Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry, odnalazłem obiekt żelbetonowy na dawnej rampie wojskowej. Średnica ponad 2 metry. Wysokość ok. 2,5 metra.
Mniemam, że pochodzi z okresu II wojny światowej. Proszę o identyfikację typu i przeznaczenia obiektu.
Pozdrawiam

Resized_20210220_114624.jpeg

Resized_20210220_114807.jpeg

Resized_20210220_114853.jpeg

Są dwie możliwości.

Pierwsza. Jest to betonowa osłona od FLAK-zuga (znaczy pociągu). We wnętrzu tej betonki montowano małokalibrowe działka plot lub KMy na podstawie plot. https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=70&t=166792

Druga. Pozostałości po Einmannschutzbunkrze. Stawiano takie jedno dwu lub kilkuosobowe obiekty na terenie fabryk, terenach kolejowych itp.

Napisz proszę gdzie to znalazłeś, no chyba że jest to Geheim;)

• Thanks 1

To jest taki kolejowy ''Tobruk''. Przewoźny lub do wkopania, występujący też w wariancie murowanym z betonową górną częścią, tą pod drewniany parapet.

08-3235659-bepo.jpg

Edited by ptasznik
  • Thanks 1
15 hours ago, DaSk1 napisał:

Są dwie możliwości.

Pierwsza. Jest to betonowa osłona od FLAK-zuga (znaczy pociągu). We wnętrzu tej betonki montowano małokalibrowe działka plot lub KMy na podstawie plot. https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=70&t=166792

Druga. Pozostałości po Einmannschutzbunkrze. Stawiano takie jedno dwu lub kilkuosobowe obiekty na terenie fabryk, terenach kolejowych itp.

Napisz proszę gdzie to znalazłeś, no chyba że jest to Geheim;)

Witaj,  
Bardzo dziękuję za interesującą interpretację. Obiekt jest w Gnieźnie i nikogo nie obchodzi. Pozdrawiam 

12 hours ago, ptasznik napisał:

To jest taki kolejowy ''Tobruk''. Przewoźny lub do wkopania, występujący też w wariancie murowanym z betonową górną częścią, tą pod drewniany parapet.

08-3235659-bepo.jpg

Witaj,
bardzo dziękuję za interesującą interpretację i zdjęcie poglądowe. Czy mogę prosić o zgodę na wykorzystanie zdjęcia?  Chciałem ten obiekt opisać w lokalnym portalu w Gnieźnie. 

• 5 weeks later...
On 25.03.2021 o 02:12, CoVoX napisał:

@Tomasz2021

Gratuluję Odkrycia!
Ile tego jest?
Kiedyś trafiłem 19 stanowisk w Łazach 🙂

Łazy.jpg

Witam, trochę po czasie, ale informuję, że 4 sztuki mamy w Gnieźnie na dawnym dworcu wojskowo-towarowym, pozdrawiam