Jump to content

Poszedł łowić ryby, wrócił z miną z 1877 roku. Teraz stoi w jego ogródku


Recommended Posts

Mężczyzna z Łotwy wyłowił z wody ogromną minę z 1877 roku. Nie wiedział co to jest, więc zawołał brata i jego syna. Razem ją rozbroili.

19-letni Normund z Łotwy pochwalił się na forum internetowym Reddit znaleziskiem, jakiego dokonał jego wujek. Mężczyzna poszedł łowić ryby, gdy w wodzie zauważył dziwną boję.

Postanowił ją wyłowić.

Niezwykłe znalezisko na Łotwie. To nie boja, tylko ogromna mina

Mężczyźnie spodobał się znaleziony przedmiot, postanowił więc, że umieści go w swoim ogródku. Jego brat i bratanek mieli pomóc mu w transporcie. Wcześniej jednak postanowili znalezisko dokładnie obejrzeć i zbadać. Ostukali je młotkiem, powyjmowali śruby i zajrzeli do środka. Wtedy nabrali pewnych podejrzeń i uznali, że to chyba może być mina.

Normund, jak przystało na współczesnego nastolatka, postanowił poszukać informacji o obiekcie w internecie. Opublikował jego zdjęcia w serwisie Reddit i dodał do nich podpis: ''Znaleziono to podczas łowienia ryb na Łotwie, waży ponad 120 kg. Może stara bomba?''.


Mężczyźni z Łotwy sami rozbroili minę

Mimo ostrzeżeń innych użytkowników sieci, Normund, jego tata i wujek, jak gdyby nigdy nic, postanowili minę rozbroić. Niewiele myśląc zaczęli wyjmować z pocisku materiały, tłumacząc sobie, że skoro są przemoknięte, nie mogą wybuchnąć.

Kiedy zobaczyłem, co jest w środku, wystraszyłem się. Mój tata rozpoznał prasowaną bawełnę z pocisku, w środku były też kable

- tłumaczył portalowi UNILAD 19-letni Normund.

Później doszliśmy do wniosku, że skoro pocisk tyle lat przeleżał pod wodą, to nie wybuchnie. Nalaliśmy do niego trochę więcej wody i wyjęliśmy ze środka całą prasowaną bawełnę - relacjonował.

Kolejne części mężczyźni wydobywali z pojemnika i odkładali na bok, a później spalili uznając, że są już niegroźne. W ten sposób opróżnili całość, a Normund fotorelację z tego wydarzenia opublikował w internecie. Jak sam przyznaje, od początku miał podejrzenia, że to jakiś ładunek wybuchowy, bo coś podobnego widział wcześniej w... grze komputerowej.

Na szczęście mężczyznom udało się rozbroić minę i zutylizować ładunek wybuchowy. Pojemnik, w którym ten był umieszczony, zdobi teraz (zgodnie z pierwotnym planem) ogródek wujka Normunda.


Znaleziony na Łotwie pocisk to mina morska z 1877 roku

Choć od samego początku 19-letni Normud podejrzewał, że znaleziony obiekt to bomba, dopiero, gdy opublikował zdjęcia w sieci, udało się ustalić, co to naprawdę jest. Znaleziony na Łotwie ładunek to ważąca około 250 kilogramów mina morska z 1877 roku, wykorzystana później do walk podczas I wojny światowej.

Wcześniej tylko dwa razy udało się odnaleźć podobne ładunki. W obu przypadkach, w 2009 i 2014 roku, na miny trafili rybacy, a miny zostały przekazane wojsku i zdetonowane.


http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,23872907,poszedl-lowic-ryby-wrocil-z-bomba-to-mina-z-1877-roku.html#Czolka3Img
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information