Jump to content

Odsalanie metalu


vis1939

Recommended Posts

Bjar dokładnie tak,jeszcze bym zrobił przy okazji wydech od jelcza pługo-piaskarki:)
Chodzi o np takie przypadki korozji międzykrystalicznej - http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=738576#1751265
Gotowanie zwykle powinno pomóc przy płytkich warstwach,ale do bardziej tragicznych przypadków ze słabo zachowanym rdzeniem to już nie bardzo.
Ziemniaka se odpuszczę,bo futrzakowi się wszystko z bimbrem jak zwykle kojarzy.
Link to comment
Share on other sites

Do odsalania ceramiki stosuje się fosforan baru. Jak to się ma do metalu, nie mam pojęcia. Zgniłe karoserie się piaskuje do zdrowego. Zwykła elektroliza też by pomogła. Aby tego uniknąć, aparaturę do tego na myszach najlepiej robić z stali kwasoodpornej 316, obecnie właśnie pracuję nad takim projektem.
Wojtek
Link to comment
Share on other sites

We wszystkich opracowaniach naukowych jakie czytałem dawniej było mniej więcej tyle, że międzykrystalicznej korozji głębokiej nie da się usunąć. W przypadku karoserii też wiadomo, że jak nie da się do gołego mechanicznie usunąć, to ruda powraca. Wiem, że były próby rozwiązania problemu przez obróbkę termiczną i zmianę struktury, bo najgorzej jest ze stalami austenitycznymi. Po spawaniu nierdzewek na pewno stosuje się wyżarzanie w temp. 1100 stopni po spawaniu, by uniknąć takiej korozji w obszarze zmian wywołanych rozgrzaniem w obrębie spoiny.
Ogólnie to ciężki temat i poza dobrze penetrującymi inhibitorami korozji nic mi do głowy nie przychodzi.
Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to chodzi aby klamota nie czyścić do gołego nie skażonego korozją metalu,bo wtedy zostanie totalny bezkształtny szrot.Przy umiejętnym usunięciu wierzchniego nalotu(nie głębiej niż niegdyś zdrowa powierzchnia przedmiotu) wygląda to o niebo lepiej.
Problem jest właśnie w tym,aby z tej przekorodowanej warstwy korozją międzykrystaliczną usunąć chlorki,przez które ruda wyjdzie zawsze,choćby nie wiem jak dobrze przedmiot zabezpieczyć.Dopiero po czymś takim można się bawić z utrwalaniem np:taniną/B44.
Link to comment
Share on other sites

W ogóle trzeba zaznaczyć, że procesy takiej korozji są często skutkiem różnicy potencjałów elektrycznych w obrębie struktury metalu. Dlatego poza metodami, które może zastosować tylko metalurg, stosuje się metody termiczne mające zmieniać strukturę oraz właśnie elektryczne. Ale moje doświadczenie pokazuje, że przy bardzo głębokich zmianach ma to niewielki sens. Ale zawsze warto pamiętać przy konserwacji o odcięciu dopływu powietrza, bo to jeśli nie zahamuje, to może istotnie spowolnić postęp procesu korozji.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information