Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939 cz.2


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma za co, przyjemność po mojej stronie ;-)
Nie znam się na odznakach lotniczych, tym bardziej zagranicznych ( w tym przypadku francuskich), ale ta u trzech wrzuconych przeze mnie polskich Lotników jest jednak francuską obserwatora. Balonu, czy sterowca, tutaj moja znajomość nie sięga.
Spytam się z ciekawości, a jak wyglądała polska odznaka pilota sterowcowego? I jeszcze jedno, ile lub czy mieliśmy sterowce w okresie międzywojnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy jeden sterowiec Lech" których został zakupiony we Francji w 1921 r. a służył w latach 1922-1928 w Oficerskiej Szkole Aerostatycznej (Centralnej Szkole Aerostatyczna,
Centralnej Szkole Balonowej) w Toruniu a następnie w 1 Batalionie Balonowym stacjonującym także w Toruniu. A co do odznaki to zdaje się że była tylko tak zwana odznaka balonowa" czyli odznaka oficera aeronauty-obserwatora (lata 1920-1933) a następnie obserwatora-pilota balonów wolnych (lata 1933-1939).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Edmundo. Również sadzę, że nie było żadnej polskiej odznaki pilota sterowca.Zostali uhonorowani przez Francuzów ich odznakami obserwatorów, jak w przypadku polskich pilotów z francuskimi odznakami pilota.
Ciekawi mnie sposób noszenia polskiej odznaki obserwatora przez baloniarzy". Powinni nosić je na lewej stronie kurtki nad odznaczeniami i tak jest w większości. Ale nie zawsze, jak w przypadku choćby widocznych na zdjęciach poruczników Zakrzewskiego i Burzyńskiego. Poza tym, w późniejszych latach np. już kpt. Burzyński francuskiej odznaki nie nosił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do polskiej Odznaki balonowej" to raczej regulaminowo powinna być noszona 2 cm nad prawą kieszenią tak jak francuska odznaka pilota noszona regulaminowo na prawej kieszeni.
Źródło: Andrzej R. Janczak Oznaki specjalności lotniczych 1918-1990", Warszawa 1992.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sposób noszenia odznaki balonowej nad prawą kieszenią to chyba tylko do czasu wprowadzenia mundurów stalowych co miało miejsce w 1936 r. ale tego nie jestem pewien, tu musiał bym poszperać" w Dziennikach Rozkazów MSWojsk. gdzie bardzo szczegółowo opisano umundurowanie lotnictwa wz. 36.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dot. ppłk obs.bal. Juliana Sielewicza:
Od sierpnia 1925 do 1 października odbył kurs pilotów sterowcowych i uzyskał tytuł pilota sterowcowego"
Sądzę, że i inni oficerowie po powyższym kursie (w Polsce) otrzymywali odznaki pil.sterowcowego.
Raczej nie otrzymywali jej(nie byli uhonorowani") od Francuzów. Nigdzie nie znalazłem polskiej" (analogicznie do odznaki polskiej obserwatora balonowego) odznaki pil. ster.i chyba była to odznaka bądź oryginalnej produkcji francuskiej lub robiona w Polsce wg francuskiego wzoru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce był użytkowany tylko jeden sterowiec o nazwie własnej Lech" który to był pochodzenia francuskiego i z tejże przyczyny raczej nie było jednostkowej (bo ileż mogło być wyszkolonych w Polsce pilotów sterowcowych) produkcji odznaki a (moim skromnym zdaniem) nadawano odznaki produkcji francuskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tym noszeniem odznaki obserwatora balonowego mimo regulaminów było różnie. W praktyce noszono i tak i tak.
Myślę, że jeśli by była polska odznaka pilota sterowcowego, to różniła by się od francuskiej jakimś polskim akcentem. Bo jeśli nie, to gdyby np. Rumunom zachciało by przełożyć na swój grunt gapę", byłby lekki szok". Reasumując, jak Edmundo uważam, że nasi nosili w tym przypadku odznaki fracuskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że jeśli by była polska odznaka pilota sterowcowego, to różniła by się od francuskiej jakimś polskim akcentem"
Niekoniecznie a przykładem jest francuska odznaka pilota nadawana Polakom po ukończeniu Francuskiej Szkoły Pilotów (później Niższa Szkoła Pilotów)w Warszawie.
Odznaka nie miała żadnych polskich akcentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpt.obs.bal. Marian Trawiński z MDL-ot w mundurze galowym MW.
Kolejny wariant noszenia odznaki obs.bal.
Odznaka obserwatora balonowego - ustanowiona 12 marca 1929 r.
W 1933 r. była nowelizacja i wtedy wprowadzono trzy klasy tytułu obserwatora balonowego I, II i III. Jednocześnie zatwierdzono dwie klasy odznaki I i II:
I - wykonana ze srebrzonego tombaku
II - z żółtego metalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie a przykładem jest francuska odznaka pilota nadawana Polakom po ukończeniu Francuskiej Szkoły Pilotów (później Niższa Szkoła Pilotów)w Warszawie.
Odznaka nie miała żadnych polskich akcentów."
Nie dziwię się, że nie miała, bowiem jako odznaka francuska została nadawana Lotnikom polskim po ukończeniu francuskiej uczelni, bez względu czy wręczana była we Francji, czy też w Warszawie. I myślę, że w tym przypadku, odznaki zostały przywiezione z Francji, a nie były robione na tę okazję w Polsce. Nie znam faktów, ale myślę, że honorował przedstawiciel uczelni. Sorki, jeśli się mylę...
Wprowadziłeś wcześniej nazwę odznaka polska pilota sterowcowego", przy okazji zdjęć Zakrzewskiego, Burzyńskiego i Sielewicza, a oni nosili odznaki francuskie. Powiem szczerze, że lekko się z tym gubię... Spytałem się Ciebie tylko, jak wyglądała polska odznaka pilota sterowcowego i do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyglądała polska odznaka pilota sterowcowego i do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi"
Jak wyglądała ? Nie wiem i sądzę, że takiej polskiej" nie było.
W pierwszym wpisie odznakę określiłem błędnie jako francuską odznakę obserwatora sterowcowego".
W kolejnym wpisie poprawiłem na odznakę pilota sterowcowego" lecz błędnie dodałem polską".
Trochę namieszałem ale dzięki dyskusji można już napisać, że jest to francuska odznaka pilota sterowcowego" przyznawana polskim oficerom po ukończeniu kursu sterowcowego w Polsce.
Czy produkowana we Francji czy w Polsce trudno wywnioskować, tym bardziej, że nie spotkałem się by była ona pokazywana na polskich stronach internetowych (aukcje,zbiory itp.).
I myślę, że w tym przypadku, odznaki zostały przywiezione z Francji"
Też tak sądzę :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie