Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Napisano

Samolotem którym lecieli był Lublin R-XIII nr. 56.26 (43.Esk. 4.PL - Toruń) a przyczyną wypadku była brawura i nieprzestrzeganie przepisów przez pilota kpr. Edwarda Mariana Szulca.

Szczegóły katastrofy różnią się znacznie od opisu w gazecie.

Zdarzenie miało miejsce dnia 27.03.1936 r. na poligonie Jachcice k. Bydgoszczy o godz. 10.28. W trakcie lotu ćwiczebnego (współpraca z artylerią) pilot zanurkował w  grupę oficerów a potem wyrwał samolot do góry i na skutek utraty prędkości wpadł  w korkociąg i uderzył w ziemię.

Pilot kpr. E.M.Szulc został pochowany w Łodzi (cmentarz katolicki na ul. Ogrodowej) a obs. por. J.Korsak w Niegardowie k. Słomnik (cmentarz parafialny).

 

Napisano
4 godziny temu, Sedco Express napisał:

3.PL oficerowie.png

Korekta:

- po otrzymaniu wiarygodnych informacji od kol. Kolomana zmiana osób oznaczonych nr 2 i 3.

 -znalazłem w swoim bałaganie zdjęciowym zdjęcie por.pil. H.Skrzypińskiego i zmiana także nr. 5

korekta.png

Dziama i Zawadzki.png

por.pil. Skrzypiński Henryk.png

Napisano (edytowane)
18 godzin temu, formoza58 napisał:

Z Allegro.

Pilot z MD Lot.

lot ofic mdlot.JPG

Ciekawe. Proszę zwrócić uwagę na kotwiczkę obok gwiazdek na naramienniku - zapewne inwencja własna pilota.

Na odwrocie jest opis zdjęcia "por Neuman X 1925 Puck"- opis ten pozwala z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować owego lotnika. Wg książki St.Januszewskiego "Pionierzy - Polacy w Siłach Powietrznych Wielkiej Wojny 1914-1918" (str.322/323) był Niemcem (tak określał sam swoje pochodzenie) i nazywał się Johann Alfons Neumann (Jan Alfons Neuman - po spolszczeniu).  Język polski znał b.słabo. Maturę uzyskał we Wrocławiu i rozpoczął studia filozoficzne. W I WŚ od 1914 r. służył w armii Kajzera w kawalerii a od 1915 r. w lotnictwie w eskadrach zwiadowczych. Podawał, że służył także w Jasta 2 obok Manfreda von Richthofena.

Do WP wstąpił 02.06.1919 r. jak napisał w podaniu "dla żołdu".

W polskim lotnictwie służył:

01.06.1919-30.05.1920 w CWL

31.05.1920 - 9.EW (instruktor)

16.03.1921 - 3.PL (por.pil.)

01.09.1922 - 2.PL (Kraków)

31.10. 1922 - CZL (Centr.Zakł.Lotn.) - Komisja Odbiorów

16.11.1922 - MDLot

14.08.1923 - instr. WSP

01.01.1924 - ponownie MDLot (dca eskadry a później dca Parku Lotniczego

Za niesubordynację wobec przełożonych, odmowy wykonania rozkazów , awantury w lokalach, obrazę żołnierza od marca do czerwca 1927 r. był więźniem Wojskowego Więzienia Śledczego.

W 1928 r. w arkuszu kwalifikacyjnym zapisano: "pod każdym względem zupełnie bezwartościowym [jest oficerem] Notoryczny alkoholik, często wywołuje awantury, poniżając tem mundur, mało inteligentny i nie dyscyplinowany."

Dalsze losy - nieznane.

 

 

Kotwica.png

Edytowane przez Sedco Express
Napisano

Z Allegro - opis na odwrocie "por. Pawluć wyskakuje z Poteza XV podczas wizyty polskich samolotów w Pradze w 1924 r."

Na zdjęciu samolot Potez XA2 z oznaczeniem "E4" (oznaczenie rajdowe) i "447" (franc.nr.fabr.) co jednoznacznie pozwala stwierdzić, że ów Potez był jednym z 12 egz. Potezów (i 2 egz. Bre XIXB2) . biorących udział w  Rajdzie Pirenejskim, którego dcą był gen.bryg.pil. Włodzimierz Ostoja - Zagórski  w dniach 19 -30.07.1925 r.

Błędne jest więc datowanie zdjęcia na "1924 r." ponieważ w 1924 r. miał miejsce I Rajd Alpejski (tylko 6 egz.Potezów XVA2) i w wykazie uczestników nie  było por.pil. St.Pawlucia.

Widoczny na zdjęciu Potez XV ma oznaczenie "E4" "447" a taki samolot jest pokazany na zdjęciu grupowym jako jeden z 12 tego typu biorących udział w Rajdzie Pirenejskim i  nie jest możliwe by wpierw brał udział w I rajdzie Alpejskim (1924 r.) a potem w Rajdzie Pirenejskim (1925 r.)

Czy por.pil. St.Pawluć faktycznie brał udział w drugim grupowym przelocie tzw. Rajdzie Pirenejskim w 1925 r. ?

Nie nalazłem nigdzie listy uczestników (w odróżnieniu od I Rajdu Alpejskiego).

 

 

Potez XVA2 E 4 nr.447.png

Potez XVA2 E4 Rajd Pirenejski.png

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie