Jump to content

Półtonowa bomba na Westerplatte, kilkadziesiąt metrów od drogi prowadzącej do pomnika


Recommended Posts

Leżał tuż pod powierzchnią ziemi. Saperzy znaleźli niewybuch podczas prac, 35 metrów od głównej drogi prowadzącej do pomnika Obrońców Wybrzeża. - Teren Westerplatte nigdy nie został kompleksowo oczyszczony - mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Odkrycia dokonali żołnierze z Kompanii Saperów 1. Batalionu Inżynieryjnego z 2. Pułku Saperów z Kazunia Nowego, którzy – na zlecenie MIIWŚ – sprawdzają teren dawnej składnicy wojskowej. W poniedziałek pod 30-centymetrową warstwą ziemi saperzy znaleźli 500-kilogramową, najpewniej sowiecką, bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. O sprawie poinformował dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jak przekazał Nawrocki, bomba FAB-500 ma promień rozrzutu odłamków na 1350 metrów, a waga materiału wybuchowego sięga 250 kilogramów.

- Zalegała jedynie 30 centymetrów od współczesnego poziomu gruntu, w odległości około 35 metrów od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża i jedynie 25 metrów od ścieżki zwiedzania prowadzącej od pomnika do bramy historycznego budynku Elektrowni - przekazał dyrektor muzeum.

Ze względu na duże niebezpieczeństwo, teren dojścia do pomnika został w poniedziałek czasowo zamknięty. Na miejscu pojawiła się też policja.

Bombę udało się wydobyć i wywieźć przed godziną 15 w poniedziałek.

https://tvn24.pl/pomorze/westerplatte-saperzy-znalezli-bombe-z-okresu-ii-wojny-swiatowej-4692444

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information