Skocz do zawartości

Wojna w Ukrainie vol.9


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Jedburgh_Ops napisał:

Trzy CH-47 lotem prawie koszącym radośnie przeleciały sobie nad bardzo ruchliwą ulicą Sobieskiego i poleciały kursem 90 stopni na wschód

Brytyjskie, wczoraj około 18 leciały nad moją chałupą. Z Berlina na Okęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, wielkie dzięki za dopowiedzenie! 

Tak nam gwizdnęły nad głowami, że nie zdążyłem zarejestrować kraju pochodzenia i posądziłem o tę przejażdżkę kowbojów.

To już świecka tradycja, że jak jakiś śmiglak leci z Okęcia na wschód to najpierw przelatuje nad domem Jaruzelskiego (przy ul. Ikara) i z tegoż Górnego Mokotowa spada w dół (bo tam jest skarpa wiślana) nad Sadybę. Ale tych trzech dzisiejszych dowcipnisiów nie utrzymało wysokości z Górnego Mokotowa, tylko dopasowało się do opadającego terenu i wpadło nad Sadybę niemal kosiakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 15:15, Jedburgh_Ops napisał:

No i bardzo słusznie się zastanawiasz.

Nieprzewidywalność zasięgu i rozrzut zależą od punkt odpalania tych npr S-8 oraz od kąta zadarcia kadłuba. Jeśli znasz bardzo dokładne położenie ruskich, a jednocześnie pilot ukraińskiego śmigłowca ma GPS (wystarczyłby cywilny) oraz widzi na sztucznym horyzoncie kąt wznoszenia śmigłowca to teoretycznie można w coś trafić, choć jest to - jak nazywają to artylerzyści - "ostrzał hektarowy", nie jakiś tam precyzyjny. Ale jeśli jest np. obozowisko ruskiej batalionowej grupy taktycznej to jest szansa, że kilka npr S-8 jakieś szkody wyrządzą. Moim zdaniem zawsze warto to robić, no bo po co S-8 mają bezużytecznie leżeć? Na początku wojny dziwiłem się, że tak intensywnie strzela się w tej wojnie tymi S-8, ale teraz widać, że ktoś je produkuje, bo są używane masowo.

Co do GPS do takich ostrzałów - jak wspomniałem wystarczy cywilny. Polskie Iskry lotnictwa morskiego dość długo latały z cywilnymi GPS-ami i jakoś afery żadnej nie było; nikt się nie zgubił nad morzem, ani nigdzie indziej.

Tu wracamy do tego, co pisaliśmy z Beaviso i chyba ze Speedim w którymś z poprzednich "Vol." ukraińskich o tych śmigłowcowych ostrzałach parabolicznych.

Ma to sens, jeśli są do tego odpowiednie celowniki, albo coś "ad hocowego", jak wspomniałem powyżej. Strzelanie npr S-8 tak tylko "na oko" sensu nie ma najmniejszego, chyba że do filmików propagandowych. Pierwsi tak zaczęli strzelać ze śmigłowców Amerykanie w Wietnamie, ale oni chociaż mieli jakiś pierwiastek naukowy w tym wszystkim, czyli celowniki do takich zabaw z Vietcongiem. Ale już na przykład Brytyjczycy nigdy nie byli zwolennikami takiego strzelania. Ani w ataku na Suez, ani na Malajach, ani na Falklandach, ani w Iraku, ani w Afganistanie nigdy takiej śmigłowcowej młócki z npr nie stosowali.

Nie jest natomiast trafione wyśmiewanie się z Ukraińców, że tak parabolicznie strzelają tymi S-8, bo oni i tak mają Lotnictwo Wojsk Lądowych lepsze niż nasze, lepiej doinwestowane już przed obecną wojną. Naśmiewanie się z Ukraińców co do tych ostrzałów parabolicznych to tak, jak byśmy naśmiewali się z naszego LWL. Gdyby nas ruscy zaatakowali to nasze LWL tak samo rzuciłoby Mi-8, Mi-17, Mi-24, a pewnie i Mi-2 do takich strzelanek S-8 z dużo gorszą awionika niż mają Ukraińcy. Dlatego nie ma co się śmiać z Ukraińców - takie ich strzelanie to tylko dramat, że nie mają nowoczesnych śmigłowców do zupełnie innych ataków i przy użyciu zupełnie innej broni rakietowej, bo precyzyjnej.

Natomiast kompromitacją ruskich jest to, że ich najnowocześniejsze śmigłowce Mi-28 i Ka-52 strzelają npr S-8 tak samo, jak Ukraińcy. Cała chamska ruska propaganda o "supernowoczesności" tych śmigłowców została teraz brutalnie zweryfikowana. Ruscy nie potrafią technologicznie i operacyjnie wznieść się ponad poziom epoki wojny w Wietnamie.

Dlatego jedyne kpiny za te śmigłowcowe ostrzały paraboliczne powinny być tylko wobec ruskich.

Dziękuję uprzejmie za obszerne wyjaśnienia i za niezbędną w moim przypadku łopatologię :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znów atak. Żałosną ilością i oczywiście w cywilów. Zniszczono 8 piętrowy blok. Na filmie matka, która straciła syna pod gruzami.

 

"

Zniszczono 18 pocisków manewrujących i 3 pociski kierowane – Załużny

W sumie przeciwnik przeprowadził około 28 startów pocisków manewrujących różnych baz oraz 5 startów kierowanych pocisków lotniczych."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, takafura napisał:

Dziękuję uprzejmie za obszerne wyjaśnienia i za niezbędną w moim przypadku łopatologię :) 

Nie ma za co.

Zawsze chętnie pomogę, jeśli mogę. Jak raz sprawami śmigłowcowymi kiedyś bardzo się interesowałem, ale mi przeszło widząc i wiedząc, jacy ludzie czasami tym latają i jakie reprezentują "reżimy" przepisów i procedur [Dwa lata byłem związany z najlepszą polską szkołą śmigłowcową prowadzoną przez zachodnich pilotów doświadczalnych, ale dla polskich badziewiaków była "za droga", i za bardzo "wymagająca", za bardzo stawiająca na najwyższe bezpieczeństwo lotów, bo polskie dziady chcą uczyć się "eksternistycznie", bez jakichś "wygórowanych" wymagań instruktorów; wiecznie tylko były pretensje, że trzeba przyjeżdżać na lotnisko na wykłady, bo polski patałach chce tylko umieć latać, a nie żeby wkuwać jakąś teorię. I szkołę zamknięto, bo uczyć latać to można normalnych, a nie tandeciarzy].

Niemniej zostało mi sporo literatury śmigłowcowej gromadzonej od 40+ lat, więc jak się daje to zawsze coś podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraina (gen. Załużny) informuje, że z 33 cruise'ów i/lub rakiet balistycznych odpalonych dziś przez dzicz 21 zostało zestrzelonych.

Ale tak jakby potwierdzają się informacje zachodnich wywiadów, że dzicz jedzie już na oparach, jeśli chodzi o cruise'y i pociski balistyczne. To już nie był atak taki, jak z końca ubiegłego roku, gdy ruskie ścierwo odpalało 80-90 sztuk tego typu broni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Ukraina (gen. Załużny) informuje, że z 33 cruise'ów i/lub rakiet balistycznych odpalonych dziś przez dzicz 21 zostało zestrzelonych.

Ale tak jakby potwierdzają się informacje zachodnich wywiadów, że dzicz jedzie już na oparach, jeśli chodzi o cruise'y i pociski balistyczne. To już nie był atak taki, jak z końca ubiegłego roku, gdy ruskie ścierwo odpalało 80-90 sztuk tego typu broni.

Mam nadzieję, że masz rację, a nie po prostu cele im się kończą. Tam nie było tysięcy takich elektrociepłowni jak ta zniszczona dziś. Odbudowa takiego bloku to parę lat pracy. Może to dobrze i zagoni się do roboty odpowiedzialnych za ten terroryzm.

IMG_20230114_190526_171.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wielkim fanem denazyfikacji a la US Army w 1945 r. Napisałem o tym kiedyś dawno duży post, ale chyba gdzieś przepadł, a w każdym razie nie mogę go znaleźć poprzez forumową wyszukiwarkę.

I tak samo - dokładnie na wzór kowbojów, którzy nie czekali na żadne przepisy denazyfikacyjne, tylko zrobili to tak radykalnie, że szkopstwo do dziś to pamięta - powinno być teraz na Ukrainie. Zero wymian jeńców. Całe ruskie bydło pojmane w tej wojnie na froncie idzie przez następne długie lata do odbudowy Ukrainy. Każdy dostaje taczkę, albo łopatę, albo kilof i won do roboty na zgliszczach, aż wszystko będzie odbudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było to możliwe, ten konflikt musiałby się zakończyć całkowitą kapitulacją dziczy. Wątpię, żeby tak to się rozwiązało. 

Tj. różnica polega na tym, że po zakończeniu II wojny, Niemcy nie miały alianckich jeńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karpik napisał:

Dziś znów atak. Żałosną ilością i oczywiście w cywilów. Zniszczono 8 piętrowy blok. Na filmie matka, która straciła syna pod gruzami.

 

"

8Zniszczono 18 pocisków manewrujących i 3 pociski kierowane – Załużny

W sumie przeciwnik przeprowadził około 28 startów pocisków manewrujących różnych baz oraz 5 startów kierowanych pocisków lotniczych."

 Podejrzewam,  że na zemstę ukrów dlugo nie poczekamy.

 

"Atak na wieżowiec nad Dnieprem przeprowadził pocisk Kh-22 wystrzelony przez bombowiec Tu-22M3 z rejonu Kurska i Morza Azowskiego.

Jak powiedział na antenie teletonu rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat, takich rakiet wystrzelono pięć.

Według niego Rosjanie uderzyli tą samą rakietą w centrum handlowe w Krzemieńczuku w czerwcu ubiegłego roku. Pocisk ten jest przeznaczony do niszczenia grup lotniskowców na morzu."

Edytowane przez karpik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, karpik napisał:

"Atak na wieżowiec nad Dnieprem przeprowadził pocisk Kh-22 wystrzelony przez bombowiec Tu-22M3 z rejonu Kurska i Morza Azowskiego.

Jak powiedział na antenie teletonu rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat, takich rakiet wystrzelono pięć.

Według niego Rosjanie uderzyli tą samą rakietą w centrum handlowe w Krzemieńczuku w czerwcu ubiegłego roku. Pocisk ten jest przeznaczony do niszczenia grup lotniskowców na morzu."

Tak, jak pisałem wcześniej - wszyscy na Ukrainie mają bzika na punkcie otrzymania F-16, a tu nie F-16 są potrzebne, bo lotnicza dzicz jest bezkarna nad morzami i F-16 chyba byłby za krótki, żeby dopaść bombowiec dziczy nad Morzem Azowskim, albo Czarnym. Tu by trzeba zestawu EA-18, F/A-18 tankowca buddy-buddy i klasycznego F/A-18 już tylko do mokrej roboty.

Ale to takie marzenie ściętej głowy...

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Możliwe jest, żeby te dane były rzetelne? Patrze i jakoś ich przetrawić nie mogę. Próba wyjątkowo duża a zgodność wręcz niewiarygodna

Edytowane przez canabis.dw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Obawiam się, że te dane mogą być prawdziwe. Tak się kończy to, co marzy się po nocach prezesowi, czyli likwidacja wolnych mediów i codzienne pranie mózgu przez "media narodowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, karpik napisał:

Straszne głupki. Kłusują jak z Benny'ego Hilla. Stara wojskowa zasada mówi, że pociski artyleryjskie nigdy nie padają dwa razy w to samo miejsce. Zamiast schować się do leja, który właśnie powstał po pocisku to te leszcze latają od budy do budy, od kępy zieleni do kępy zieleni itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, canabis.dw napisał:

Możliwe jest, żeby te dane były rzetelne? Patrze i jakoś ich przetrawić nie mogę. Próba wyjątkowo duża a zgodność wręcz niewiarygodna

1 minutę temu, karpik napisał:

Obawiam się, że te dane mogą być prawdziwe. Tak się kończy to, co marzy się po nocach prezesowi, czyli likwidacja wolnych mediów i codzienne pranie mózgu przez "media narodowe".

Coraz więcej politologów, komentatorów politycznych, obserwatorów politycznych i innych osób związanych z wojskowością i geopolityką mówi, że (ponoć) powstaje projekt nowego NATO bez Turcji i Węgier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, canabis.dw napisał:

Możliwe jest, żeby te dane były rzetelne? Patrze i jakoś ich przetrawić nie mogę. Próba wyjątkowo duża a zgodność wręcz niewiarygodna

To też. Dane podaje tylko "agencja narodowa"  i się z tym nie dyskutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

Straszne głupki. Kłusują jak z Benny'ego Hilla. Stara wojskowa zasada mówi, że pociski artyleryjskie nigdy nie padają dwa razy w to samo miejsce. Zamiast schować się do leja, który właśnie powstał po pocisku to te leszcze latają od budy do budy, od kępy zieleni do kępy zieleni itd.

Rzetelność tej starej zasady psuje trochę dron, który cały czas koryguje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jedburgh_Ops napisał:

Coraz więcej politologów, komentatorów politycznych, obserwatorów politycznych i innych osób związanych z wojskowością i geopolityką mówi, że (ponoć) powstaje projekt nowego NATO bez Turcji i Węgier.

Problemem tworzenia tego od nowa, może być zgłoszenie się na ochotnika do tego exitu, paru niespodziewanych krajów. Np. Niemców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie