Skocz do zawartości

Jednostki Polskiej Flotylli Rzecznej w obcej sluzbie.


Rekomendowane odpowiedzi

" Trudowoj" wziął udział w walkach w lecie 1941 roku. uszkodzony,, został zatopiony na Dnieprze, w sierpniu tego roku. 5 grudnia 1943 roku sowieccy nurkowie- zwiadowcy odnaleźli wrak kanonierki. Ze względu na zachowaną pancerną wieżę i to, że jednostkę oceniono pod wodą  tonaż na " oko" na 200 ton, zaliczono go do wyższej klasy, mylnie potem brany przez sowieckich historyków jako monitor " Białoruś".

Wrak wydobyto z Dniepru dopiero w czerwcu 1944 roku. Doprowadzony do stanu pływalności i za pomocą holownika odprowadzono do kijowskiej stoczni, w której przed laty był  remontowany przed wcieleniem do sowieckiej flotylli rzecznej. teraz jednostka miała być znów remontowana i doprowadzona do gotowości bojowej. Stało się jednak inaczej. W związku z sytuacją na froncie, zrezygnowano z remontu. Po przezimowaniu na zalewie Dniepru, wiosną 1945 roku " Trudowoj" został przekazany na złom. Wraz z nim " na żyletki" poszły: " Bobrujsk" eks " Horodyszcze: oraz " Pina" eks " Mątwa".

                                    ------------------------------------------------------------------

Szkice sporządzone na podstawie notatek  sowieckich nurków i przedstawiające stan wraku eks " Zawziętej" w 1944 roku...

epron zawzieta trudowoj1.JPG

epron zawzieta trudowoj2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 208
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Godzinę temu, formoza58 napisał:

Czy dotrwała do 1939 roku? Może usunęli te litery sowieci?

Raczej wcześniej nasi. Widać, że dodano półkluzy nad częścią nazw i pasy blachy nad odbojnicami, sięgające do półkluz, a więc zachodzące na nazwy. Blacha jest widoczna po lewej burcie, po prawej jest jej brak.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. teraz sobie przypomniałem, że w późniejszych latach " Wilno" miał napis przeniesiony na dziobie. Wprawdzie nie widziałem " Krakowa", ale pewnie miał tak samo. Jak to u bliźniaków ? 

                                 ------------------------------------------------------------------------------------------

Podczas pracy na dużych rozdzielczościach, zauważyłem na jednym zdjęciu, kolejny  kawałek " Pińska", który podpłynął podczas " sesji" sowieckiego fotografa  i " zaparkował" przy  LKU...

mar mon pinsk3.JPG

mar mon pinsk.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę  o co dotyka i czy dotyka., bo nie widać  na tym zdjęciu. Widzę natomiast, że stoi na kotwicy. i domyślam się , ze matros z bosakiem ( ?) od prawej , próbuje kombinować między burtą swojego LKU, a pływakami monitora...

Spójrz na film, gdzie po odejściu " Pińska" przybyły kolejne LKU. Tam również nie widać pływającego pomostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

Inkedpomost_LI.jpg

Oki, zaznaczyłeś przypuszczalny pomost, tyle, że betonowy element nabrzeża jest w przodzie , na pierwszym planie. A pomost między linzami a LKU wyglądał tak...

W międzyczasie przypomniałeś mi " Kraków" z nazwą na dziobie. Faktycznie, przeoczyłem .

blad.jpg

27-8683929-polskie-katera-v-pinske-1939-4155274.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie