Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1918- 1920.


Rekomendowane odpowiedzi

Kolego formoza58 przepraszam za użycie żeńskiej formy czasownika.
Jeżeli już jesteśmy takimi purystami jezykowymi to nazwę Naczelna Rada Ludowa" należy pisać z dużej litery.
Ale do rzeczy;
10 lat później od wspomnianych wypadków nie toczyły się żadne rozmowy między Naczelną Radą Ludową a rzadem Rzeszy. Ba, już NRL nie istniała, nie było odrębnosci wojsk wielkopolskich i lotnictwa wielkopolskiego. Cóż więc powstrzymywało domniemanych uczestników nalotu do pochwalenia się nim - nic im przecież za to nie groziło. Wręcz przeciwnie, udział w tym nalocie to powód do chwały. I cóż więc pisze domniemany dowódca nalotu, Wiktor Pniewski w swoich wspomnieniach zamieszczonych w albumie 3 Pulk Lotniczy. Dziesięciolecie 1918-1928". Ano to, co zamiesciłem obok; o pracach organizacyjnych na Ławicy i niczym innym.
Mam nadzieję, że zwolennicy teorii o polskim nalocie na Frankfurt w dniu 9 stycznia 1919 przedstawią chociaż JEDEN PRZEDWOJENNY dokument, czy notatkę prasową, obojętnie, polski czy niemiecki w którym będzie wyraźnie i konkretnie mowa o tym nalocie (tak jak w zamieszczonej notatce z Kuriera Warszawskiego" o nalocie niemieckim). Podkreślam słowo PRZEDWOJENNY bo powojenne historyjki mają znikomą wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zdominował nas temat domniemanego nalotu na Frankfurt ale warto wrócić do bardzo interesujących fotografii zamieszczonych na forum i skomentować je:
- formoza58 2018-02-25 23:25:01
lotnicy wielkopolscy i lwowscy. Warto zauważyć różnice w
umundurowaniu. Ciekawym jest fakt, że Wiktor Pniewski nosi
niemiecką odznakę lotniczą a Stanislaw Jasiński austro-
węgierską
- formoza58 2018-02-26 17:47:08
2.Esk.Wielkop. na Froncie Litewsko-Białoruskim w 1919 roku.
Dwoma krzyżykami (XX) oznaczony jest kpt.Leon Raden
- formoza58 2018-02-26 17:49:41
Adam Tiger
- formoza58 2018-02-27 10:42:49
Antoni Wroniecki
- formoza58 2018-03-02 21:35:30
Stefan Bastyr przy samolocie Aviatik Berg D.I nr 138.56
Kompania lotnicza 37P (Flik 37P). Lato 1918
- Sedco Express 2018-02-25 20:11:29
poz.3 - NN kapral kierowca
poz.4 - ppor.obs.Stanislaw Łopaciński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze lotnik: ppor.pil.Seweryn Sacewicz.
Były pilot w armii rosyjskiej i armii gen.Denikina.
W Polsce pilot w 9.Eskadrze Wywiadowczej.
Zginął w dn.29.11.1920 w Łucku, w katastrofie samolotu Bristol F2B.
Ppor.obs.Jan Latawiec zostal ranny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że warto do nich wrócić, tyle, że jedna chwilka, jeśli pozwolisz...
Pewnie na tym etapie wiedzy o tym domniemanym" wydarzeniu nie będziemy mieli tego samego poglądu. Ty powołujesz się na niewątpliwy Autorytet Lotniczy, który nie znajdując nic w żródłach historycznych poważnych instytucji, stwierdza, że nalotu tego najprawdopodobniej nie było, podobnie wspomniany przez Sedco Express P. H. Mordawski nawet nie wzmiankuje. Ja z kolei, mam inne zdanie i to min. z powodu, że ... jest kompletny null w wojskowych żródłach. A to, że powojenne historyjki" powstały tuż po śmierci płk. Wiktora Pniewskiego, powiem szczerze, że mnie nie dziwią. Ale jak wspomniałem, jeszcze nie pora...
I kończąc temat, czy np. numer Gazety Wielichowskiej" z 10 stycznia 1919 będzie dla Ciebie wiarygodny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między wiarygodnością Gazety Wielichowskiej" a wiarygodnością pokazanego KURJERA CODZIENNEGO"?
W przypadku bombardowań opisanych w KURJERZE też jest kompletny null w wojskowych źródłach.
Czy to znaczy, że się odbyły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie