Skocz do zawartości
  • 0

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji pocisku


Pytanie

Napisano

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji znalezionego pocisku.

Średnica pod pierścieniem około 22 mm (może być mniej bo jest na nim rdza), długość około 76 mm, waga 162 g.

Czy może to być pocisk z niemieckiego działka przeciwlotniczego 2 cm Flak 30/38? A może przeciwpancerny?

Czy jest bezpieczny, czy może jeszcze zawierać ładunek?

Pozdrawiam

IMG_20260710_192723.jpg

IMG_20260711_192221.jpg

IMG_20260711_192302.jpg

IMG_20260711_192318.jpg

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Napisano
9 godzin temu, Fantao napisał:

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji znalezionego pocisku.

Średnica pod pierścieniem około 22 mm (może być mniej bo jest na nim rdza), długość około 76 mm, waga 162 g.

Czy może to być pocisk z niemieckiego działka przeciwlotniczego 2 cm Flak 30/38? A może przeciwpancerny?

Czy jest bezpieczny, czy może jeszcze zawierać ładunek?

Pozdrawiam

IMG_20260710_192723.jpg

IMG_20260711_192221.jpg

IMG_20260711_192302.jpg

IMG_20260711_192318.jpg

Jest to niewybuch!!! Tego typu znaleziska są niezwykle niebezpieczne i mogą eksplodować nawet po kilkudziesięciu latach. 

Nie dotykaj przedmiotu i natychmiast powiadom policję.☠️

  • 0
Napisano

Mnie to wygląda na SzWak sowiecki. Rzeczywiście ppanc, z rdzeniem, tylko ... Były wersje z ładunkiem zapalającym miedzy rdzeniem a czepcem. Tak czy siak, nie schylał bym się nawet po taki szrot.

  • 0
Napisano

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wprawdzie na 100% nie wiadomo co to za pocisk ale macie rację, że pewnie może być niebezpieczny.

Główka pocisku jest już mocno wyżarta i jeżeli pocisk ma ładunek to z pewnością jest mocno niestabilny.

Na tym terenie w trakcie operacji opolskiej w marcu 1945 podczas ofensywy rosyjskiej w powietrzu działała 2. Armia Lotnicza pod dowództwem gen. Stiepana Krasowskiego.

Latały tutaj bombowce nurkujące Petlakow Pe-2 jak i również samoloty Ił-2 "Iwan". W powietrzu dochodziło też do potyczek z niedobitkami niemieckiej Luftwaffe.

Tak więc Niemcy prowadzili tu na pewno spory ostrzał z dział przeciwlotniczych ale była też i pewnie używana amunicja przeciwpancerna.

Tak czy siak pocisk może być niebezpieczny więc nie będę go zachowywał. 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

  • 0
Napisano

Czytając o samolotach Ił-2 użytych w trakcie operacji opolskiej można się dowiedzieć że miały działka WJa-23 (kaliber 23 mm) - najpopularniejsze.

To była absolutna podstawa uzbrojenia Ił-2 w 1945 roku. Każdy szturmowiec miał zamontowane dwa takie działka (po jednym w każdym skrzydle), z zapasem 150 naboi na jedno działko.

Przeznaczenie: Była to broń niezwykle uniwersalna. Pociski przeciwpancerno-zapalające bez problemu dziurawiły niemieckie samochody pancerne, transportery opancerzone (Sd.Kfz. 251), dachy i boki lżejszych czołgów oraz lokomotywy. Pociski odłamkowo-burzące siały spustoszenie wśród piechoty i nieopancerzonych ciężarówek.

Tak więc prawdopodobnie jest to pocisk pochodzący z takiego działka i potwierdza się że może posiadać jeszcze ładunek z "niespodzianką". 

  • 0
Napisano

Na forum jak dobrze pamiętam ktoś pisał że pociski zawierające materiał wybuchowy z działek WJ i SZWAK gdy nie trafiły w cel eksplodowały przed upadkiem na ziemię. Niewybuchy tej amunicji nie często się znajduje.

  • 0
Napisano
4 godziny temu, Fantao napisał:

Wprawdzie na 100% nie wiadomo co to za pocisk

Wiadomo na 99% jak na rys.

3 godziny temu, hipolit-O4 napisał:

pociski zawierające materiał wybuchowy z działek WJ i SZWAK gdy nie trafiły w cel eksplodowały przed upadkiem na ziemię

Tak bywało w przypadku amunicji plot zaopatrzonej w samolikwidator. Amunicja do działek lotniczych w takich IŁ2 nie posiadała takich bajerów bo i tak służyła głównie do ostrzeliwania celów naziemnych, zresztą przy strzelaniu z samolotu samolikwidator nie ma najmniejszego sensu.

dataru035kq9dl.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie