Skocz do zawartości

polsko-jordańska wymiana muzealnej broni pancernej


Leuthen

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wczoraj w Ammanie, stolicy Jordanii, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała uczestniczył w ceremonii przekazania do zasobów Królewskiego Muzeum Broni Pancernej wyremontowanego, pływającego czołgu typu PT-76, pochodzącego z czasów po II wojnie światowej.

W zamian strona jordańska przygotowała dla Polski cztery eksponaty: samochód pancerny Marmon Herrington – konstrukcji południowoafrykańskiej z 1941 r. (szczególnie dla nas cenny, ponieważ samochody tego typu były używane przez Pułk Ułanów Karpackich podczas II wojny światowej – kampania w Afryce); samochód pancerny typu Fox – produkcji brytyjskiej z 1973 r.; czołg M47 Patton – produkcji amerykańskiej z 1950 r. oraz czołg M48 A1 Patton – produkcji amerykańskiej z 1958 r.

Wymiana muzealiów została zainicjowana w ubiegłym roku przez Króla Jordanii Abdullacha II podczas rozmowy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą."


http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/68085,25,bbn-polsko-jordanska-wymiana-muzealnej-broni-pancernej-(komunikat)
Napisano
Właśnie tego na trzeba. Wymiana sprzętu między Polską a innymi państwami wzbogaca nasze zbiory przy minimalnych kosztach. A T-34 nie chcieli?
Napisano
Kamuflaż taki bardziej współczesny, czyżby wmówili naszym arabskim przyjaciołom, że te pojazdy nadal służą w naszej armii? Swoją drogą ciekawe jakim sprzętem dysponuje muzeum szanownego króla?
Napisano
takie farby akurat były w zakładzie który malował to tak pomalowali;)hehe ktoś miał fantazję, a może...nie wiemy o czymś i Antoni Wielkie kuku po cichutku opróżnia muzea i dla WOT sprzęt przywraca do użytku a ten to tylko fragment jakiejś serii?poza tym wymiana bardzo korzystna oby więcej takich akcji:)
Napisano
Panowie po części zgadzam się z wami co do malowania tegoż PT 76 aczkolwiek podobny wzór a tu powtarzam nie taki sam a podobny w plamy trój bądź czterokolorowe zawierała Tymczasowa instrukcja malowania kamuflażowego zasadniczego sprzętu i uzbrojenia wojskowego" opracowana przez Szefostwo Wojsk Inżynieryjnych MON w 1965 r. Czy były tak malowane PT 76 będące na stanie ówczesnej 7 ŁDD czy późniejszej 7 BOW tego nie wiem, natomiast są fotografie T 38-85M wykonane w latach osiemdziesiątych (gdzie takowe czołgi były na stanie jeszcze kilku pułków) w plamiastym malowaniu kamuflażowym.
Napisano

Ze strony WZM: http://www.wzm.pl/?p=2113

Przekazanie PT-76
29/08/2016
W dniu dzisiejszym nastąpiło przekazanie muzealnego egzemplarza lekkiego czołgu pływającego PT -76 dla muzeum wojskowego królestwa Jordanii. W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Pan Andrzej Duda i król Jordanii Abdullah II i zarząd Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Czołg został wyremontowany w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu – spółce należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej."

Jak widać śmiga aż miło ;)

Napisano
tak z ciekawości ,wie ktoś może skąd się wziął ten egzemplarz, ze złomowiska na czerniakowie, czy w jakiejś jednostce wojskowej był przychomikowany?
Napisano
Wymiana na pewno korzystna względem sztuki jednej za cztery. Tylko czy to aby nie wydmuszki bez flaków t.j. bez silnika itd. I wcale na myśli nie mam stanu jezdnego bo na to nie liczę.
Napisano

Edmundo -> Dobre pytanie. Czesi z Lesan jak zwykle byli od nas szybsi i powymieniali się z tym jordańskim muzeum już w 2010 r. Dostali czołg Khalid" (Chieftain FV 4030/2) oraz M-47 Patton". Oba są technicznie sprawne. Nie wiem jak Patton" ale Khalid" (na zdjęciu)jeździ podczas organizowanych przez to muzeum Dni czołgowych".

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie