Skocz do zawartości

Sylwetki Lotników II RP 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

Kolego formoza58 zasadniczo zgadzam się z Tobą co do osłoniętych uszuu czy też zasłoniętej rany (co także brałem pod uwagę). Co do mojej wypowiedzi cyt. wygląda jakoś tak nie naturalnie"... to może wyraziłem się nie za bardzo fortunnie czy też nie precyzyjnie ale bardziej miałem na myśli to że na pierwszy rzut wyglądało to dla mnie jak lekko retuszowana fotografia.
Odnośnie barw patek i otoków rogatywek lotnictwa (oczywiście do 1936 r czyli przed reformą mundurową) to także zgadzam się z Tobą i zapewniam że znam kwestie związane z fotografią czarno-białą (sam param się fotografią tradycyjną przez niektórych brzydko zwaną analogową"). I tu mam nadal jeszcze malutką uwagę. Mianowicie tyczy się to wzmiankowanej już fotografii por. Józefa Piaseckiego gdzie ewidentnie na patce widać dwa różne kolory a z tego co jest mi wiadomym patki lotnictwa były jednolicie żółte. Jeśli czegoś nie wiem w kwestiach umundurowania lotnictwa do 1936 r. proszę o uzupełnieni mojej skromnej wiedzy. A swoją drogą zdjęcia wspaniałe.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edmundo napisał: ... ostatnia fota por. Józefa Piaseckiego co w tymże przypadku bardziej pasowałoby do powiedzmy piechoty czy też artylerii których to oficerowie czasowo przydzieleni do lotnictwa przechodzili kursy obserwatorów lotniczych."
Akurat w przypadku por.pil. J.Piaseckiego sformułowanie nie jest zasadne gdy z w/w na fot. jest w mundurze lotnika z odznaką pilota co świadczy, że lotnikiem był już od dłuższego czasu i nie został skierowany na przeszkolenie. Por.pil. Piasecki w 1926 r. odbył przeszkolenie lotnicze w 3.PL i później został dca 34.EL w tym pułku (zginął w katastrofie lotniczej 04.09.32 r.)
Faktem jest, że wcześniej kierowani (lub na własną prośbę)na szkolenie lotnicze z innych rodzajów wojsk nosili swoje" mundury (na zdjęciach mamy więc lotników w mundurach kawalerii, MW)i do czasu utworzenia oddzielnego korpusu osobowego wojsk lotniczych osili" swoje stopnie - np. rtm.pil.
Wracając do munduru lotniczego - do czasu wprowadzenia nowych przepisów mundurowych 30.05.1936 r. (określały one, że obowiązek ich noszenia (dla zawodowych) jest od 01.04.1938 r. (!)- dla szkół podchor. od roku szkolnego 1936/37)noszono mundury wz.19 tj. koloru khaki" (oliwkowo-brązowe) ale w praktyce szyto je z materiałów o różnych odcieniach. Trudno jednoznacznie dokładnie określić barwę khaki". Tak więc w tym okresie mamy stare" i owe" mundury.
Do mundurów khaki" - otok i patki na kołnierzach (w latach 1920-1929 były dwa kroje rogów kołnierzy: krótsze i dłuższe)były koloru ciemno-żółtego (z aksamitu lub płótna).
Na patkach kołnierzy naszywano wężyki (tradycja legionowa) : dla szer. i podofic. srebrne dla oficerów szersze oksydowane na stare srebro" .
Interpretacja archiwalnych zdjęć to temat zeka"(używano wtedy różnych filtrów i stąd na cz-b. zdjęciach mamy różne odcienie szarości i czerni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sedco Express co do często zafałszowanych odcieni szarości fotografii czarno-białych co wynika z różnych przyczyn o których także wzmiankowałeś to całkowita zgoda o czym już pisałem wcześniej w odpowiedzi dla Kolegi formoza58. Jednakże nadal proszę zwrócić uwagę na zdjęcie por. Piaseckiego i dwu barwną patkę na kołnierzu tak jakby była to patka piechoty, artylerii tudzież innej broni a jak jednolita patka lotnictwa barwy żółtej. Zwróć proszę uwagę na zamieszczone przez Ciebie zdjęcie ówczesnego płk Rayskiego na którym ewidentnie widać (a także na innych fotach) jednolity kolor patki be cienkiego paseczka innej barwy. Z tego co pamiętam to jednolite barwy patek miało tylko lotnictwo (żółte) i kapelani (fioletowe), natomiast pozostałe bronie dwubarwne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inne wytłumaczenie tej niefortunnej patki do której tak się przyczepiłem. Mianowice zdjęcie wygląda na lekko retuszowane a więc być możliwe że ten cienki pasek w innym odcieniu to inwencja fotografa. Co Panowie o tym sądzą ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że jest to efekt inwencji fotografa robiącego retusz. Jedno jest pewne, że jest to oficer lotnictwa, pilot i dowódca eskadry, który zginął śmiercią lotnika w okresie międzywojnia...
A podoficerowie, których przedstawiłem na zdjęciach, mają granatowe otoki jak na podoficerów 19 P.Uł. Wołyńskich przystało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

St.sierż.pil. Hugon Wolff
Edmundo - tak jak zdjęcie por.pil. J.Piaseckiego powyższe jest mocno retuszowane, wręcz podmalowane.
Por.pil.J.Piasecki (ur. w USA) z Armią Hallera przybył do Polski i w wojnie polsko-bolszewickiej służył w 1.pułku czołgów, potem nadal w czołgach" aż do 1926 r. kiedy trafił na szkolenie lotnicze. Jego zdjęcie można datować na 1928 r. (lub później) - vide jedna z baretek (Medal Polska Swemu Obrońcy") - przyznawany od 1928 r.
Mało prawdopodobne by będąc już pilotem z odznaką pilota pozował do zdjęcia w starym" mundurze oficera wojsk pancernych z inną niż lotnicza - żółta patka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy postu z dnia 2017-05-10 15:48:22:
to jest jednak RUMUŃSKI oficer lotnictwa morskiego. Ta fotografia została zamieszczona w tygodniku Światowid" we wrześniu 1925.
A na zamieszczonej fotografii podporucznik pilot z 2.PL, 3xKW, ranny, ukonczył Francuską Szkołę Pilotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie