale nasi nadal handlują z Rosją jak i cała Europa jak nie świat . Jak Wokulski na wojnie krymskiej . Widziałeś w biznesie sentymentalizm i narodowość ??? - jak widziałeś to nie był biznes . Dlatego Turcy jak i Hindusi machają flagą pokojową a kasę trzepią na ruskim handlu jak i wiele wiele innych nacji.
-
Karpik dałem tylko przykład że nie ma kraju o stabilnej walucie a inflacja jest i tak ustawiana przez gospodarkę i światowe inne gospodarki do tego szybko dostosowują . Jedyna waluta jaka była stabilna to właśnie waluta na parytecie złota , ale masz rację wtedy państwo miało by niewiele do gadania a ludzie mieli by stabilną walutę i miało by sens oszczędzanie. Ale to se ne wrati . Wtedy w USA do lat 30 1 cent miał dobrą wartość i można było za 1 centa kupić normalne produkty a obecnie ma g..nianą i nic za niego nie kupisz tak jak u nas za 1 grosza . Obecnie świat , bankowcy i politycy przy takim podejściu do waluty to prawdą jest że kasę trzeba szybko wydawać i bez przerwy obracać bo inaczej zawsze się traci - Oszczędzanie i ciułanie obecnie odeszło do lamusa i jest anachronizmem . Owszem gdyby inflacja wynosiła miesięcznie 500 -1000 % to żaden kraj by nie handlował z Rosją bo za szybka strata kasy nie do odrobienia nawet w szybkich interesach . ale 20 - 100 % inflacji w skali roku - bez problemu do opanowania w biznesach . Dlatego nie ma co się brandzlować inflacją Rosyjską bo tą handlowcy i bankowcy bez problemu opanowują.
-
Soldierprzemo 2 razy nam dałeś info o kursie rubla do złotówki i... co to ma zmienić ?? . Przeżyłem załamanie złotówki i ... jak sobie przypominam mimo że inflacja szalała Balcerowiczowa to wtedy cały import szedł w dolarach . W trakcie tego załamania powstawały upadały jedne przedsiębiorstwa " Państwowe molochy" a powstawały jak grzyby po deszczu prywatne firmy i jakoś wszyscy to przeżyliśmy . Wydaje Ci się że inflacja dla jakiegoś Wani ma katastrofalne znaczenie ?? . Nie !! , bogaci i tak już dawno zabezpieczyli swoje kapitały w Rosji konwertując swoje kapitały do innych krajów tak aby inflacja ich nie dosięgła a biedacy co nie mieli oszczędności lub mieli jej niewiele , nadal kasy nie mają i żyją z wypłaty do wypłaty . Tak jak my w tamtym okresie . I co zbuntowaliśmy się przeciw Balcerowiczowi !!! jakoś nie pamiętam aby do wojny i przewrotu polityczny u nas nastąpił . Owszem pod parlamentem od czasu do czasu grupy zawodowe strajkowały i rząd im coś sypnął grosza aż zarobki się w kraju unormowały. Nie liczcie że z powodu krachu coś w społeczeństwie pęknie , Nic w ruskim społeczeństwie nie pęknie . Myśmy raz wymieniali pieniądze a Rosjanie w tym czasie 3 razy wymieniali kasę - raz z wróbli ZSRR na Rosyjskiego wróbla i była inflacja i krach " płacono wtedy 415 rubli za dolara w 1992" . Potem wymieniono banknoty na Rosyjskie i inflacja dalej szalała " 1 VI 1995 płacono 4580 rubli rosyjskich za dolara a w 2 XII 1997 5921 rubli za dolara" . W 1998 wzorując sie na polskiej denominacji " obcięto " 3 zera i znowu wymieniono rubla na nowego rubla i w ciągu ostatnich 26 lat rubel z ceny 2 .VI.1998 6,16 rubla za 1 dolara doszedł do 10 XII 2012 do 30,86 rubla za dolara a obecnie niech ma nawet kurs 120 rubli za dolara to i tak niewiele jak szalała u nich bez wojny hiperinflacja . Z taką inflacją normalnie kraje handlują bez problemów i wymiana towarowa normalnie idzie - więc co nam dadzą takie wykresy - Nie pierwsza inflacja na świecie i banki spokojnie dadzą radę. W 1933 w USA wycofano z obiegu złote monety po wielkim krachu - do tego czasu bito 20 dolarówkę w złocie i wartość złota była wartością 20 dolarów - 20 dolarów to była 1 uncja trojańska złota czyli ponad 30 gram złota . Kupcie obecnie za 20 dolarów 30gram złota !!!. policzcie sobie matematycy ile wyniosła inflacja dolara w okresie 80 lat ?? . Będziecie srogo zdziwieni - liczmy że z 20 dolarów jak cena wzrasta do 40 to 100% inflacji a z 40 do 80 następne 100% to obecnie za uncję złota płacimy 2646 dolarów USA a kiedyś to było tylko 20 dolarów !!!
-
Prawdopodobnie 4 fenigi 1821-1840 - brak legendy i innych elementów
temat odpowiedział Landszaft → na matt_13 → Dział numizmatyka
Naokoło herbu będzie napis 90 EINE THALER a z drugiej strony widać jeszcze literki NG w tym miejscu jest napis PFENNING powyżej cyfra 4 a poniżej napisu data . w górnej części monety napis otokowy SCHEIDE MUNZE a pod datą powinna być literka mennicy w której ją wybito . Totalny wycieruch o zerowej wartości - no chyba że sentymentalnej -
I jeszcze jedno w trakcie wykopalisk jest mnóstwo drewnianych elementów znajdowanych - naprawdę bardzo dużo w zależności jaki jest teren . Wybierz się do Biskupina - zdziwisz się ile przedmiotów domowych użytkowych czy narzędzi drewnianych znaleziono - ale na terenie naszego kraju do czasu średniowiecza na żadnym stanowisku " nawet podmokłym" nie znaleziono NIC co przypominało by abakus niezależnie od kultury jaka panowała . Niestety są przedmioty które nie przyjmują się w prymitywnych cywilizacjach jak nie mają zastosowania codziennego . Arabowie którzy na nasze tereny przybywali pisali kroniki zaznaczając ludy które napotykali - czyli byli piśmienni i co ile znaleziono w kraju napisów Arabskich ?? co ludy stwierdziły że chcą być głupi czy stwierdzili że obecnie dla nich to nie ma praktycznego zastosowania . Owszem abakusy ,liczydła różne wagowe liczmany miały dopiero zastosowanie kiedy powstały grupy ludzi żyjące tylko z handlu a nie pracy rąk.
-
Przeczytałeś W. Myślińskiego pt "Kopiejka świadkiem historii " ??? . A może katalog chińskich monet i muszelki Kauri - wiesz nad morzem ich od cholery ale były monetą i nic z nimi nie mogłeś zrobić na nic się nie nadawały najwyżej ozdoba - za to przęślik trzeba było ulepić , wyważyć " bez koła garncarskiego" i wypalić . Przeczuwam Pablo że obecnie wolał byś zapłacić niż samemu lepić . Zaznaczasz Sól jako płacidło ??? a jak ją przerabiasz - na co ??? . Kałkowski tam wyraźnie pisze że obecnie trudno ustalić z braku źródeł pisanych co było płacidłem towarowym więc wszystko nawet grzywny siekierowate są tylko przyjmowane że " PRAWDOPODOBNIE " były płacidłem towarowym . Zasada pieniądza to właśnie nie przerabianie monety na np podkładki lub biżuterię . Wszystko inne to handel wymienny ja wyrabiam grzywnę stalową siekierowatą którą możesz przerobić na wysokiej klasy brzytwę markową a za to ty mnie dajesz płaty płótna które ja przerobię na dżinsy - i pytanie gdzie tu jest miejsce na płacidło ??? - To tylko wymiana towarowa bezgotówkowa . Nie musisz przyjmować mimo opisów książkowych że przęśliki były zaliczane do prymitywnych monet bilonowych jak ja mogę stwierdzić że miliardowy naród Chiński który mimo wielu skarbów muszelek Kauri na pewno kłamie i jest to nieprawda bo ślimaki je tworzyły a nie ludzie .
-
Pablo wiem co to abakus nie tłumacz jak dziecku. przęśliki mają średnice od 5 do 8 cm wykonane z gliny krążki z dziurką w środku na patyk , i zaliczane są do tak zwanych płacideł przedmiotowych , a co to płacidło to zalecam wziąć do ręki książkę którą na pewno posiadasz "1000 lat monety polskiej" chyba nie kwestionowany autorytet w numizmatyce Prof. Kałkowski i tam na stronie 23 masz zaznaczone co to jest płacidło przedmiotowe i wyłuszczone jest jak to się żre . Dlatego tak jak chusty lniane tak w skarbach monet jak znajduje się oprócz nich "monet" przedmioty powielone jak np kilka przęślików to można sugerować że były płacidłem przedmiotowym z braku w wymianie towarowej monet lub ich niewielkim stosunku " udziale" w handlu . Drugą pozycją w literaturze która może posiadasz to weź do ręki książkę W. Myślińskiego pt "Kopiejka świadkiem historii " i tam na str 9 jest to nawet napisane razem ze zdjęciem przęślika . Pozdrawiam
-
Ja wiem co to liczydło , ale w skarbach monet nie znaleziono liczydła tylko duże normalne gliniane przęśliki . Po za tym na terenie naszego kraju kultury sumerów to raczej nie spotykamy a arabskich kupców wprawdzie trochę tu przyszło ale nie na tyle aby liczydło zostało do naszej kultury przeworskiej , łużyckiej czy halsztackiej wprowadzone bo brak takowych zabytków z tego okresu . Za to skarby monet są i w nich są także czasami przęśliki co sugeruje i tak uznają archeolodzy że były jakąś formą płacidła - proto pieniądza jak muszelki kauri choć ich głównym celem było zastosowanie do przędzenia włókien lub wełny , ale o tym możesz poczytać właśnie poprzez skarby monet, To o czym dyskutujesz z KEE to skarb nienumizmatyczny a skarb wyrobów zdobień i masz rację że kółeczka z brązu to żaden protopieniądz . Będąc na wykopaliskach kultury łużyckiej w Orzechu gmina Świerklaniec znaleziono tam w grobach szkieletowych takie kółeczka przy jednym z pochówków naokoło czaszki co świadczyło że były naszyte na pasek skórzany który nakładało się na skronie . Tam gdzie w kółku jest takie maleńkie wygięcie przyszywało się lub bardziej skórzanym rzemyczkiem mocowało sie z jednej strony do paska i stanowiło to ozdobę głowy. Oczywiście na takim pasku skroniowym było tych kółek tyle aby cały obwód paska zapełnić . Jest to typowy skarb zdobień dla szat i urody człowieka a nie skarb płatnościowy . Tyle że w tamtych czasach na naszych ziemiach mało się używało pieniądza jako wartości obiegowej pieniądza a raczej jako lokata metalu do wymian handlowych. W tym czasie był tylko handel wymienny . Cały bursztynowy szlak kupiecki to handel wymienny . Rzymianie dawali naszym praojcom krążki metalu w brązie lub srebrze " bardziej w srebrze" lub przedmioty wykonane z metalu jak spotykane u nas gladiusy a także ceramikę typu Terra sigillata " bardzo cenioną przez pramatki i praojców' a my dawaliśmy im bursztyn . I raczej srebrne denary nigdy u nas nie stanowiły monety zwrotnej czyli Łużyczanie i inne ludy nie stosowały denarów do zakupów innych przedmiotów od Rzymskich kupców. Czyli tak zwany kupiec nie wracał do Rzymu z mieszkiem denarów większym niż przybył na nasze ziemie a na tym polega obrót pieniężny bo do tego go wymyślono.
-
adres do strony francuskiej masz na tej fotografii w dolnym prawym rogu
-
z netu z francuskiej strony o zapałach , ale pewnikiem zdjęcie z jakiejś starej pozycji z okresu międzywojnia
-
a gliniany przęślik ??? to jak go traktować ?? . zaliczany jest przez to że bardzo często znajdowany w skarbach monet rzymskich i wczesnośredniowiecznych jako przedmiot prymitywnego płacidła i potwierdzają to badania archeo. I opracowań na ten temat jest sporo.
-
Cronos bo to jest norma . Jak ktoś opuszcza swój kraj za chlebem lub z innych warunków polityczno-społecznych to znak że kraj go kompletnie zawiódł i dla czego ma nastawiać swój łeb za taki kraj ???. Broni się tego kraju który broni i chroni Ciebie i twej rodziny . Zauważ ile Polaków wstąpiło do armii Amerykańskiej kiedy ta została napadnięta przez Japończyków i szli do walki na różne fronty i nie pod sztandarem biało czerwonym a pod sztandarem z gwiazdkami i paskami biało niebieskimi. Coś nowego będzie na froncie do niszczenia https://www.fakt.pl/polityka/rosjanie-moga-obrac-nowa-strategie-pomoze-w-tym-sprzet-z-korei/jqddnm9
-
Do PTRS lub PTRD
-
Irani to że giełda np w Ciney to nie świadczy że tam nie ma cwaniaków . Np w Ciney 1/4 sprzedawców to... Polacy . a i handlarzy co sprzedają nowodieła jest też sporo . Polecam jedynie udać się do MWP lub muzeum w Dęblinie i tam na pewno posiadają oryginał i porównać.
-
pocisk Mosin - nietypowy?
pytanie odpowiedział Landszaft → na tytlo → Identyfikacja (bez numizmatów)
tak to typowy pocisk do mosina z przed I wojny światowej . Były produkowane jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku. W chwili wybuchu I wojny światowej pociski tępo łukowe wychodziły z użycia a wchodziły już pociski ostrołukowe . W trakcie I wojny światowej jeszcze ten typ pocisku był w użyciu na froncie dopóki nie wyczerpały się ich zapasy. Czasami można je trafić na polach bitewnych . A gwint na pocisku z lufy widać i to wyraźnie . Tu masz fotki do Archiwum allegro z takowymi pociskami https://archiwum.allegro.pl/oferta/pociski-tepo-lukowe-do-carskiego-mosina-i6540370809.html a tu masz dyskusję na ich temat -
Nietypowa unikalna boratynka 21 szt do weryfikacji
temat odpowiedział Landszaft → na Impact → Dział numizmatyka
Bez przesady zaznaczyłem że JA bym tak nie postąpił i motywuję dlaczego . Ale jak wziąłeś na siebie i sam się do to tego poczuwasz tak jak napisałem to już nie mój problem . To twoje postrzeganie siebie. A że moniaki to największe popularesy i stron o n ich multum to najpierw czytam odrzucam co jest normą a pytam się jak widzę coś nietypowego i nie mam informacji to wtedy proszę o pomoc. Ale ty wyszedłeś że nie chce ci się szukać bo po co , przecież są inni co zrobią za mnie robotę. Tak teraz jako narcyz odpowiem Ci że jesteś LENIEM !! i nie chce Ci się pozyskać podstawowej wiedzy . I nie zadawaj w tym stylu pytań bo poniżasz środowisko pasjonatów i ludzi z wiedzą , a jak tego nie rozumiesz to daj sobie spokój z bieganiem z wykrywarką " raczej bez legalu bo skąd masz te boraty , wg przepisów nie powinieneś ich mieć jak legalnie zbierane" -
Nietypowa unikalna boratynka 21 szt do weryfikacji
temat odpowiedział Landszaft → na Impact → Dział numizmatyka
Impact nie bardzo pojmuję pytanie ?? Zbierasz monety a nie wiesz co posiadasz ??. Nie chce ci się z Googli skorzystać , książek i katalogów poczytać ??. Tak na łatwiznę idziesz ?? Ja bym się nigdy nie przyznał publicznie że jestem leniwy i głupi więc więc niech za mnie ktoś odrobi lekcje . Tyle jest forów na temat boratów i tyle już się wypowiedziano że wystarczy poszukać i poczytać . -
do ciężarówki
-
Nikt Ci nie bardzo pomoże " nawet wołanie E.Gierka" z uwagi że na razie nikt w kraju nie wziął na tapetę plomb XIX i XX wiecznych a tych jest multum . Tak że brak praktycznie stron o tym temacie czy jakichkolwiek opracowań o książkach nie wspomnę. Jedynie to co widać to że plomba carska XIX-lub początek XX wieku. Prawdopodobnie urzędnicza z uwagi na symbolikę czyli z jednej strony korona carska a z drugiej strony orzeł carski dwugłowy . Rozpisz sobie literki bo trudno je rozczytać to będziesz miał miasto z którego ta plomba pochodzi , powinna być też data oraz czasami urząd lub nazwa urzędu .
-
kawałek blachy do druku blankietów . W drukarniach były przez urzędy zamawiane różne blankiety i to jest kawałek cynkowej blachy do druku blankietów . jak rozczytasz co to jest " przetłumaczysz " to dowiesz się do jakich blankietów urzędowych była to matryca
-
Tak gwizdek z form niemieckich bo Niemcy i Anglicy w tym przodowali i sprzedawali formy na całą Europę. No chyba że stalowy, niklowy czy cynkowy albo aluminiowy, bo tych metali nie używa się w odlewnictwie w formach aluminiowych . Formy do figurek były wyrabiane z aluminium i w czasach współczesnych są formy albo aluminiowe albo kauczukowo-gumowe. To czy to odlewał Niemiec czy Polak to już inna sprawa bo formy mógł kupić każdy. Sam posiadam około 50 różnych form do figurek " nie tylko wojskowe" ale także drzewa ,domki , indian i kowbojów , rycerzy , wojsk Fryderyka wielkiego i jego przeciwników , armat , wozów itp itd. A także jedna formę na cynowe błystki wędkarskie. Trafiłeś w wykopkach na śmietnik przydomowy dlatego jest tam wszystko .