grec Napisano 30 Lipiec 2021 Napisano 30 Lipiec 2021 Witam Od rolnika z podzamojskiej wsi, To drugie też. Na stosie złomu w szopie, dziadek zbierał po wrześniu jak wszyscy w okolicy:) Z jakiego pojazdu ? Z czołgu ? Jeszcze parę gratów było z tej szopy, ale muszę znaleźć, w starym domu zostało, bo to stara historia..
Predator Boży Napisano 30 Lipiec 2021 Napisano 30 Lipiec 2021 Nie potrafię linkować z pejsbuka,ale to chyba to.
grec Napisano 30 Lipiec 2021 Autor Napisano 30 Lipiec 2021 Dzięki, fakt, podobne. Wrzucę niedługo resztę co tam było.
grec Napisano 30 Lipiec 2021 Autor Napisano 30 Lipiec 2021 To drugie przypomina mi licznik roboczogodzin
Predator Boży Napisano 30 Lipiec 2021 Napisano 30 Lipiec 2021 3 minutes ago, grec napisał: To drugie przypomina mi licznik roboczogodzin Lub przebieg.
Landszaft Napisano 31 Lipiec 2021 Napisano 31 Lipiec 2021 Na liczniku obrotów masz podanego producenta logo jego u góry przeczytaj i podaj. Licznik niemiecki bo skrót od słowa "Umsatz" - czyli obroty. Nie licz na wrzesień bo za pewnie wymontowany po wojnie z rozbitego pojazdu niemieckiego. W trakcie września Niemcy rygorystycznie przestrzegali aby nikt uszkodzonych pojazdów niemieckich nie zniszczył i często gęsto nawet zostawiali wojaka aby pilnował przed szabrunkiem a za szaber groziła kulka. Licznik kilometrów też ma feler bo z rozebranego zegara . Takie liczniki były montowane zazwyczaj w zegarze prędkości pojazdu więc raczej też nie dowiesz się z czego , może być samochodowy lub motocyklowy raczej czołgowy z taka ilością kilometrów to byłby szok dla czołgu i nie liczę że czołgowy. Mogło najwyżej być zdemontowane z samochodu pancernego ale to tez trzeba dużo kitu wcisnąć aby w to uwierzyć
arklas Napisano 31 Lipiec 2021 Napisano 31 Lipiec 2021 „Umdr” to tak średnio od „Umsatz”, ale zgadza się – „Umdrehung” znaczy to samo.
Bartee Napisano 3 Sierpień 2021 Napisano 3 Sierpień 2021 Tych typów sdkfz-ów z takim tachografem okazuje się być więcej. Bo i znalazł się w 9-tce 11-tka też może miała Ale z punktu widzenia obrotomierza, jak i zapewnienia, że wszystkie instrumenty pochodzą z jednego pojazdu, uwagę przyciąga Sdkfz 6. Jest i tachograf. A z nr7 mamy obrotomierz. Na tym zdjęciu powyżej słabo go widać, lecz jeśli spojrzeć na nie z bliska wówczas widać, iż nie jest to zegar VDO jak wskazany przez Predatora. Zaciemniony obszar na cyferblacie swoim kształtem bowiem odpowiada temu z instrumentu firmy Veigel. Zatem czyżby to ten pojazd? Czy też były inne o takiej konfiguracji zegarów? Smaczku w temacie Sdkfz 6 dodaje prosta informacja z Wiki nt. tego pojazdu a mianowicie: "Ostatecznie Sd.Kfz.6 był produkowany w zakładach Daimler-Benz i Praga." Przypomnę jeno o bliskiej lokalizacji AVC Veigel - Stuttgart Cannstatt. W zasadzie za miedzą.
grec Napisano 31 Lipiec 2021 Autor Napisano 31 Lipiec 2021 Dzięki, nie mam teraz czasu, wrzucę resztę zachowanych gratów z tego stosiku. Landszaft, masz rację tylko licznik nie był wymontowany a wypadł ze skorodowanej reszty (aluminium) :) Cierpliwości, poszukam i postaram się wrzucić resztę.
grec Napisano 6 Sierpień 2021 Autor Napisano 6 Sierpień 2021 Dzięki za odpowiedzi, podobno wszystko miało pochodzić z jednego pojazdu (z wrzesnia). Oczywiscie nie mogę zagwarantować. To ostatnia rzecz z tego miejsca, w trakcie konserwacji.
grec Napisano 31 Lipiec 2021 Autor Napisano 31 Lipiec 2021 Następny kawałek kokpitu. Niestety, miało kontakt z powietrzem i pewnie dlatego tak skorodowało.
Bartee Napisano 31 Lipiec 2021 Napisano 31 Lipiec 2021 To coś od Kienzle to tachograf (foty z Ebay) licznik też firmy Kienzle (logo z reklamy poniżej)
grec Napisano 1 Sierpień 2021 Autor Napisano 1 Sierpień 2021 Dzięki, nadal pozostaje pytanie z jakiego pojazdu.
Bartee Napisano 7 Sierpień 2021 Napisano 7 Sierpień 2021 Wygląda jak ten (charakterystyczną jego cechą jest zasięg okienka dla licznika w cyferblacie - zachodzi aż na środkowe zero dla cyfry 100). zdjęcie pochodzi stąd: https://www.puchklub.at/Home/ForumNew/read.php?1,119133,page=4 I generalnie robi się o tyle interesująco, że to raczej prędkościomierz motocyklowy, z tego co można wyczytać to być może Zundapp KS 750 bądź BMW R75. A może jeszcze coś innego, np. NSU? Takie zdanie: "The first speedometers of the Zündapp KS 750 still have a speed indication up to 120 Km." stąd: http://www.wehrmachtsgespann.de/news/merkbl/GB-Merkbl/007-Tacho-GB.htm Wracając jeszcze na moment do obrotomierza - jako ciekawostka - takie dwa zdjęcia z 251 - totalne pomieszanie. W sumie to raczej nie jeden pojazd.
Bartee Napisano 1 Sierpień 2021 Napisano 1 Sierpień 2021 5 hours ago, grec napisał: Czyli wygląda, że powojenny.. Niekoniecznie, choć nie jest to wykluczone. Jednak zwróć uwagę, przeszukując net pod hasłem "Kienzle Borduhr" lub "Kienzle Tacho", na pewne różnice pomiędzy Twoim egzemplarzem a innymi. Pierwsza z różnic, również widoczna na zdjęciach jakie powyżej załączyłem, to kształt wskazówki. Obrazu z taką nie odnalazłem natomiast na zdjęciach innych instrumentów (w tym zegarów lotniczych) taką widzę. Jednak brak jednoznacznego wskazania na czas powstania takiego zegara. Druga różnica jest, jak uważam, powiązana z tymże licznikiem firmy Kienzle. Napisałeś bowiem, że: 23 hours ago, grec napisał: licznik nie był wymontowany a wypadł ze skorodowanej reszty Stąd i, być może, udało się odnaleźć umiejscowienie licznika. Poniżej Twoja fotka wnętrza z oznaczeniami: 1. na żółto - czterotarczowy licznik widoczny na zewnątrz urządzenia, 2. na czerwono - okienko w którym wewnętrznie mógł być zainstalowany licznik sześciotarczowy. Dla porównania, wnętrze podobnego tacho (podobno z lat 50-tych) - oznaczenia kolorami analogiczne. Ciekawe czy rzeczywiście licznik pasuje do tego otworu. Daj znać jak poszło dopasowanie. W egzemplarzach z lat późniejszych już tego wewnętrznego licznika kilometrów brak. 5 hours ago, grec napisał: nadal pozostaje pytanie z jakiego pojazdu. To nadal spora zagadka. Pytanie czy wszystkie elementy pochodzą z jednego pojazdu czy z kilku. Załączam poniżej mały artykuł wskazujący na nawiązanie przez Kienzle, w roku 1936, współpracy z firmą Krupp a następnie Daimler. Co więcej, AVC Veigel mieściła się w Stuttgarcie zatem Daimler był również jej, z racji lokalizacji, naturalnym klientem.
grec Napisano 1 Sierpień 2021 Autor Napisano 1 Sierpień 2021 Dzięki za Twoją wiedzę, była jeszcze jeden element, postaram się znaleźć, natomiast najprawdopodobniej wszystko pochodzi z jednego, takie mam zapewnienia.
balans Napisano 2 Sierpień 2021 Napisano 2 Sierpień 2021 Przykład zamontowania tachometru w kabinie ciągnika półgąsienicowego. Zapewne wrzesień 39.
Bartee Napisano 2 Sierpień 2021 Napisano 2 Sierpień 2021 Super fotka. Sdkfz 7 na fotkach z muzeum też ma. Brawa dla balansa.
Pytanie
grec
Witam
Od rolnika z podzamojskiej wsi,
To drugie też.
Na stosie złomu w szopie, dziadek zbierał po wrześniu jak wszyscy w okolicy:)
Z jakiego pojazdu ? Z czołgu ?
Jeszcze parę gratów było z tej szopy, ale muszę znaleźć, w starym domu zostało, bo to stara historia..
23 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.