Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Poszedł łowić ryby, wrócił z miną z 1877 roku. Teraz stoi w jego ogródku

Recommended Posts

Mężczyzna z Łotwy wyłowił z wody ogromną minę z 1877 roku. Nie wiedział co to jest, więc zawołał brata i jego syna. Razem ją rozbroili.

19-letni Normund z Łotwy pochwalił się na forum internetowym Reddit znaleziskiem, jakiego dokonał jego wujek. Mężczyzna poszedł łowić ryby, gdy w wodzie zauważył dziwną boję.

Postanowił ją wyłowić.

Niezwykłe znalezisko na Łotwie. To nie boja, tylko ogromna mina

Mężczyźnie spodobał się znaleziony przedmiot, postanowił więc, że umieści go w swoim ogródku. Jego brat i bratanek mieli pomóc mu w transporcie. Wcześniej jednak postanowili znalezisko dokładnie obejrzeć i zbadać. Ostukali je młotkiem, powyjmowali śruby i zajrzeli do środka. Wtedy nabrali pewnych podejrzeń i uznali, że to chyba może być mina.

Normund, jak przystało na współczesnego nastolatka, postanowił poszukać informacji o obiekcie w internecie. Opublikował jego zdjęcia w serwisie Reddit i dodał do nich podpis: ''Znaleziono to podczas łowienia ryb na Łotwie, waży ponad 120 kg. Może stara bomba?''.


Mężczyźni z Łotwy sami rozbroili minę

Mimo ostrzeżeń innych użytkowników sieci, Normund, jego tata i wujek, jak gdyby nigdy nic, postanowili minę rozbroić. Niewiele myśląc zaczęli wyjmować z pocisku materiały, tłumacząc sobie, że skoro są przemoknięte, nie mogą wybuchnąć.

Kiedy zobaczyłem, co jest w środku, wystraszyłem się. Mój tata rozpoznał prasowaną bawełnę z pocisku, w środku były też kable

- tłumaczył portalowi UNILAD 19-letni Normund.

Później doszliśmy do wniosku, że skoro pocisk tyle lat przeleżał pod wodą, to nie wybuchnie. Nalaliśmy do niego trochę więcej wody i wyjęliśmy ze środka całą prasowaną bawełnę - relacjonował.

Kolejne części mężczyźni wydobywali z pojemnika i odkładali na bok, a później spalili uznając, że są już niegroźne. W ten sposób opróżnili całość, a Normund fotorelację z tego wydarzenia opublikował w internecie. Jak sam przyznaje, od początku miał podejrzenia, że to jakiś ładunek wybuchowy, bo coś podobnego widział wcześniej w... grze komputerowej.

Na szczęście mężczyznom udało się rozbroić minę i zutylizować ładunek wybuchowy. Pojemnik, w którym ten był umieszczony, zdobi teraz (zgodnie z pierwotnym planem) ogródek wujka Normunda.


Znaleziony na Łotwie pocisk to mina morska z 1877 roku

Choć od samego początku 19-letni Normud podejrzewał, że znaleziony obiekt to bomba, dopiero, gdy opublikował zdjęcia w sieci, udało się ustalić, co to naprawdę jest. Znaleziony na Łotwie ładunek to ważąca około 250 kilogramów mina morska z 1877 roku, wykorzystana później do walk podczas I wojny światowej.

Wcześniej tylko dwa razy udało się odnaleźć podobne ładunki. W obu przypadkach, w 2009 i 2014 roku, na miny trafili rybacy, a miny zostały przekazane wojsku i zdetonowane.


http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,23872907,poszedl-lowic-ryby-wrocil-z-bomba-to-mina-z-1877-roku.html#Czolka3Img

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information