Skocz do zawartości

Jaki nóż bagnet na cele kiełbaskowo - surviwalowe


bassista

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji utopienia ostatniego nożyka chcę kupić coś nowego. Generalnie podoba mi się Gerlach wz.98 i pod względem gabarytów jest w miarę ok.

Założenia:
- 90% czasu będzie dzielnie służył do ciosania patyków na kiełbaski i podrywania niewiast z działu księgowości
- 9% tematy ogólnobiwakowe
- 1% samoobrona przed dzikimi zwierzętami (choć mam nadzieję, że nie będę musiał)

Do takich zastosowań chciałbym sprzęt w miarę niezawodny, niewymagający zbytnio konserwacji, a słyszałem, że z wz.98 to tak trochę różnie...

Pytanie, czy czegoś w podobnej cenie (do ok 200zł) trafię lepszego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wz.98 i jego odmiany to się do biwakowych tematów w ogóle nie nadaje - za mały/lekki do ciosania i za gruby do cięcia.Ja swojego używam do dziobania w ziemi...

Kup se lepiej mini siekierkę fiskarsa X5, idzie tym zrobić niemal wszystko w ogniskowo-biwakowych okolicznościach i to skutecznie.Niestety kroi się tym pomidora czy ogóra słabo, dlatego do kompletu dokupić noż mora.U mnie taki zestaw się sprawdza od lat.
Całość wychodzi koło 150zł, więc zostaje jeszcze na flaszkę.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 23:53 14-12-2018
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, oprócz designu i marki Opinele nie zrobiły na mnie dobrego wrażenia. Miałem 2, w tym jeden ze stali węglowej. Uważam, że są niepraktyczne: 1) Drewniana rękojeść puchnie od wody (deszcz, na rybach, zmywanie) i blokuje klingę - nóż trudno otworzyć; 2) z węglówką jak z jajkiem, po kontakcie z kwasem (np. cytryna, musztarda) czernieje i robi się krucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stary 6H4 w takich celach sprawdzał się idealnie. Nawet pomidora szło pokroić, nie przerabiając go na kethup. Z tym, że został naprawdę fachowo wyostrzony (nie przeze mnie, ja tylko potem dopieszczałem). Wz 56 też dawał radę.To znaczy daje radę cały czas, pomimo że najczęściej używam chińskiego Thora 101. Może mało szpanerski, ale praktyczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie