Jump to content
Sign in to follow this  
bjar_1

WOT z tradycjami Armii Krajowej

Recommended Posts

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23046?t=WOT-z-tradycjami-Armii-Krajowej

W imieniu WOT zobowiązuję się do godnego kontynuowania misji Armii Krajowej, a także przywrócenia polskiej myśli wojskowej dziedzictwa AK – mówił gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas przejęcia przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej AK. Decyzję w tej sprawie podpisał dziś minister obrony Antoni Macierewicz.

Uroczystość z udziałem ministra Antoniego Macierewicza, sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka, żołnierzy Armii Krajowej, parlamentarzystów oraz żołnierzy WOT odbyła się dziś w Warszawskiej Cytadeli. – Przyszła ta wielka chwila, ten niezwykły moment, kiedy stojące przede mną Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszej z formacji polskich sił zbrojnych, integralna część armii, kość z kości, krew z krwi narodu polskiego, przejmuje tradycje i dorobek żołnierzy Armii Krajowej. Przejmuje też ich dzielność, mądrość i nieustępliwość – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaraz po podpisaniu decyzji o przejęciu przez Dowództwo WOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej. Wcześniej Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK zaakceptował wniosek gen. Kukuły o umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej.

Dowódca WOT podkreślał, że podobnie jak inne formacje, także i terytorialsi poszukują źródła swoich tradycji oraz fundamentu, na którym będą mogli zbudować swój etos. – Źródło naszych tradycji wskazały nam zarówno serce, jak i rozum. Wsłuchując się w nasze serca, widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, niezłomnych wojowników walki o niepodległość. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym wyrazem tej pamięci będzie kontynuacja Waszej misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy – mówił generał. – Rozum postrzega źródła naszej tradycji odrobinę inaczej. Widzi dwie formacje: historyczną AK i współczesne WOT, które co prawda dzieli czas, ale łączy misja, struktura, terytorialność. Łączy też sposób, w jaki opieramy się na lokalnych społecznościach i wspieramy je. Ale również łączą nas pewne formy prowadzenia działań taktycznych, które mimo upływu czasu pozostają aktualne i niezmienne – mówił dowódca WOT.

Na ręce dowódcy WOT został przekazany projekt flagi. Wręczył go w imieniu żołnierzy AK kpt. rez. dr Janusz Kamocki ps. „Mamut”, zasłużony żołnierz AK, a także powojennych organizacji niepodległościowych. Jak mówili uczestnicy uroczystości, przekazanie flagi jest symbolem sztafety pokoleń. W ten sposób są przekazywane kolejnym pokoleniom najważniejsze wartości, takie jak: honor, męstwo, odwaga czy patriotyzm. W zaproponowanym projekcie flaga WOT ma kształt prostokąta, zakończonego dwoma trójkątnymi językami. Pośrodku flagi znajduje się wizerunek Orła Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dowódca WOT otrzymał dziś także projekt orła z kotwicą – znakiem Polski Walczącej. Projekt wręczył generałowi Kukule prof. dr hab. mjr w st. spocz. Leszek Żukowski, ps. „Antek”, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego.

Generał Kukuła, podkreślając dzielność i poświęcenie weteranów, podziękował im za okazywane zaufanie. – Mówimy, że nigdy nie zostawiamy swoich. Ale mówimy tak, bo wy nas tego nauczyliście, między innymi w tym mieście, w 1943 roku, kiedy upomnieliście się o jednego ze swoich, o „Rudego”. Dziękujemy za takie lekcje. W szeregach naszej formacji znajdziecie sobie podobnych. W imieniu WOT zobowiązuję się do godnego kontynuowania Waszej misji, a także przywrócenia polskiej myśli wojskowej dziedzictwa Armii Krajowej – zapewniał gen. bryg. Kukuła.

Oba projekty generał Kukuła przekazał ministrowi obrony narodowej. Teraz parlament musi znowelizować ustawę z 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Po podpisaniu zmienionego prawa przez prezydenta wojska obrony terytorialnej będą mogły oficjalnie otrzymać tarczę z orłem i znakiem Polski Walczącej oraz flagę.

– Spada na Was odpowiedzialność i niezwykły obowiązek. Nie tylko dlatego, że wasza służba w wymiarze taktycznym i strategicznym jest tak niezwykle odpowiedzialna, lecz przede wszystkim dlatego, że spadło na Was zadanie odbudowy ciągłości polskiego wysiłku zbrojnego, polskiej walki niepodległościowej, przywracania ducha walki i zwycięstwa narodowi polskiemu oraz reprezentowanie tych wartości na co dzień, wśród lokalnych społeczności. Jako minister obrony narodowej, jako Polak, który długo czekał na ten moment, dziękuję Wam, żołnierze – mówił Antoni Macierewicz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobra czyli WOT jako AK,myśliwi wiadomo opcja czerwona to pewno AL lub GL.Dziki jako Wehrmacht,a my co? wilczęta wyklęte?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziki odstrzeliwała - do kotła.

Czemu nie odwołali się do tradycji Obrony Narodowej IIRP? te pajace w ogóle wiedzą,że takie coś istniało? Ale pewno była by to tradycja mniej wzniosła i ilość frajerów których przyciąga się patriotycznym bełkotem mogła by być niewystarczająca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak to pedzioł ranek Dolas - Polska jest tylko jedna".
Ale są tacy są Ją i jej historię próbują urabiać do konsystencji gumy, aby można było ją wdziać dowolnie, zgodnie z własnym" interesem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information