Skocz do zawartości

Po 80 latach odnaleziono dzwon ukryty przed Niemcami


Rekomendowane odpowiedzi

Ukryty w 1941 roku przed Niemcami dzwon odnaleźli na zboczu góry Zaśpit w Trzcianie w Beskidzie Niskim poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Dzwon pochodzi z kaplicy, którą wybudowano w miejscu pustelni św. Jana z Dukli.

– Był zakopany ok. 11 metrów od kaplicy, do której trafił w 1933 roku” – powiedział w niedzielę PAP koordynator poszukiwań Artur Hejnar.

W sierpniu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne wydały zarządzenie o rekwizycji dzwonów kościelnych. Za odmowę groziły surowe kary.

Z kaplicy na wzgórzu Zaśpit wydano Niemcom jeden, najmniejszy dzwon. Dwa pozostałe zakopano. Po wojnie do dzwonnicy powrócił jeden z nich. Drugiego nie udało się odnaleźć. Zakonnik, który ukrył dzwony był po wojnie prześladowany przez komunistów.

– Akcja poszukiwawcza podjęta w ostatni weekend zakończyła się sukcesem. Dzwon jest w bardzo dobrym stanie. Został w 1933 roku ufundowany przez społeczeństwa Śląska i Wielkopolski w 200. rocznicę beatyfikacji Jana z Dukli – podkreślił koordynator.

http://naszdziennik.pl/polska/236938,po-80-latach-odnaleziono-dzwon-ukryty-przed-niemcami.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bjar_1 napisał:

Oczywiście jak suche lato, to sterczy lufa i można skakać z wieżyczki.

Zabawne, jako dzieciak huśtałem się na lufie czegoś takiego w Trawnikach na koloniach ?. Stało toto zanurzone w ziemi , że ni gąska nie wystawała ale co to było - nie wiem, za młody byłem.

A teraz ( kilkanaście lat temu) stałem się posiadaczem ogrodzenia wykonanego z kratownicy służącej pierwotnie za utwardzenie lotniska polowego Luftwaffe , które nota bene namierzyłem dopiero przypadkiem po 5 latach szukania.

ps. dwa czołgi też by się znalazły , sądząc po rozsądnych namiarach ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Ferenc Szisz napisał:

W 41-szym nie wszyscy zakopywali na zdjęciu z Jasła Łemkowie uroczyście z popem na czele przekazują dzwon na cele wojenne staroście niemieckiemu.

Oni zaczęli zakopywać dzwony dopiero po wojnie w 46-7 

 

Łemkowie Staros Przekazanie Dzwonów 40r.jpg

Dobrze więc, że ich wysiedlili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie