Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Również mi wygląda", ale niestety ... Zdjęcie pochodzi z końca 1920, lub z całym prawdopodobieństwem z 1921 roku tj. po zakończeniu działań wojennych. Ja nie mam wiedzy, gdzie pełnił Oszek w danym okresie, toteż zadałem pytanie Krzysztofowi 115 . Do tej pory cicho sza".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysunąłem tylko taką hipotezę, że oficer z lornetką to por. Robert Oszek. Liczyłem, że są osoby, które zweryfikują moją hipotezę- potwierdzą lub zaprzeczą. Moją hipotezę potwierdził tylko kol. Edmundo- za co jemu dziękuję.
Znalazłem odpowiedź w publikacji- Mariusz Borowiak Trałowce rzeczne.., WLU tom 98, str. 51. Z tego zdjęcia wynika, że Oszek był II oficerem na statku uzbrojonym Wawel" i to w roku 1919 ! Źle wydatowane zdjęcie przez Autora!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do por. mar. Henryka Sułkowskiego to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć iż siedzi na relingu pierwszy z prawej (w kurtce lądowej"). Dotarłem tylko do jednej późniejszej fotografii por. Sułkowskiego ale nie widzę tam żadnego podobieństwa do oficera drugiego z prawej. Co do por. Oszka to proszę aby Panowie porównali inne fotografie na których został uwieczniony, podobieństwo niemalże 99 % ale tu zgadzam się z Kolegą fromoza58 i pewności 100 % niestety nie mam. A czy widoczny w centrum kapitan to czasem nie Stanisław Nahorski ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie spotkałem się z tym zdjęciem, do chwili jego publikacji w tomie WLU. Dotąd znałem zdjęcia z dekoracji załóg jednostek Flotylli Wiślanej w 1920 i parę z czasów po zakończeniu działań wojennych. Ale co do Oszka, to już się przyzwyczaiłem do Jego twarzy z boku- na wprost- z drugiego boku". Twarz jest podobna, ale również na 100 procent pewności nie mam. Ponadto był krępej budowy, ze skłonnością do łapania ciała", co potwierdzają późniejsze zdjęcia.Jeśli był ( wg. Wiki) w Toruniu w 1920, a potem został przeniesiony do Flotylli Pińskiej, to w niedługim czasie, do fotografii z profilu na pokładzie Pancernego" przytył znacząco. Sam nie wiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej publikacji znalazłem przypis 54- informacja z 3 września 1920 r.Może ta informacja trochę pomoże. Kolejna informacja, że Wawel" został uzbrojony dopiero w sierpniu 1920 r.2 x 8 cm + 4 ckm.
W sumie, było przynajmniej 3 dowódców tej jednostki. W związku z tym w 1919 r. mogło być 2 oficerów, bo dopiero rozkaz z 1920 r. stanowił tylko o jednym oficerze-dowódcy.
W tej książce brak jest listy załóg Floty Wiślanej według stanu na dzień.. 1919 r.Poza tym nic w tej publikacji nie znalazłem na temat por. Oszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORP Wawel" bez uzbrojenia, czyli 1919 r. Ja się zastanawiam nad uzbrojeniem tej jednostki latem 1920 r. Bo działo rufowe 8 cm (polówka" c-k, kal.76,5 mm Śkoda M.1905/08)to jeszcze wejdzie, ale drugie na rufie??
Statek Wawel" miał w 1919 r. zostać uzbrojony w 1 x 75 armatę na dziobie na kołach oraz armatę 47 mm w wieży pancernej na rufie oraz 3-4 ckm. Z powodu braku funduszy oraz materiałów tego nie zrobiono w 1919 r. Potrzebne by było zdjęcie tego okrętu z jego uzbrojeniem z lata 192 r.
Tak czy inaczej sprawa Oszka jest dość zagadkowa- może był tylko oficerem inspekcyjnym? i w związku z tym wykonano 2 fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co do Roberta Oszka to jeszcze jedno skojarzenie, mianowicie w serialu Blisko, Coraz Bliżej" w bodajże dwóch odcinkach (na pewno w odc. 10 Witajcie w domu. Rok 1921/22") tyczących III Powstania śląskiego przewija się postać oficera marynarki (kapitana czy też porucznika, co było by bliże prawdy, podległego Korfantemu) wraz z grupką marynarzy, która to postać zapewne wzorowana była na por. mar. Oszku a w którą to postać wcielił się nieżyjący już aktor Zbigniew Bielski. Być może było o tym w tymże wątku ale to tak dla przypomnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie taki bez uzbrojenia. Jest widoczna na zdjęciu broń maszynowa, tj. maxim-y.
A z Oszkiem, naprawdę chciałbym, żeby to ankowo" był On. Tym bardziej, ze Jego zdjęć jest niewiele. A odnośnie wyglądu jednostki z lata 1920 poszukam u mnie. A nóż-widelec"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w międzyczasie przebrnąłem przez arys Historii Wojennej Flotyll Rzecznych" wydany w 1931 r. Por. Oszek jest tam wymieniony tylko w spisie odznaczonych Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari" V klasy (pośród 17 innych marynarzy Flotylli Pińskiej oraz Wiślanej), poz. 11. str. 76.
Por. Henryk Sułkowski też znajduje się na tejże liście pod pozycją 15.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Panowie, co do oficera z lornetką to daję nawet mniej niż 1%, że to nie ppor. Oszek.
Obecność rannego marynarza podpowiada mi okres walk, 1920 rok.
Wątpliwości mam co do statku ''Wawel''. Sterówka jest za szeroka, za długa i inaczej oszklona, a komin za gruby i za niski w porównaniu z tym co widać na całościowym zdjęciu ORP ''Wawel''.
Czy kapitan na zdjęciu to Stanisław Nachorski ? Raczej nie, podczas odznaczania w 1921 roku był porucznikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą ptasznikiem co jednej kwestii, a mianowicie, że na zdjęciu nie jest statek Wawel" (na 100 %). Podtrzymuję, że na 100 % jest to 1919 r., a gość z lornetka to Oszek. Co do rannego marynarza, walki Flotylli Pińskiej rozpoczęto latem 1919 r.wspierając atak na Łuniniec) (Dyskant Flotylla Rzeczna MW 1919-1939", str.77).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem nakładkę zdjęcia Oszka na pomoście i z 1921 w powstaniu, to On na 100%.
Do Flotylli Pińskiej trafił wiosną 1920 z większą grupą mającą stanowić załogi zdobycznych jednostek.
Przed nim trafili tam mający ocenić stan zdobytych jednostek kapitan Przysiecki i podporucznik Sułkowski. Kapitan na zdjęciu to prawdopodobnie właśnie Michał Przysiecki.

Komin, jego gabaryty i usytuowanie, oraz reling i jeszcze jeden szczegół są takie same jak na zdjęciu ''P. I.''
Sterówka ''Pancernego 1'' nie ma co prawda oszklenia ale jest też niska i bez dachu, jakby pozbawiona górnej części.
Zdjęcie wygląda mi na zrobione wiosną 1920 roku na zdobytym ''Trachtomirowie''.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie