Skocz do zawartości
  • 0

Mundur


slabra

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, slabra napisał:

Ja ciągle ustawiam "sortuj wg daty" a po chwili ustawione jest "sortuj wg oceny" Nie wiem o co chodzi.

Ale o co chodzi z tym ustawianiem "sortuj według daty" albo "sortuj według oceny". Jest zadane pytanie, są odpowiedzi zainteresowanych tematem i koniec, tak ma być  a nie jakieś "sortowanie". Nie wiem o co chodzi. Udzieliłem odpowiedzi według posiadanej wiedzy, inni Koledzy z forum także i wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 15:55, slabra napisał:

Mam jeszcze parę fotek do weryfikacji. Wydaje mi się ze to już okres po wojnie. A możne się mylę...

Pierwsze dwie fotografie sądząc po kurtkach wykonane zostały po 1952 r., trzecia to zapewne lata 1944-1945, ale na pewno wojenne bądź krótko po zakończeniu wojny, czwarta fotografia to na 100 % po 1946 r., kiedy nie wiem ale jeśli to KBW to nawet w przedziale 1946-1960 a być może i " ciut, ciut dłużej". Co do osoby z pierwszej i ostatniej fotografii to istotnie jest duże podobieństwo, proszę zestawić ze sobą te dwie foty (w jakimkolwiek programie graficznym albo nawet w OpennOffice)  i porównać ogólne rysy twarzy a w szczególności uszy, oczy i usta. Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyr napisał:

Ja założyłem, że dwa pierwsze to bluzy wz.48 ale odpowiadałem wcześniej niż pojawiły się zdjęcia i mogłem się pomylić o te 4 lata;)

Kolego Tyr ale zasadniczo to oficjalnie nie było bluz/kurtek wz. 48 tak samo jak płaszczy wz. 48. Kurtki sprzed 1952 r. miały siedem guzików (czasem sześć), kurtki wprowadzone przepisami ubiorczymi z 1952 r. pięć guzików w wersji dla szeregowych i dalej siedem guzików plus wypustki na mankietach w barwach broni (czerwone dla wojsk lądowych, niebieskie dla lotnictwa, zielone dla WOP) dla oficerów, pomijam podoficerów zawodowych bo jako ciekawostkę to dodam i bodajże w 1950 r. po wprowadzeniu nowej ustawy zlikwidowano korpus podoficerów zawodowych a wszyscy "nowi" podoficerowie mieli pochodzić ze służby zasadniczej i nadterminowej po przedłużeniu takowej do 3 lat w wojskach lądowych, 4 w lotnictwie i 5 w marynarce wojennej, wzorem armii sowieckiej. Zresztą w WP nie trwało to długo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem uwagi na sznur naramienny z jednym chwostem - "wyróżnienie strzelec dobry".

Nie mogę rozszyfrować, czy na naramiennikach są belki ? Czy też są na otoku czapki? Jeżeli to miałby stopień podoficerski, jak dwie to kapral.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Poza liczbą guzików te tzw "wz48" chyba różniły się też kolorem  i materiałem naramienników. Tak bardziej pod 43 podchodziły- oprócz koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogatywka wz 35.  Mundury wz 19 noszone do 1939 - Były też dla kawalerii bez kieszeni wz19/36 ale chyba to nie to. Numeru nie odczytasz ale takowe były w niektórych pułkach.

Tu 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tyr napisał:

Zgadza się. Poza liczbą guzików te tzw "wz48" chyba różniły się też kolorem  i materiałem naramienników. Tak bardziej pod 43 podchodziły- oprócz koloru.

Po 1947 r. kolory bywały też "różne", sytuacja z zaopatrzeniem w materiał "bazowy" za bardzo się nie różniła od 1945 r. ale zasadniczo to wzorem sprzed 1939 r. kurtki produkowane od 1947 r. oparte o wz. 36 miały być "wypuszczane" dla szeregowych w dwóch wersjach czyli letniej lnianej i zimowej sukiennej w kolorze khaki, oczywista były donaszane kurtki produkcji wojennej (to zasadniczo te letnie z sukiennymi naramiennikami ale to także różnie bywało) i inne "dziwadła" powstałe z przeróbek poniemieckich lub z materiału ex-niemieckiego ale to też wyeliminowano wraz ze zużyciem tychże do końca lat czterdziestych a może wcześniej. Ciekawa acz mało znana jest barwa mundurów broni pancernej wprowadzona w 1947 r. i obowiązująca krótko bo zdaję się tylko do 1949 r. (piszę z pamięci bez korzystania ze źródeł), czyli mundury barwy stalowoszarej (jak lotnictwo), czapki wyjściowe okrągłe tejże barwy, płaszcze i półpłaszcze plus furażerki i rogatywki polowej tejże barwy. Ciekawostka, mało znana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie