Sedco Express Napisano 5 Czerwiec 2019 Napisano 5 Czerwiec 2019 W dniu 31.05.2019 o 16:47, formoza58 napisał: Z marynarskiego pogrzebu w Pucku, w 1935 roku. 1935 r. ? Uważam, że zdjęcie wykonano w latach 20-tych (1922-23 ?)
Sedco Express Napisano 6 Listopad 2019 Napisano 6 Listopad 2019 Samolotem którym lecieli był Lublin R-XIII nr. 56.26 (43.Esk. 4.PL - Toruń) a przyczyną wypadku była brawura i nieprzestrzeganie przepisów przez pilota kpr. Edwarda Mariana Szulca. Szczegóły katastrofy różnią się znacznie od opisu w gazecie. Zdarzenie miało miejsce dnia 27.03.1936 r. na poligonie Jachcice k. Bydgoszczy o godz. 10.28. W trakcie lotu ćwiczebnego (współpraca z artylerią) pilot zanurkował w grupę oficerów a potem wyrwał samolot do góry i na skutek utraty prędkości wpadł w korkociąg i uderzył w ziemię. Pilot kpr. E.M.Szulc został pochowany w Łodzi (cmentarz katolicki na ul. Ogrodowej) a obs. por. J.Korsak w Niegardowie k. Słomnik (cmentarz parafialny).
formoza58 Napisano 7 Listopad 2019 Autor Napisano 7 Listopad 2019 Płk. Rayski z rumuńskimi oficerami.
formoza58 Napisano 8 Listopad 2019 Autor Napisano 8 Listopad 2019 Z archiwum Allegro. Wg. opisu Lotnik 1 PL.
formoza58 Napisano 16 Listopad 2019 Autor Napisano 16 Listopad 2019 Oficerowie 3 PL, przed 1935 rokiem.
Sedco Express Napisano 16 Listopad 2019 Napisano 16 Listopad 2019 1 godzinę temu, formoza58 napisał: Oficerowie 3 PL, przed 1935 rokiem. Siedzą od lewej: - kpt.pil. Stanisław Morawski (dca 131.EM 3.PL) - mjr pil Teofil Dziama Pozostali do rozpoznania
Sedco Express Napisano 16 Listopad 2019 Napisano 16 Listopad 2019 Ostatni (z prawej) siedzi - kpt.pil.obs. Jozef MIckiewicz (?)
Sedco Express Napisano 16 Listopad 2019 Napisano 16 Listopad 2019 4 godziny temu, Sedco Express napisał: Korekta: - po otrzymaniu wiarygodnych informacji od kol. Kolomana zmiana osób oznaczonych nr 2 i 3. -znalazłem w swoim bałaganie zdjęciowym zdjęcie por.pil. H.Skrzypińskiego i zmiana także nr. 5
Sedco Express Napisano 17 Listopad 2019 Napisano 17 Listopad 2019 (edytowane) 18 godzin temu, formoza58 napisał: Z Allegro. Pilot z MD Lot. Ciekawe. Proszę zwrócić uwagę na kotwiczkę obok gwiazdek na naramienniku - zapewne inwencja własna pilota. Na odwrocie jest opis zdjęcia "por Neuman X 1925 Puck"- opis ten pozwala z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować owego lotnika. Wg książki St.Januszewskiego "Pionierzy - Polacy w Siłach Powietrznych Wielkiej Wojny 1914-1918" (str.322/323) był Niemcem (tak określał sam swoje pochodzenie) i nazywał się Johann Alfons Neumann (Jan Alfons Neuman - po spolszczeniu). Język polski znał b.słabo. Maturę uzyskał we Wrocławiu i rozpoczął studia filozoficzne. W I WŚ od 1914 r. służył w armii Kajzera w kawalerii a od 1915 r. w lotnictwie w eskadrach zwiadowczych. Podawał, że służył także w Jasta 2 obok Manfreda von Richthofena. Do WP wstąpił 02.06.1919 r. jak napisał w podaniu "dla żołdu". W polskim lotnictwie służył: 01.06.1919-30.05.1920 w CWL 31.05.1920 - 9.EW (instruktor) 16.03.1921 - 3.PL (por.pil.) 01.09.1922 - 2.PL (Kraków) 31.10. 1922 - CZL (Centr.Zakł.Lotn.) - Komisja Odbiorów 16.11.1922 - MDLot 14.08.1923 - instr. WSP 01.01.1924 - ponownie MDLot (dca eskadry a później dca Parku Lotniczego Za niesubordynację wobec przełożonych, odmowy wykonania rozkazów , awantury w lokalach, obrazę żołnierza od marca do czerwca 1927 r. był więźniem Wojskowego Więzienia Śledczego. W 1928 r. w arkuszu kwalifikacyjnym zapisano: "pod każdym względem zupełnie bezwartościowym [jest oficerem] Notoryczny alkoholik, często wywołuje awantury, poniżając tem mundur, mało inteligentny i nie dyscyplinowany." Dalsze losy - nieznane. Edytowane 17 Listopad 2019 przez Sedco Express
formoza58 Napisano 17 Listopad 2019 Autor Napisano 17 Listopad 2019 I uzupelnienie do biogramu " niegrzecznego chłopca"
formoza58 Napisano 18 Listopad 2019 Autor Napisano 18 Listopad 2019 W dniu 18.11.2019 o 00:44, formoza58 napisał: I uzupelnienie do biogramu " niegrzecznego chłopca" Por. Neuman, w środeczku.
Sedco Express Napisano 22 Listopad 2019 Napisano 22 Listopad 2019 Z Allegro - opis na odwrocie "por. Pawluć wyskakuje z Poteza XV podczas wizyty polskich samolotów w Pradze w 1924 r." Na zdjęciu samolot Potez XA2 z oznaczeniem "E4" (oznaczenie rajdowe) i "447" (franc.nr.fabr.) co jednoznacznie pozwala stwierdzić, że ów Potez był jednym z 12 egz. Potezów (i 2 egz. Bre XIXB2) . biorących udział w Rajdzie Pirenejskim, którego dcą był gen.bryg.pil. Włodzimierz Ostoja - Zagórski w dniach 19 -30.07.1925 r. Błędne jest więc datowanie zdjęcia na "1924 r." ponieważ w 1924 r. miał miejsce I Rajd Alpejski (tylko 6 egz.Potezów XVA2) i w wykazie uczestników nie było por.pil. St.Pawlucia. Widoczny na zdjęciu Potez XV ma oznaczenie "E4" "447" a taki samolot jest pokazany na zdjęciu grupowym jako jeden z 12 tego typu biorących udział w Rajdzie Pirenejskim i nie jest możliwe by wpierw brał udział w I rajdzie Alpejskim (1924 r.) a potem w Rajdzie Pirenejskim (1925 r.) Czy por.pil. St.Pawluć faktycznie brał udział w drugim grupowym przelocie tzw. Rajdzie Pirenejskim w 1925 r. ? Nie nalazłem nigdzie listy uczestników (w odróżnieniu od I Rajdu Alpejskiego).
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się