Jump to content

Prośba o pomoc w odczytaniu książeczki wojskowej pradziadka.

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Długo zbierałem się, żeby spisać historię najbliższej rodziny. Opieram się na wspomnieniach babci, które skwapliwie zapisywałem po cotygodniowych wizytach u niej, potwierdzam i uzupełniam wspomnienia dostępną literaturą. Niestety mam jeden problem- nie potrafię rozszyfrować zapisów w książeczce wojskowej pradziadka. Na podstawie zawartych w niej informacji nie wiem w jakiej dokładnie jednostce służył (zapis- 7 pułk ułanów austr.) , w jakich dwóch dużych bitwach brał udział (prócz Iwonogrodu, Brześcia, Krakowa i M. Grappa), a także co istotne- jakie konkretne odznaczenia (prócz Krzyża Wojskowego Karola) otrzymał. Z opowiadań babci wynika, że pradziadek bardzo zasłużył się podczas jakiejś obrony dużego miasta i otrzymał z rak cesarza lornetę, dwu kopertową srebrną cebulę i  sygnet. Niestety lorneta poszła do lasu wraz z babcinym bratem w czasie II WŚ i nie wróciła, sygnet został skradziony już po wojnie przez koleżankę babci, a cebula jest u jednego z synów brata do którego obecnie staram się dotrzeć. W każdym bądź razie dokumenty i odznaczenia z Wielkiej Wojny uratowały rodzinę podczas rewizji przeprowadzonej przez żandarmerię. Ponoć przeszukującym dom Niemcom zaimponowały dokonania pradziadka i represje ominęły jego rodzinę.   Może to tylko legenda, a może jest coś na rzeczy. Z chęcią zebrałbym więcej informacji o pradziadku. 

Czy ktokolwiek mógłby mnie nakierować? Wskazać, gdzie napisać w tej sprawie? Jakieś archiwa austriackie? Czy może szukać u nas w kraju? Może ktoś skojarzy jednostkę? 

Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki. 

P6076494.JPG

P6076490.JPG

P6076484.JPG

Nie patrzyłem na to pod tym kątem... Możliwe, że więcej przesiedział na tyłach, ale z drugiej strony te odznaczenia... Chyba na "gębę" ich nie dawali? Zresztą nawet nie wiem jakie otrzymał i jakiej rangi były. 

1 godzinę temu, Barbapapa napisał:

Odznaczenia:

a. 1,2 klasy srebrny, brązowy krzyż niemiecki,

b. żelazny krzyż zasługi,

c. krzyż Karola

zrób dobre foto (pionowe) samej sekcji z nazwami bitew

No własnie- Krzyż Niemiecki- w spisie odznaczeń Ck armii go nie widzę. Możliwe jest uzyskanie Krzyża Żelaznego? 

Czy załączone zdjęcie wystarczy? Jeżeli nie- jutro postaram się o lepsze. 

Czy poznaje Pan może przy okazji te emblematy widniejące na jego mundurze? 

Co do Piawy- wszystko możliwe. Zwłaszcza, ze leży nieopodal M. Grappa. 

bitwy.jpg

jeśli idzie o krzyż żelazny zasługi to:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyż_Żelazny_Zasługi

Twój pradziad brał udział, z tego co napisane, w walkach na terenie Rosji, Rumunii oraz Włoch.

Odznaki na mundurze ciekawe o tyle, że:

a. brak wstążek jak w przypadku medali,

b. brak widocznych elementów zawieszeń jak w przypadku medali.

Ciekawie zapisany przebieg służby: wnoszę że 1905-1908 oraz 1914-1918. Skąd ta przerwa? Jaki był rok urodzenia pradziadka? Ok. 1885?

Ciekawy kurs jaki ukończył: miotaczy min w połączeniu z 7 pułkiem ułanów (być może chodzi o Ulanen Regiment „Erzherzog Franz Ferdinand” Nr. 7. Ten pułk walczył m.in. na płn. Mazowszu więc Brześć Litewski w miarę w zasięgu.

Na tym z lewej strony dopatruję się profilu twarzy zwróconego w lewą stronę, i tyle na razie.

11 minut temu, Barbapapa napisał:

Twój pradziad brał udział, z tego co napisane, w walkach na terenie Rosji, Rumunii oraz Włoch.

Ciekawie zapisany przebieg służby: wnoszę że 1905-1908 oraz 1914-1918. Skąd ta przerwa? Jaki był rok urodzenia pradziadka? Ok. 1885?

Mało tego- z tego co zapisane w książeczce to z niewoli zgłosił się do naszej armii we Francji (przepraszam za jakość zdjęć). Szkoda, że nie zachowała się książeczka austro- węgierska. 

Co do daty urodzenia to 1884 rok. A jeżeli chodzi o ten pułk to mogłoby się zgadzać- z tego co znalazłem dzisiaj w Internecie to jakaś zapasowa jednostka pułku stacjonowała w Brzeżanach czyli około 70 km od Brzozdowiec, gdzie się pradziad urodził i mieszkał do wypędzenia w 1945r. Ze składu pułku wynika, ze ok 70% to byli Rusini, 20 % Polacy. Jako "autochton" ruskim władał równie dobrze jak ojczystym. 

Niestety nie znam żadnych detali związanych z okresem sprzed 1924r oprócz tego co napisałem. 

P6076497.JPG

Poproszę osobę u której ta fotografia jest o dokładniejsze zdjęcie. Jeżeli się nie uda to pojadę tam we wtorek i zrobię zdjęcie cyfrową lustrzanką w dużej rozdzielczości.

Wielkie podziękowania za pomoc. 

Dzięki! Wyprzedziłeś mnie dosłownie o minuty 🙂 Własnie zacząłem grzebać i wpadłem na tą stronę 🙂 

No to jeszcze tylko zostaje tajemnica drugiej odznaki (pewnie, dzięki podanej przez Ciebie stronie uda się szybko zidentyfikować)  i tajemniczej, ostatniej bitwy. Zakładając, że brał udział w bitwie pod Piawą w czerwcu 1918r, następnie zapewne w trzeciej fazie bitwy o M.Grappa, do włoskiej niewoli dostał się między 24 października, a 3 listopada. Jeżeli nie, to od 3 listopada żadnych wielkich bitew CK armia już nie toczyła. 

No chyba, że szukać należy o wiele bardziej na wschód. Może to któraś z bitew już w Armii Hallera przeciwko bolszewickiej nawałnicy? 

Oj czuję, że trzeba zacząć przygodę ze źródłami i historią Wielkiej Wojny. Zapowiada się pracowita wiosna i lato. 

Reasumując i po kolei:

Strony 8 oraz 9

1. Udział w ważniejszych bitwach:

Iwan Grot – Sedco Express wskazał już, że może chodzić o Iwanogrod [Twierdza Dęblin]; (pamiętajmy generalnie, iż te wszystkie zapisy powstały w efekcie rozmowy, ze słuchu, stąd i możliwe błędy,

Brześć Litewski

Kraków,

Monte Grappa,

??? - ostatnie umyka ale wrócę do tego na koniec.

2. Odznaki i pochwały:

1, 2 klasy srebrny, brązowy krzyż niemiecki,

żelazny krzyż zasługi,

krzyż Karola.

3. Stan zdrowia:

ranny w prawą rękę na froncie rosyjskim

4. Pobyt w szpitalu:

wygląda jak „Morawska” i jakieś trzy literki jak „psk” które umykają, może jakiś skrót np. „polowy szpital kawalerii”. Jest wieś Morawsko na ten przykład w powiecie jarosławskim. Może prześledzenie szlaku bojowego 7 pułku coś wniesie...

ranny 1915/1916

Strony 6 oraz 7

1. Służba w obcych armiach (zwracam uwagę na archaizm w sposobie pisania słów jak „armji”), współcześnie takie końcówki piszemy jako „-ii”. Taki też zapis widzę w nazwie ostatniej lokalizacji, ale o tym na koniec:

(1)905-(1)908,

1914-1918

7 p(ułk) ułanów lub 7 p(ułk) ułanów austr(iackich),

austr(iacki) sierżant sztabowy lub sierżant sztab(owy).

stopień współgra ze zdjęciem i trzema gwiazdkami na kołnierzu – tzw. Zugsführer

1. Rysopis:

Włosy: blond,

Oczy: siwe (interesujący kolor choć na początek wyglądało iż są „piwne”),

Brwi: blond,

Nos: propor(cjonalny),

Usta: mierne,

Broda: golona,

Twarz: pociągła.

2. Ogólny stan zdrowia: A i chyba podpis nieczytelny (lekarza?), inny kolor atramentu

3. kurs miotaczy min

4. Udział w wojnach:

przeciwko Rosji 1914/1916, Rumunii (oryg. zapis Romunji; ponownie ta końcówka -ji) 1916/1917, Włoch 1917/1918,

pobyt na froncie (formacja) nieczytelne

Strony 10 oraz 11

1. Przebieg służby wojskowej:

Pobrany 6.01.1919 ochotnik,

Wcielony 6.01.1919 do 4 p(ułku) tu wyraz nieczytelny kon(nych), w sekcji poniżej widać iż został wcielony do 4 pułku strzelców konnych. Ale w tym miejscu nazwa jest inna – jaka?

2. Służba w szeregach:

Do niewoli włoskiej dostał się (w) 1918 r(oku) następnie wstąpił do armii polskiej we Francji. Zdemobilizowany dnia 15.01.1920 przez coś (może Dep.artament. Kwat.ermistrza?) 4 pułku strzelców konnych Roz(kazem) M.S.W. (przyp. Ministerstwo Spraw Wojskowych tu link do schematu organizacyjnego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ministerstwo_Spraw_Wojskowych) Dep. I Nr 77/2 z 2.10.1919

3. Przeniesiony do rezerwy 30.04.1923 Kom(isja)? Kontr(olna)? dalej nieczytelne

Tyle z czytania mojego i zgadywania.

Jeśli idzie o miejsca bitew. Według mnie raczej nie została zachowana pełna chronologia, czy Kraków nie zdarzył się na samym początku? Wiele może pomóc prześledzenie losów 7 pułku ułanów. Niemniej jednak pytanie dotyczy ostatniej lokalizacji. Mamy ten sam zapis końcówki słowa -ji, czyli można założyć -ii i to w najpopularniejszej zbitce czyli -nii. Znaki 2-5 to -uksa-. Czyli może być cały koniec jako -uksanii. Zostaje znak pierwszy. Najbardziej przypomina „F” oraz „T” ew. niedorobione „P”. Pamiętamy, że pisane było ze słuchu, że są błędy w zapisie. Mnie najbardziej całość przypomina przekręcone słowo „Toskanii”. Może chodzi o krótki etap niewoli, choć niewłaściwa sekcja (nie bitwa). Ale nic innego mi nie wpadło do głowy.

Może ktoś inny wpadnie na właściwy trop.

• Like 2
  • Thanks 1

Biję pokłony w podzięce z zainteresowanie się tym wątkiem. 

Jutro postaram się o namiary na wojskowe archiwum w Austrii i przy okazji na piszę list do naszego. Może coś mają konkretniejszego.  

Pamiętam, że jakieś piętnaście lat temu dzięki informacjom z naszych archiwów wojskowych udało mi się "zaktualizować" datę, miejsce śmierci i pochówku jednego z babcinych braci. Cała rodzina sądziła, że leży gdzieś pochowany w rejonie Niesky  i zmarł od poniesionych ran 24.04.1945r (informacja podana w miesięczniku Wojsko Ludowe) , tymczasem, okazało się, że data śmierci to 25.04, a miejsce pochówku to cmentarz w Zgorzelcu. 

Także niezła przygoda wyjaśniania historii pradziadka przede mną. 

Jeżeli uda mi się ustalić coś konkretniejszego i ciekawego- napiszę o tym. 

Jeszce raz bardzo wszystkim, a zwłaszcza Tobie Barbapapa dziękuję!

• 10 months later...
W dniu 8.03.2020 o 15:19, Barbapapa napisał:

i jakieś trzy literki jak „psk” które umykają, może jakiś skrót np. „polowy szpital kawalerii”.

"Polowy szpital kawalerii" ? 🙃  A może jednak " pułk strzelców konnych", co wiąże się prawdopodobnie z późniejsza służbą w WP, w 4 PSK. 

W dniu 8.03.2020 o 15:19, Barbapapa napisał:

Zdemobilizowany dnia 15.01.1920 przez coś (może Dep.artament. Kwat.ermistrza?) 4 pułku strzelców konnych

" Departament" kwatermistrz pułku ?  A może jednak szwadron zapasowy pułku, " mistrzu" ?

W dniu 24.01.2021 o 15:40, Kresowy napisał:

Niestety po blisko roku nie doczekałem się odpowiedzi wysłanych do konsulatów Austrii i Włoch. Pisałem również do odpowiedników naszego MONu. Cisza. Macie jakieś koncepcje?

Primo - okres pandemii się trafił

Secundo - w przypadku zagranicy pomiń ogniwa lokalne (czyt. polskie). Pisz bezpośrednio do archiwum w danym kraju

Tertio - może warto skorzystać z pomocy Czerwonego Krzyża?