Jump to content

polsko-jordańska wymiana muzealnej broni pancernej


Leuthen

Recommended Posts

Wczoraj w Ammanie, stolicy Jordanii, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała uczestniczył w ceremonii przekazania do zasobów Królewskiego Muzeum Broni Pancernej wyremontowanego, pływającego czołgu typu PT-76, pochodzącego z czasów po II wojnie światowej.

W zamian strona jordańska przygotowała dla Polski cztery eksponaty: samochód pancerny Marmon Herrington – konstrukcji południowoafrykańskiej z 1941 r. (szczególnie dla nas cenny, ponieważ samochody tego typu były używane przez Pułk Ułanów Karpackich podczas II wojny światowej – kampania w Afryce); samochód pancerny typu Fox – produkcji brytyjskiej z 1973 r.; czołg M47 Patton – produkcji amerykańskiej z 1950 r. oraz czołg M48 A1 Patton – produkcji amerykańskiej z 1958 r.

Wymiana muzealiów została zainicjowana w ubiegłym roku przez Króla Jordanii Abdullacha II podczas rozmowy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą."


http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/68085,25,bbn-polsko-jordanska-wymiana-muzealnej-broni-pancernej-(komunikat)
Link to comment
Share on other sites

takie farby akurat były w zakładzie który malował to tak pomalowali;)hehe ktoś miał fantazję, a może...nie wiemy o czymś i Antoni Wielkie kuku po cichutku opróżnia muzea i dla WOT sprzęt przywraca do użytku a ten to tylko fragment jakiejś serii?poza tym wymiana bardzo korzystna oby więcej takich akcji:)
Link to comment
Share on other sites

Panowie po części zgadzam się z wami co do malowania tegoż PT 76 aczkolwiek podobny wzór a tu powtarzam nie taki sam a podobny w plamy trój bądź czterokolorowe zawierała Tymczasowa instrukcja malowania kamuflażowego zasadniczego sprzętu i uzbrojenia wojskowego" opracowana przez Szefostwo Wojsk Inżynieryjnych MON w 1965 r. Czy były tak malowane PT 76 będące na stanie ówczesnej 7 ŁDD czy późniejszej 7 BOW tego nie wiem, natomiast są fotografie T 38-85M wykonane w latach osiemdziesiątych (gdzie takowe czołgi były na stanie jeszcze kilku pułków) w plamiastym malowaniu kamuflażowym.
Link to comment
Share on other sites

Ze strony WZM: http://www.wzm.pl/?p=2113

Przekazanie PT-76
29/08/2016
W dniu dzisiejszym nastąpiło przekazanie muzealnego egzemplarza lekkiego czołgu pływającego PT -76 dla muzeum wojskowego królestwa Jordanii. W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Pan Andrzej Duda i król Jordanii Abdullah II i zarząd Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Czołg został wyremontowany w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu – spółce należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej."

Jak widać śmiga aż miło ;)

Link to comment
Share on other sites

Edmundo -> Dobre pytanie. Czesi z Lesan jak zwykle byli od nas szybsi i powymieniali się z tym jordańskim muzeum już w 2010 r. Dostali czołg Khalid" (Chieftain FV 4030/2) oraz M-47 Patton". Oba są technicznie sprawne. Nie wiem jak Patton" ale Khalid" (na zdjęciu)jeździ podczas organizowanych przez to muzeum Dni czołgowych".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information