Skocz do zawartości

Śladami mjr Łupaszki


Traper7

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając przed chwilą oficjalną stronę miasta Ostródy, wyczytałem, że dwa szwadrony pod dowództwem ppor. Henryka Wieliczki ps. "Lufa i ppor. Leona Smoleńskiego ps. "Zeus prowadziły intensywną działalność na tym terenie od czerwca do listopada 1946 r.
Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe "Sasinia pragnie upamiętnić V Wileńską Brygadę Armii Krajowej poprzez umieszczenie w Ostródzkim kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny tablicy pamiątkowej. Stowarzyszenie uzyskało zgodę Arcybiskupa Dr Edmunda Piszcza na umieszczenie tablicy. Tablica zostanie sfinansowana ze składek społecznych i wpłat od sponsorów. Liczymy na pomoc tych wszystkich, którym zależy na zachowaniu pamięci o niepodległościowej działalności Armii Krajowej."

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Może niech ten wątek służy także informacjom o innych oddziałach walczących z komunistami. Byłby to taki trochę nieuporządkowany zbiór materiałów. Wszystkie relacje mile widziane. O ile to mozliwe to dołączajcie koledzy także tytuł i autora książki, byłoby to korzystne dla wszystkich zainteresowanych tematem. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesolych Swiat Panowie!!! Z ciekawszych pozycji, ktore ostatnio zakupilem to 2 tytuly z serii konferencje IPN( dostepne w internecie lub w siedzibie IPN) Ostatni Leśni 1948-1953"Wwa 2003; Opor wobec systemow totalitarnych na wilenszczyznie w okresie II wojny swiatowej". Jeszcze ich calkiem nie przeczytalem, ale obie traktuja o mniej znanych faktach - pozdrawiam Pit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze niektorzy koledzy chca odswierzyc to forum - ja w zasadzie nie mam pomyslu na jakies zapytania, ale chetnie odpisze jesli bede potrafil na jakies posty na temat jak wyzej.Pewnie wszyscy juz w terenie ( partyzanci tez wzmagali aktywnosc na wiosne;-))a ja musze siedziec w robocie!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monsun nie zbyt dokladnie pamietam watek dzialalnosci na podanym przez ciebie terenie przez szwadron Lufy" ale o ile pamietam to 2 szwadrony V brygady pozostaly na Pomorzu a Lufa wykonal rajd na wschod aby w koncu dolaczyc do VI brygady na podlasiu. Chyba ze wzgledu na dosc obcy teren nie za wiele bylo akcji( ale moge sie mylic)w kazdym razie stracono kontakt z pomorskimi oddzialami, ktore pod wplywem wielkiego nasilenia oblaw i zagrozenia calkowitym zniszczeniem oraz wobec aresztowan w siatce rozwiazaly sie pod koniec roku 46go. Ponoc Lupaszko mial zal do Lufy wlasnie za utrate tych brygad, gdyby tak bylo to szkoda bo moim zdaniem byl on niezlym, oddanym i doswiadczonym podkomendnym Majora a na rozwiazanie sie oddzialow Zygmunta i Leszka nie mial chyba zadnego wplywu. Wytrwal zreszta do konca i zostal zamordowany na zamku w Lublinie ( ilu ludzi tam zginelo!!!).Poszukam moze niedlugo jakis konkretow to ci napisze. Pozdrawiam Pit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Pit dziękuję Ci za informację. Pytałem, ponieważ krewny mojej babci (Nazwisko jego: Mróz, imienia niestety nie pamiętam) miał na pieńku z SB oraz NKWD na terenie Brodnicy. Ponoć organizował nawet jakieś wiece, podczas których padały antysowieckie hasło. Zrobiło się wokół niego gorąco, to zakopał w sobie znanym miejscu TT - kę i zwiał do USA. Więcej niestety nie wiem. Podejrzewam, że moja rodzinka nie wie wszystkiego, a nie wykluczone, że działał on do początku 1947 r. czynnie w AK. Tylko nie wiem jaki oddział mógł być w okolicy w terenie, dlatego pomyślałem, że może komórki Łupaszki sięgały nawet po Brodnicę, czy też Wąbrzeźno. Wiem, że masz kontakt z IPN- em, może oni powiedzą jak daleko sięgała obecność Łupaszki i czy jest to możliwe, ażeby w Brodnicy znajdowała się jego lokalna komórka?

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontakt z IPN to za duzo powiedziane - dopiero probujemy nawiazac wspolprace - przejrze moje papiery - moze cos znajde a jak nie to sprobuje w IPN 21ego na wykladzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przepraszam, ale na tym forum ostatnio malo bywam - w ramach odswierzenia tematu zachecam wszystkich zainteresowanych na forum www.poszukiwanieskarbow.com i w forum wyprawy temat Lupaszki - tam to zyje caly czas i nabiera rumiencow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Zauważyłem, że nasze starania w związku z odśłonięciem tablicy dla mjr Szendzielarza i żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK zostały dostrzezone na także na tym forum.
Zainteresowanych odsyłam na poniższy link:

http://sasinia.ostrodaonline.pl/naszeobecnedzialania.html

Zdjęcia z odsłonięcia tablicy zamieszczę później

Gustaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostróda. 4 maja 2003r. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Zygmunt Błażejewicz ygmunt" przed Tablicą poświęconą pamięci mjr Zygmunta Szendzielarza Łupaszko", po lewej dr Piotr Szubarczyk z Gdańskiego Odziału IPN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Anny Kurskiej, złożone na 38. posiedzeniu Senatu (Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, dnia 26 czerwca 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na przedstawione mi Oświadczenie złożone przez senator Annę Kurską na 38. Posiedzeniu Senatu w dniu 16 kwietnia 2003 r." uprzejmie przedstawiam informację dotyczącą spraw będących przedmiotem tego wystąpienia:

I. Postępowanie w sprawie zabójstwa Danuty Siedzik ps. Inka" - sanitariuszki z oddziału partyzanckiego dowodzonego przez mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko" prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. W toku tego postępowania zgromadzono materiał dowodowy dostarczający podstaw do przedstawienia zarzutu Wacławowi K., byłemu oficerowi śledczemu Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o udział w zbrodni sądowej dokonanej w dniu 3 sierpnia 1946 r. na osobie Danuty Siedzik, polegającej na bezprawnym orzeczeniu przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku kary śmierci. Podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 231 kk w zw. z art. 18 § 2 kk w zb. z art. 148 § 1 kk w zw. z art. 11 § 1 kk.

W trakcie śledztwa wobec uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego Wacława K. poddano go badaniu przez biegłych lekarzy psychiatrów. Po przeprowadzeniu badania biegli uznali, iż jego obecny stan zdrowia uniemożliwia mu uczestnictwo w czynnościach procesowych prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.

Mając na uwadze treść opinii biegłych w dniu 31 stycznia 2003 r. prokurator prowadzący śledztwo uznał, iż zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania karnego w niniejszej sprawie i na podstawie art. 22 § 1 kpk wydał postanowienie o jego zawieszeniu. Postanowienie to uprawomocniło się.

II. Postępowanie w sprawie dokonania w dniu 4.03.1944 r. w Gołubiu Kaszubskim zabójstwa dowódcy tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski" por. Józefa Dambka, jak również stosowania w latach 1945-46 represji wobec członków tej organizacji, w wyniku przekraczania uprawnień przez funkcjonariuszy UBP tj. o czyn z art. 225 § 1 kk z 1932 r., i art. 286 § 1 kk z 1932 r. prowadzone jest przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Do dnia dzisiejszego przeprowadzono następujące czynności śledcze:


przesłuchano w charakterze świadków członków Zespołu ds. Upamiętnienia Etosu T.O.W. Gryf Pomorski" Stanisława U. i Józefa D.,


przesłuchano w charakterze świadków byłych partyzantów Gryfa Pomorskiego Franciszka K. i Ludwika M.,


przesłuchano innych świadków w osobach Jana S. oraz wnioskowanych przez zawiadamiającego,


dokonano oględzin i zabezpieczono dla celów postępowania karnego materiały pozostające w posiadaniu Zespołu ds. Upamiętnienia Etosu T.O.W. Gryf Pomorski",


przeprowadzono liczne kwerendy archiwalne zespołów akt IPN i innych archiwów,


dokonano analizy akt sprawy IV K 175/54 przeciwko Janowi Kaszubowskiemu vel Hansowi Kassnerowi,


przeanalizowano teczkę personalną Aleksandra Arendta oraz poczyniono inne ustalenia dotyczące jego osoby,


zapoznano się z opracowaniem WUBP w Gdańsku pod tytułem: Podziemie polityczne woj. gdańskiego - materiały z lat 1946-62",


zapoznano się ze Sprawozdaniem sekcji II-ej WUBP w Gdańsku z lat 1947-49" oraz z zespołem nr 2384 akt byłego KW PZPR w Gdańsku (nr akt 2309),


zapoznano się z dokumentacją opracowania obiektowego i agenturalnego dot. Ks. Józefa Wryczy współzałożyciela i prezesa Rady Naczelnej T.O.W. Gryf Pomorski",


przesłuchano byłą łączniczkę T.O.W. Gryf Pomorski" Gertrudę W.

Obecnie podjęte zostały czynności poszukiwania dokumentów rozpracowania agenturalnego kryptonim Baza prowadzonego przez WUBP w Gdańsku przeciwko środowisku byłych członków T.O.W. Gryf Pomorski". Oczekiwana jest decyzja w przedmiocie odtajnienia materiałów przekazanych przez UOP sygn. 111/S z DUOP w Gdańsku. Z uwagi na wielowątkowość śledztwo ma charakter rozwojowy. Dotychczas przeprowadzane dowody nie dostarczyły podstaw do wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów żyjącym podejrzanym.

Uprzejmie proszę Pana Marszałka o przekazanie pani senator Annie Kurskiej powyższych informacji. Pragnę równocześnie zapewnić, że w razie pojawienia się nowych faktów w tych sprawach przekażę - jeżeli takie będzie życzenie Zainteresowanej - dodatkowe informacje.

Łączę wyrazy najwyższego szacunku

Leon Kieres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie