Jump to content

Zdjęcie WP II RP.


Recommended Posts

Żołnierz mundur sam już nie wiem bo nie ma informacji jak wpisuje wz24 nic nie pokazuje,wz.28 też amba.Niby 21 wiek i era internetu ale jak chcesz coś się dowiedzieć to nie ma szans,chyba oficer w mundurze letnim na pagonie belka i coś nad nią pas oficerski,kabura,odznaka dobry cekaemista ,sznur strzelecki i jakaś pułkowa.

P1090383.JPG

P1090385.JPG

P1090386.JPG

Link to comment
Share on other sites

To wygląda jakby jeszcze fotograf w atelier rzucił gadżetami - dwubolcowy pas z koalicyjką, kabura na pistolet, a po drugiej stronie bagnet

I tak, bluza jest wz.24 letnia, mamy jakąś odznakę pułkową, sznur jakby strzelca wyborowego, ale na ramieniu odznaka ckm. Same elementy wyglądają na II połowę 1920-stych lat. Ale bardzo ciekawy jest orzełek, chyba  że takie wrażenie robi częściowo zasłonięty wz.19.

Niech ktoś mnie tutaj poprawi, ale jak dla mnie jest tu sporo inwencji fotografa, żołnierz obwieszony jak choinka tymi ozdobami. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.12.2021 o 15:41, kamilkrajnik13 napisał:

bluza jest wz.24 letnia, mamy jakąś odznakę pułkową, sznur jakby strzelca wyborowego, ale na ramieniu odznaka ckm. Same elementy wyglądają na II połowę 1920-stych lat. Ale bardzo ciekawy jest orzełek, chyba  że takie wrażenie robi częściowo zasłonięty wz.19.

Orzełek wz.19 z zasłoniętą tarczą amazonek. Widać, ze awansował do starszego strzelca, przybyła odznaka pamiątkowa oddziału, otrzymana po roku służby. Niestety słaba rozdzielczość deformuje jej kształt, utrudniając bardzo jej identyfikację. Dla  dla utrudnienia może  być na okrągłej filcowej podkładce.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.12.2021 o 14:41, kamilkrajnik13 napisał:

To wygląda jakby jeszcze fotograf w atelier rzucił gadżetami - dwubolcowy pas z koalicyjką, kabura na pistolet, a po drugiej stronie bagnet

Jak najbardziej, nie takie cuda bywały😃

12 godzin temu, formoza58 napisał:

Szeregowy ma na naramiennikach nie bardzo czytelną cyfrę lub monogram swego oddziału. Ma natomiast  wyraźną odznakę POS i sznur dla  strzelców bardzo dobrych.

Oczywista

12 godzin temu, kazioW24 napisał:

biały golf czy coś w ten deseń.

To jest regulaminowo założony halsztuk czyli coś w rodzaju bawełnianej chustki mającej za zadanie chronić kołnierz przed zabrudzeniem albo szyję przed obtarciem😉

10 godzin temu, Sedco Express napisał:

Na pierwszym zdjęciu odwrotnie założony sznur strzelecki. Chwosty winny być u góry pod naramiennikiem.

Pełna zgoda ale zdarzało się że noszono sznury także w tenże nieregulaminowy sposób, może związane to było z czymś co znamy z "naszych czasów" czyli skrzyżowane bojówki na pasie, podrasowany orzełek na czapce itd., wtajemniczeni wiedzą o co chodzi, hahaha.

I co najważniejsze to patrząc na kurtkę wz. 19 wygląda na to że fotę wykonano po 1930 r.

Edited by Edmundo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information